25 років тому, у 1985 році, Стів Джобс незадовго до свого відходу з Apple зустрівся з журналістами Playboy і дав їм дуже гарне інтерв’ю, яке, як і будь-яка інша «повнометражна сповідь» Великого боса з Купертіно, наповнене шалено цікавими фактами про його життя, роботі в Apple і майбутньому комп’ютерів. Бажаючі можуть прочитати його в оригіналі, а я хотів би познайомити наших читачів з декількома цікавими цитатами і фактами.

1. Команда Mac витрачала 100 000 доларів на сік щороку

Автор інтерв’ю був вражений корпоративною культурою та умовами роботи в Apple. Їх офіси зовсім не схожі на більшість робочих місць: відео-ігри, столи для пінг-понгу, з динаміків лунає різноманітна музика (від року Rolling Stones до джазу Windham Hill). А в холодильниках поряд з різними снеками можна завжди знайти свіжу моркву, яблучний і апельсиновий сік — тільки на нього команда Mac витрачала 100 000 доларів в рік!

2. «Incredibly great» vs «Magical»

У 1985 році Стів Джобс звичайно характеризував речі як «Incredibly great», а сьогодні він воліє епітет «Magical».

3. Енді Уорхол і дев’ятирічний хлопчик

На одній з нью-йоркських вечірок, присвячених дню народження якогось «зоряного хлопчика», Енді Уорхол і його друг Кіт Харінг вперше побачили Macintosh і були вражені до глибини душі. Енді взяв у Джобса миша, спробував її і вигукнув: «Дивись, Кит, це неймовірно! Я намалював коло!»

В той вечір були щасливі не тільки два знаменитих діяча мистецтва, але і дев’ятирічний хлопчик — винуватець торжества, який став володарем того самого Макінтоша. Після заходу у Джобса поцікавилися, чому йому було цікавіше спілкуватися з дитиною, ніж з Уорхолом і Харингом, на що Стів несподівано відповів: «Дорослі задавали питання „Що це таке?“, а хлопчик запитав „Що я можу з ним зробити?“»

4. Apple і дешева енергія

«Macintosh споживає менше енергії, ніж 100-ватна лампочка», дозволяючи виконувати роботу набагато ефективніше. Не дивно, що дешева енергія дозволила спростити створення комп’ютерів.

5. Комп’ютер — це самий неймовірний інструмент, який ми коли-небудь бачили

«Його можна використовувати в якості текстового процесора, центру комунікацій, супер-калькулятора, планувальника, художнього інструменту і так далі. Жоден предмет не володіє потужністю та універсальністю комп’ютера… Зараз комп’ютери роблять наше життя простіше. Вони обробляють дані за частки секунди, а у нас це зайняло б багато годин. Вони підвищують якість життя і розширюють наші можливості. З кожним роком вони будуть робити для нас все більше і більше».

6. Миша неефективна

У 1985 році люди говорили, що «миша неефективна». «Дійсно?» — казав Джобс. — «Ми провели безліч досліджень і встановили, що за допомогою миші виконувати всі види функцій, в тому числі копіювання і вставку тексту, можна набагато швидше».

7. Вартість комп’ютерів

Джобс: Коли-небудь ми зможемо випустити комп’ютер з кольоровим екраном за розумні гроші. Запуск нового продукту завжди робить його більш дорогим. І чим більше ми можемо продати, тим нижча вартість комп’ютера виявиться в результаті.

Playboy: От чому вас критикують: ви продає комп’ютери ентузіастам за преміум-цінами, після чого збираєтеся знизити їх і зацікавити іншу частину ринку.

Джобс: Це не так. Як тільки ми можемо знизити ціни, ми це робимо. Наші комп’ютери вже зараз дешевше, ніж було кілька років тому або навіть в минулому році, але це, також, відноситься і до IBM PC. Наша мета полягає в тому, щоб донести комп’ютер до десятків мільйонів людей, і чим дешевше він буде коштувати, тим легше це буде зробити. Я дуже зрадію, якщо Macintosh коли-небудь буде коштувати 1000$.

Навіть тоді комп’ютери Apple коштували дорого.

8. Apple III

Apple втратила «нескінченну, неисчисляемую суму грошей» від випуску Apple III. «Але таке життя», — зазначив Стів.

9. Вигнання засновника Polaroid

Вигнання засновника Polaroid було «одним з найдурніших рішень, про яких я коли-небудь чув». Едвін Ленд покинув Гарвард і заснував Polaroid. Він був не тільки одним з найбільших винахідників нашого часу, але, що більш важливо, саме він поєднав мистецтво, науку, бізнес і створив компанію, щоб відобразити це. А через деякий час його змусили піти з власної компанії.

Звідки ж Джобсу було знати, що незабаром і він «удостоїться» такої ж честі?

10. Темні століття

«Якщо, з якихось причин, ми зробимо кілька гігантських помилок і IBM переможе, за моїми особистими відчуттями для комп’ютерів настануть Темні століття років на 20. Як тільки IBM отримує контроль над ринком, вони майже завжди зупиняють інновації».

11. Інноваційні компанії

У своєму інтерв’ю Джобс заявив, що основними виробниками заліза є Apple і IBM, а нові та інноваційні компанії будуть проявляти себе на ринку. «Я думаю, безліч інновацій в галузі програмного забезпечення, але не на апаратному рівні».

12. Маленький терорист

«Моя мама навчила мене читати, перш ніж я пішов в школу, тому мені було там дуже нудно і я перетворився на маленького терориста. Бачили б ви нас в третьому класі. Ми ж знищували нашого вчителя. Ми пускали змій і підривали бомби. Однак, в четвертому класі ситуація змінилася. Наша вчителька зуміла прищепити мені пристрасть до навчання. Вони навіть хотіли мене перевести в старші класи, але батьки не дозволили їм зробити це».

13. Білл Х’юллет

«Коли мені було 12 чи 13 років, я захотів щось зробити, але мені потрібні були деталі. Тому я узяв і подзвонив Біллу Хьюлетт — його телефон був у довіднику Пало-Альто».

Білл відповів на дзвінок і промовив з Джобсом близько 20 хвилин. «Він мене зовсім не знав, але в результаті дозволив взяти кілька деталей, а також запросив мене на літній підробіток в Hewlett-Packard збирати частотоміри. Складанням це можна було назвати з великою натяжкою — я лише закручував гвинти, але це не мало значення: я був на сьомому небі від щастя. Я пам’ятаю, що в перший день зізнався своєму керівнику, хлопцеві на ім’я Кріс, що улюблене заняття в світі для мене — це електроніка. Я запитав, чим він найбільше любить займатися, а він подивився на мене і сказав: „займатися сексом!“ Так, я багато чому навчився тим влітку».

14. Стів Джобс був 40 співробітником в Atari

Після Стів Джобс і Стів Возняк створили перший загальний комп’ютер Apple I.

15. Життя і смерть

З приводу смерті старих компаній: «Це неминуче. Я думаю, смерть є самим чудовим винаходом життя, дозволяючи очищати систему від застарілих моделей».