Минулого тижня весь околояблочный світ відзначав 10-ту річницю з моменту випуску першої публічної бета – версії Mac OS X, представленої в Парижі на Apple Expo 13 вересня 2000 року. З тих пір багато води витекло і була зроблена просто титанічна робота, щоб перетворити те, що було, те, що стало :)

Я хотів би представити на розгляд наших читачів десяток самих прогресивних функцій операційної системи, які з’явилися за довгі 10 років і суттєво вплинули на її розвиток і популярність.

Time Machine. Робота з комп’ютером — справа ризикова: залізо має звичку ламатись в самий невідповідний момент, а користувачі випадково видаляють якісь важливі дані навіть не замислюючись про це. Тому представлена в Leopard функція Машини Часу відразу знайшла своїх фанатів, адже додаток дозволяє зробити резервне копіювання даних дуже просто і прозоро. Також, утиліта незамінна при міграції з одного Mac на інший, дозволяючи це зробити найменш болісним чином.

Звичайно, не всім сподобався підхід Apple до організації інтерфейсу Time Machine, «неповороткість» системи під час створення бекапів і інші дрібниці, але переваги перекривають всі його недоліки.

Загальносистемна підтримка PDF. Головним фронт-ендом даної функції є, звичайно ж, Preview.app. Кожен маковод може дуже легко створити PDF-файл в будь-якій програмі, що підтримує функцію Друку», а оскільки цей формат даних зберігає зовнішній вигляд документа, що кожен користувач зможе побачити його у первісному вигляді. Далі можна цей документ друкувати, відправляти по електронній пошті або публікувати в вільному доступі. Та й саме Preview.app зазнало безліч змін, а панель для анотацій і можливість редагування зображень підкреслюють всю важливість і корисність цього інструменту.

Spotlight. Довгий час в якості інструменту для пошуку по системі виступав Sherlock, з’явився у складі Mac OS 8.5 в далекому 1997 році. Він справлявся з пошуком файлів, сайтів, людей, продуктів, новин і багато чого іншого не гірше за свого більш відомого тезки. Правда, з випуском Tiger розробники досить скромно проводили системного «сищика» на пенсію і взяли на роботу більш сучасний Spotlight, який і тепер є однією з ключових функцій сучасної Mac OS X. Він також вміє шукати інформацію всередині файлів (а не тільки за імена) і ще багато чого корисного.

iChat. Різноманітні програми для обміну повідомленнями, звичайно ж, існували до появи iChat в Mac OS X 10.2 у 2002 році. Однак, стандартний месенджер виділявся за рахунок інтеграції з системною адресною книгою, поштовим клієнтом і, в подальших версіях, можливістю організувати відеоконференцію. Мені дуже цікаво: еволюціонує чи iChat в майбутніх версіях операційної системи?

Classic Environment і Boot Camp. Користувачі ні за що б не перейшли на нову систему, якщо Стів Джобс співтовариші не додали можливість запуску старих програм. Для цього використовувалося Класичне оточення (Classic Environment), яке давало користувачам більше психологічний спокій, ніж вирішувала нагальні проблеми.

Boot Camp, по суті, є аналогічним гарантом впевненості для світчер, які в разі купівлі Mac зможуть запускати програми з Windows-оточення. Правда, колишні «виндузятники» часто знаходять альтернативу звичним софту і з часом стають повноцінними макововдами.

Засоби розробки. Інструментарій для розробників є, мабуть, першим кандидатом у списку найбільш важливих додатків, до яких ніколи не доторкнуться руки більшості користувачів». У класичній Mac OS розробникам доводилося застосовувати сторонні інструменти, однак, з випуском Mac OS X, Apple почала поширювати Project Builder, який став логічним продовженням IDE, використовувалася в NeXT. А вже в 2003 році його змінила добре середовище для розробки під назвою Xcode.

Стабільність і продуктивність — це характеристики, які люблять Mac. Давним-давно навіть незначний збій деяких додатків міг призвести до аварійного завершення роботи всієї операційної системи. З появою нового UNIX-ядра в Mac OS X все стало на свої місця: ми можемо ефективно працювати з великою кількістю запущених програм, не боячись втратити зміни у набраному документі з причини «падіння» QuickTime, або тижнями не перезавантажувати комп’ютер :)

Expose. Ця функція з’явилася в 2003 році і стала першою значною спробою змінити тодішній підхід до управління вікнами. У первісному варіанті було доступно всього 3 можливості: показати всі вікна, вікна однієї програми і робочий стіл. Тепер же Expose інтегрований з Dock, а користувачі ноутбуків легко перемикаються між запущеними додатками за допомогою мультитач-трекпад.

Bonjour. Дебютувавши під ім’ям Rendezvous в 2002 році, дана технологія була згодом перейменована в Bonjour і досі використовується для спрощення роботи користувачів в локальних мережах в рамках парадигми Zeroconf . Технологія використовується для автоматичного виявлення сервісів і пристроїв, дозволяючи з’єднуватися між ними легко і невимушено, при цьому користувачеві не потрібно бути кваліфікованим мережевим адміністратором.

Смарт-папки Finder, завдяки інтеграції з Spotlight, стали незамінними помічниками маководів, яким лінь навести порядок у себе на комп’ютері. Просимо Mac знайти всі документи, які створювалися 10 днів тому — бум — вони тут як тут. Хоча для більшості користувачів смарт-папки дозволяють зберігати різнопланові дані в одному каталозі замість заплутаною файлової структури.

Звичайно, це далеко не повний список «самих-самих» функцій. Тому якщо у вас є свої переваги — не забудьте повідомити про них в коментарях! :)