По-початку, звук включається Макінтоша змушував серце битися тривожніше, але через пару тижнів він мене став трохи напружувати. Особливо незручність відчувається, якщо глибокої вночі потрібно перезавантажити комп’ютер і при цьому, бажано, нікого не розбудити. А якщо нам це заважає, то ми можемо спробувати це відключити. Я підготував для наших читачів як мінімум 5 способів прибрати настирливий акорд при включенні або перезавантаженні комп’ютера.

Трохи теорії

Залежно від типу моделі, «Startup Chime» — саме так називається цей звук являє собою одну ноту (на дуже старих Макінтошах) або акорд, який відтворюється при включенні. Він означає, що діагностичні тести, що виконуються відразу при запуску повне mac ‘ a, не виявили проблем з обладнанням або програмним забезпеченням.

Вперше цей звук з’явився в Macintosh II з подачі Марка Лецнера (Mark Lentczner), створив програмний код для імітації акорду. А вже після, Джим Рікс (Jim Reekes) — програміст, який пропрацював в Купертіно більше 12 років — створив звук запуску, який в невеликій інтерпретації використовується у всіх Макінтошах донині. У своїх спогадах Рікс писав, що запис було зроблено в домашній студії на Korg Wavestation: це був акорд До мажор (C), який зіграв Джим обома руками, намагаючись захопити якомога більше нот.

Нинішній звук є практично ідентичним оригінальному акорду Рикса, тільки його транспонировали в тональність F# мажор за допомогою звичайного ефекту «pitch-shift».

До речі, щодо старих Маках був ще й «Chime of Death», що свідчить про неполадки в системі, але до нашого часу він не зберігся, тому що був скасований в 1998 році з випуском iMac.

Так от, повертаємося до нашої проблеми. У Google можна знайти досить велику кількість прохань таких же як і я «страждальців», які просять допомогти їм відключити цей обридлий акорд.

Всі рішення, наскільки я зрозумів, побудовані за одним принципом і 100% підходять для Intel-based Маків: перед вимиканням комп’ютера потрібно зменшувати гучність системи до мінімуму, тоді користувач нічого не почує.

Найпростіший спосіб

Природно, найпростіший спосіб лежав на поверхні. Однак, при цьому він найбільш складний, зараз поясню чому: адже перед кожною перезавантаженням Макінтоша потрібно не забути вимкнути звук через панель меню або клавіатуру. Саме в цьому і полягає складність — не забути :)

Psst

Приблизно так в англійській мові зображують більш звичний для нашого вуха звук «тссс!». Розробник програми як би натякає, що з його допомогою утиліти можна заглушити Мак. Проте після старту програми, встановлення необхідних параметрів і перезапуску комп’ютера нічого не сталося — повторне включення Mac mini ознаменувався знайомим акордом. В принципі, автор програми чесно сказав, що Psst працює не для всіх моделей.

Під час наступного запуску програми вилізло додаткове вікно Statistics, в якому мені було запропоновано відправити на сайт розробника інформацію про комп’ютер і відзначити галочкою працездатність Psst.

Мені ж залишилося тільки натиснути на кнопку «Stop Psst», щоб зупинити фоновий сервіс, і видалити утиліту.

Вимикаємо звук програмно

Чесно кажучи, я не перевіряв цей спосіб, але раз вже знайшов — готовий поділитися. Може бути для когось це стане єдиним можливим рішенням, особливо при врахуванні того, що деякі моделі скидають значення гучності завантажувального звуку після вимкнення.

Отже, першим ділом в Терміналі створюємо каталог:

$ sudo mkdir -p /Library/StartupItems/DebongIntel

Тепер там само створюємо два файлу. Пам’ятайте, що при їх створенні теж потрібно користуватися командою sudo, щоб мати можливість редагувати і зберігати їх.

Перший файл називаємо DebongIntel. Він повинен бути такого змісту:

#!/bin/bash
[ “z$1” == “zstop” ] && nvram SystemStartupSound=” “

Другий файл потрібно назвати StartupParameters.plist і написати в нього два рядки:

{
Description = “DebongIntel”;
Provides = (“DebongIntel”);
}

Третьою дією «лагодимо» права:

$ sudo chown -R root:wheel /Library/StartupItems/DebongIntel
$ sudo chmod -R 755 /Library/StartupItems/DebongIntel
$ sudo chmod 644 /Library/StartupItems/DebongIntel/StartupParameters.plist

Якщо ви все зробили правильно, то після перезавантаження «акорд включення» зникне.

TinkerToolSystem

У своїй другій статті на Маководе я описував утиліти для тонкої настройки Mac OS X, серед яких була безкоштовна програма TinkerTool. Проте у розробників є ще і платне додаток під назвою TinkerTool System 2, яке робить ще більше. Серед численних функцій є і можливість заглушити звук при включенні комп’ютера.

Проблема в тому, що в режимі демо-версії додаток практично нічого не вміє, тому для нас він не представляє абсолютно ніякого інтересу.

Однак якщо ви є власником ліцензійної версії, то вимикання звуку зводиться до встановлення лише однієї галочки в меню System Settings > Startup >Chime.

Startup Sound

І на «закуску» я припас останній варіант, яким користуюся на даний момент. StartupSound.prefPane являє собою додаткову панель до Системних налаштувань, яка дозволяє управляти гучністю при включенні комп’ютера.

Налаштовуємо галочки за смаком, перезавантажуємося і насолоджуємося звуками всього чого завгодно, тільки не акордом, придуманим Джимом Риксом майже 20 років тому.