Через деякий час після свіжої установки Mac OS X система все-таки починає пригальмовувати. Цей проміжок може коливатися від декількох місяців до декількох років — у залежності від того, як сильно маківники працюють за своїми системами. Деякі користувачі миряться, інші намагаються щось робити з гальмами і, впевнений, домагаються в цьому певних успіхів. Але я не помилюся, якщо скажу, що нікому це не подобається.

У чому ж справа, чому система з часом перестає працювати так само швидко, як спочатку? Що необхідно зробити, щоб це виправити? Сьогодні ми спробуємо в цьому розібратися.


1. Захаращений робочий стіл

Велику кількість файлів і папок на робочому столі здатні дуже сильно загальмувати роботу комп’ютера. Бажано розташовувати їх де-небудь глибше, в домашній директорії, наприклад, а на робочий стіл додати аліас тільки необхідних файлів. Я ось знайшов фото з розряду «як робити не треба»:

Жахливо, чи не правда? :)

2. «Биті» налаштування різних додатків

В цілому, пошкодити файл з налаштуваннями певної програми досить легко :) В наслідок чого ця програма може працювати некоректно. Якщо ви помітили, що у вас саме такий випадок, то можна спробувати вийти з гальмує програми, видалити файл налаштуваннями і знову запустити. Зазвичай додаток заново створює файл з налаштуваннями, якщо не може знайти збережені.

Але спочатку, перед видаленням «битих» налаштувань, я настійно рекомендую зробити бекап цього файлу перш ніж його видаляти.

corr_prefs

3. Смарт-плейлисти і велика медіатека в iTunes

Безсумнівно, смарт-плейлисти в iTunes є дуже зручною штукою. Однак, якщо їх багато, і в кожному включено «Оперативне оновлення» (Live Updating) ресурси комп’ютера починають танути на очах. Цю настройку можна легко відключити в налаштуваннях Файл—Ред смарт-плейлист (File—Edit Smart Playlist). Правда це доведеться робити для кожного плейлиста окремо.

Крім цього, думаю, більшість користувачів так чи інакше стикалися з дуже повільною роботою iTunes з великою медіатекою. Останнє оновлення iTunes до версії 8.1 як раз було спрямовано, зокрема, на оптимізацію продуктивності. І, судячи з відгуків, прогрес в цьому напрямку вже є.

4. Велика кількість віджетів в Dashboard

Dashboard є дуже зручним додатком за умови, що на ній розташоване невелике кількість віджетів. І хоч їх не видно в прихованому стані, це не означає, що вони не займають оперативну пам’ять і не гальмують роботу системи. Тому час від часу можна або «прибивати» Dashboard з Терміналу, або видаляти непотрібне. Ось чудовий приклад виджетного армагедону ??

f12

5. Кеш, логи, тимчасові файли

Звучить майже як «Карти, гроші, 2 стволи» :) Зовсім необов’язково зберігати ці файли як зіницю ока, а тому можна скористатися допомогою утиліти Onyx і провести «профілактику» своєму Маку — впевнений, що йому це дуже сподобається. Якщо ви воліє «розрахуватися» з Кешем системи самостійно, в кращих традиціях італійської мафії, — ласкаво просимо в папку Home/Library/Cache.

Не варто забувати, що закінчується місце на жорсткому диску теж може бути причиною повільної роботи комп’ютера. Зазвичай для коректної роботи рекомендують, щоб на розділі залишалося вільним не менше 10% від його ємності. Хоча насправді може статися так, що і 20 мегабайтів не залишиться — думаю, я не один такий :)

І ще, минулого тижня я писав статтю про дефрагментації цього самого вільного місця (оскільки з дефрагментацией файлів Mac OS X справляється дуже добре).

6. Своєчасне оновлення Mac OS X.

Час від часу Apple випускає оновлення свого ПЗ, включаючи Mac OS X, в якому виправляє попередні помилки, покращує стабільність і оптимізує роботу системи. Тому не лінуйтеся регулярно перевіряти оновлення — це зовсім не складно. А в System Preferences можна налаштувати автоматичну перевірку оновлень і вибрати періодичність цих перевірок.

Проте бувають ситуації, які можна описати такою фразою: «Не було печалі — апдейтів накачали». Правда, Apple зазвичай так не буває, тому боятися процесу оновлення не варто. Хоча буває, не буду приховувати :)

soft-update

Але не оновлюйте Хакінтоша, якщо ви не знаєте, як його «полагодити» після оновлення — це може коштувати вам працездатності системи!

7. Не вистачає оперативної пам’яті.

Один наш читач дуже сильно грішив на це в коментарях до однієї начебто абсолютно нешкідливою статті, обзиваючи Мак поганими словами :) В цілому, погоджуся, що великі програмні пакети зразок Adobe Creative Suite або Final Cut Studio через певний час своєї роботи можуть «з’їсти» всю оперативку (незважаючи на те, що її і так багато) і працювати за комп’ютером стане надзвичайно важко. Тому збільшення обсягу оперативної пам’яті на вашому Маке або її заміна може вирішити цю проблему.

ram

На додаток до цього, можна запропонувати закривати непотрібні, але запущені додатки — як і віджети Dashboard’a вони займають місце в оперативній пам’яті з намагаються загальмувати комп’ютер як можна сильніше :) Адже я не думаю, що відкривати потрібні програми в міру потреби буде так складно?

apps2

В Snow Leopard обіцяли дуже серйозно попрацювати над продуктивністю эппловских додатків. Тому я сподіваюся, що наступні версії iTunes і Mail стануть працювати набагато швидше з великими обсягами музики і листів. Сподіваюся, що й інші розробники подбають про якість коду.

8. Багато програм запускається при логін

Погодьтеся, досить зручно запускати при завантаженні, приміром, Adium — навіть натискати нічого не треба. Правда, якщо при логіні запускається не тільки Adium, а ще і rss-рідер, Skype, iTunes, Mаil, всілякі клієнти (твіттер, irc, torrent ітд) і так далі, комп’ютер може і в обморок впасти :)

login_items

Тому налаштуйте авто-запуск дійсно необхідних програм System Preference—Accounts—Login Items.

9. Неправильні права доступу

Як ви знаєте, для всіх файлів в Mac OS X можна налаштувати окремі права доступу, в залежності від яких різні користувачі будуть володіти різними повноваженнями. Трапляється так, що ці права «злітають» і це зовсім не те, чого чекає система :) Навести порядок нам допоможе Дискова утиліта: на першій вкладці Перша допомога (First Aid) є кнопка «Відновити права доступу» (Repair Disk Permissions).

10. Інші причини

Ясна річ, що неможливо перерахувати всі без винятку причини повільної роботи Маку, але до них ще можна віднести такі:

  • Анімовані шпалери робочого столу. Згоден, це круто ?? Однак комп’ютер думає трохи інакше — для поліпшення продуктивності системи можна його відключити.
  • Доповнення до Safari і Firefox. Аддони теж можуть серйозно зіпсувати нерви, тому рекомендується час від часу видаляти непотрібні.
  • Налаштування інтернет-серфінгу. Спробуйте видалити кеш браузера і хісторі, скинути налаштування програми.
  • Кеш favicon’ів. Для Safari видаляємо папку /Library/Safari/Icons, а користувачам Firefox 3 спочатку доведеться прочитати цей хинт.
  • Видаляємо непотрібні панелі до System Preference.

Загалом, якщо я щось упустив — пишіть в коментарях! Наостанок можу побажати вдалої чищення системи, проте це якраз один з тих випадків, коли краще не перестаратися ??