Вчора в інтернеті з’явилася дуже цікава новина про те, що вже в наступному році для створення яблучних ноутбуків Apple може відмовитися від послуг Nvidia на користь інтегрованої графіки Intel, яка з’явиться в процесорах Sandy Bridge. Анонімні джерела стверджують, що на представників Apple продуктивність нового адаптера і можлива підтримка OpenCL справила велике враження, незважаючи на те, що раніше саме з цих же причин IGP від Intel в Купертіно не були у фаворі.

Насправді, існує кілька технічних аспектів Sandy Bridge, які дуже добре можуть вписатися в стратегію Apple, і, в особливості, підійти для невеликих MacBook, 13″ MacBook Pro і MacBook Air. На жаль, економічні низьковольтні моделі цих процесорів повинні з’явитися лише у 2-03 кварталі наступного року, тому оновлення MacBook Air можна очікувати не раніше цього часу.

Ми знаємо, що Apple в 15″ і 17″ моделях MacBook Pro зараз використовують процесори Intel Core i5/i7, які набагато більш продуктивні в порівнянні зі старою архітектурою Core2Duo, пропонуючи нові технології начебто покращеного HyperThreading і “Turbo Boost”. Правда, Intel вирішили додати до них ще й інтегрований графічний адаптер, якого, як і більшості попередніх IGP від Intel, вистачає для простого використання у звичайних додатках і не вистачає в більш вимогливих графічних програмах та іграх. Тому Apple додали в «начинку» ноутбука більш продуктивний дискретний GPU і можливість динамічного перемикання між двома адаптерами «на льоту», в залежності від необхідного навантаження.

Разом з тим, компанія досі використовують застарілі Core2Duo, які встановлюються в 13-дюймові MacBook і MacBook Pro, ультрапортативний MacBook Air і мініатюрний Mac mini. В цих комп’ютерах компанія також використовує дискретний GPU виробництва Nvidia (GeForce 320M), що представляє оновлену версію GeForce 9400M з 48 потоковими процесорами, який у поєднанні з Core2Duo дозволив інженерам з Купертіно домогтися гарної продуктивності в компактному корпусі, з низькою вартістю і низьким енергоспоживанням.

Згідно з даними, 320M використовує в залежності від завдання до 40% енергії менше 9400M, в той час, як його продуктивність збільшилася майже в два рази. Це і стало нарівні з поліпшеним акумулятором однією з причин збільшення часу автономної роботи — до 10 годин для 13″ ноутбуків і від 5 до 7 годин для MacBook Air.

Sandy Bridge краще Arrandale відразу в двох аспектах: контролер пам’яті, як і IGP, буде розташовуватися разом з процесором, збільшуючи продуктивність допомогою інтегрованого доступу до кешу, а також більш швидкого зв’язку між CPU і GPU, який за деякою інформацією мало не в два рази швидше поточних интеловских IGP.

Якщо це дійсно так і його продуктивність порівнянна з 320M, то такий IGP може задовольнити базові вимоги Apple. Інтегрований в процесор північний міст, супроводжуваний мініатюрним I/O-чіп південного моста, дозволить «вписати» Sandy Bridge в крихітні логічні плати для яблучних комп’ютерів. Крім цього, TDP в 35 Вт для центрального і графічного процесорів повинен задовольняти вимогам Купертіно — в поточному 13″ MacBook Pro НАДІЙНИЙ процесора становить 25 Вт, а адаптера Nvidia — приблизно 10-012 Вт.

Є ще одне цікаве питання. Використання Nvidia в поточних бюджетних повне mac ‘ ах означає, що всі комп’ютери Apple сумісні з OpenCL, який компанія активно просуває. Intel також планує додати підтримку стандарту Sandy Bridge, однак, «обхідним шляхом». На жаль, базова архітектура интеловского IGP не може в принципі підтримувати OpenCL, так як його архаїчний дизайн не підходить для GPGPU і пізніше його замінять на Ivy Bridge. Але, Intel збирається змусити ПРОЦЕСОР виконувати OpenCL-код в кілька потоків.

У підсумку, припускаючи, що Apple задовольнить графічна продуктивність Sandy Bridge і заявлена OpenCL-сумісність, ми б могли побачити оновлення MacBook Air вже в 2-03 кварталі наступного року, в залежності від того, коли ULV-моделі (ultra low voltage) Sandy Blidge стануть доступні в промислових масштабах.

І незалежно від того, Apple відмовиться від послуг Nvidia на користь Intel, або обидві компанії зроблять для Apple щось гарантовано сумісний з OpenCL, ми можемо очікувати великого оновлення портативних комп’ютерів Apple з відмінною продуктивністю вже в наступному році.