Вчора в блозі TUAW з’явилася дуже цікава стаття «The 4-inch iPhone display: Doing the math», з назви якої вже можна зрозуміти, про що приблизно піде мова. Пропоную нашим читачам традиційний вільний і трохи облагороджений переклад цієї статті.

В останніх чутках йдеться про те, що iPhone 5 може отримати 4-дюймовим екраном. Я з самого початку був скептично налаштований, тому більший екран зажадає від Apple і збільшення загального розміру телефону. Я повозився з числами і зрозумів, що компанія теоретично може використовувати такий дисплей у iPhone 5, зберігши при цьому поточне співвідношення сторін 3:2, але це навряд чи станеться з кількох причин.

По-перше, ширина і висота екрану збільшиться до 2,22″ і 3,32″ відповідно (5,6х8,4 см). Але при цьому поточна ширина iPhone 4 становить 2,32″, тому якщо Apple захоче зберегти той же самий розмір для майбутнього iPhone, по обидва боки від дисплея залишиться всього 0,05″ (1 мм), а це дуже мало. У цьому випадку екран буде охоплювати всю передню панель.

Apple може не звертати на це уваги і злегка збільшити ширину пристрою, але є й інша проблема. Якщо компанія на 4″ екрані збереже поточний дозвіл 960х640 точок, значення PPI (кількість пікселів на дюйм) падає приблизно до 289 — що значно нижче параметрів дисплея iPhone 4 з 326 ppi, а рівень його якості може вже не потрапити під визначення “Сітчаточний дисплей”. Щоб залишити поточне значення PPI на 4″ дисплей зі співвідношенням сторін 3:2, компанія повинна збільшити дозвіл до 1080х720, плюс-мінус кілька пікселів.

У цьому випадку розробникам програми доведеться підтримувати вже 3 дозволу замість двох, масштабуючи їх з 960х640 до 1080х720 — складніше, ніж простий перехід від звичайного дисплея до сетчаточному. Більш того, уявіть як негарно можуть виглядати розтягнуті інтерфейси додатків, яких досі не були адаптовані навіть для екранів з роздільною здатністю 960х640 пікселів.

Але що, якщо Apple замість 3:2 вибере для екрану iPhone 5 якусь іншу пропорцію?

Співвідношення сторін 4:3 від iPad навряд чи підійде для телефону, який стане більш квадратним. Чотирьох-дюймовий екран із співвідношенням сторін 4:3 мав би розміри 3,2х2,4″ (8,1х6 см) і був ширше на 0,09″ (2,2 мм). Одним з переваг такого співвідношення сторін могла б стати підтримка дозволу 1024?768 точок, що означало б використання «універсальних» додатків для iPhone і iPad.

Але його незручно тримати в руці, плюс великий квадратний iPhone не буде виглядати стильно; багато користувачів зненавиділи «товстий iPod nano» третього покоління і, мабуть, приблизно також відреагують на «товстий iPhone».

Кращим співвідношенням сторін 4″ екрану iPhone 5 може стати 16:10 або 16:9, при цьому довелося б зрушити кнопку Home, фронтальну камеру і інші “зовнішні” елементи ближче до країв пристрою, але не змінювати габарити телефону. Або зробити його трохи довше, щоб звільнити місце для всіх внутрішніх деталей.

В даний час Apple використовує дисплеї з співвідношенням сторін 16:10 в MacBook і MacBook Pro, тому не виключена поява подібних пропорцій в iPhone 5. Такий екран буде розміром 3,39х2,12″ (8,6х5,4 см). Його ширина, хоч і з труднощами, дозволить вписатися в габарити пристрою. Варто врахувати, що в цьому випадку екран з обох сторін розтягнеться в довжину на 0,315″ (8 мм) і не дозволить вписати туди кнопку Home поточного розміру.

Для співвідношення сторін 16:10 Apple може вибрати дозвіл 1024х640 пікселів без істотного зниження кількості точок на дюйм — 300 ppi. Але це також означає, що створені для старих поколінь iPhone додатки будуть відображатися з 32 піксельними чорними смужками з боків, що на екрані з 300 ppi складе приблизно 2,5 мм.

Співвідношення сторін 16:9 є більш поширеним, але 4″ екран по ширині практично не буде відрізнятися від поточного сетчаточного дисплея, він вийде довше, а це значить, що кнопку Home і інші компоненти потрібно відсунути ще далі до верхнього і нижнього краю гаджета. Дозвіл вийде теж якесь дивне — 1140?640 пікселів. Додатки із співвідношенням сторін 3:2 будуть відображатися ще гірше, втрачаючи 90 пікселів з кожної сторони (близько 7 мм).

У підсумку, незалежно від обраного співвідношення сторін і розміру екрану, доведеться йти на компроміс. Його просте розтягування призведе до втрати якості, а зміна дозволу і співвідношення сторін веде до труднощів іншого характеру.

Враховуючи те, що більшість користувачів задоволені поточним екраном iPhone 4, краще нічого не міняти. У будь-якому випадку, дізнатися про плани компанії ми зможемо з таких витоків, або після офіційного анонсу iPhone 5.