15 травня 2001 року весь світ спостерігав за анонсом першого Apple Store в історії компанії, що проходили в МакЛейне, штат Вірджинія, який вже через 4 дні став приймати покупців поряд з другим роздрібним магазином в каліфорнійському місті Глендейл. На сьогоднішній день мільйони відвідувачів з усього світу щодня приходять в більш ніж 320 магазинів, а точка на Тайсонс Корнер придбала статус культової. До 10-літнього ювілею Apple Store блог TUAW підготував ретроспективу цікавих моментів, яку я і хотів би перевести для читачів Маковода.

Початок

У січні 2000 року Apple таємно найняла Рона Джонсона (Ron Johnson) для проектування і запуску лінії роздрібних магазинів, які б відповідали знаменитої філософії «Think Different». Одним з етапів проектування було будівництво повнорозмірного магазину прямо в кампусі Apple. Перша версія будови виявилася зовсім не такою, як хотів Джобс, тому її швидко розібрали і замінили на модель, яка існує і понині.

За чутками, на перші 11 магазинів було витрачено 1,6 млн. доларів, а приміщення орендовано на 10-012 років. Ось так Стів Джобс представляв перший Apple Store:

Урочисті відкриття

Як правило, сотні, якщо не тисячі шанувальників Apple збиралися майже на кожному відкритті нового магазину і прямували всередину під оплески усміхнених у всі 32 зуба співробітників. Іноді відвідувачі отримували пам’ятні футболки — так було, приміром, на відкриття Apple Store в Бостоні, Сіднеї та Парижі, де футболки пакувались всередині маленької пірамідки.

Відмітні особливості

Магазини Apple у багатьох відношеннях унікальні, але деякі з них особливо виділялися. У перших роздрібних точках компанія використовувала POS-термінали, які після змінили на систему EasyPay на базі WindowsCE — це дозволило клієнтам купувати продукти в будь-якій точці магазину: провів кредиткою, розписався на КПК, отримав чек по електронній пошті і пішов задоволений з покупками. А в 2009 році співробітники Apple Store просили розписатися покупців вже на iPod touch.

Одна з головних особливостей магазинів Apple є Genius Bar. У ньому працюють «генії» — спеціально навчені співробітники, що здійснюють діагностику та дрібний ремонт яблучних продуктів, які ще офіційно не встигли застаріти. До 2002 року усім клієнтам Genius Bar пропонувалася пляшка мінеральної води Evian.

А після того, як японці стрункими шеренгами почали штурмували Apple Store Ginza, бажаючи отримати консультацію з ipod ам, у флагманському магазині з’явився окремий iPod Genius Bar. Пізніше аналогічні пункти допомоги» були представлені в Нью-Йорку.

У 2007 році MacLife опублікував статтю про таких Геніїв, зазначивши ретельний процес підготовки для вирішення різних проблем, а не відповідей на питання «Як працює iDVD?» або «Що робити, коли людина загрожує розстріляти свій iPhone?».

Тоді ж компанія запропонувала клієнтам «записуватися на прийом» в Genius Bar заздалегідь (за 2 дні).

Великі гроші

До 2004 року на оренду 22 магазинів Apple витратила 386 мільйонів доларів, а на капітальні видатки — 359 млн. доларів. Але на щастя для компанії, роздрібні магазини стали приносити значно більше грошей, ніж коштували.

Для порівняння, за весь минулий рік Apple Store принесли компанії 9,8 млрд. доларів, що склало 15% від загальної кількості продажів. Жан-Луї Гассье назвав магазини Apple ідеальним прикладом роздрібної торгівлі «з рекордними обсягами продажів на квадратний фут, кількістю відвідувачів, естетикою і службою підтримки».

Великі магазини

Сьогодні в кілька великих магазинів (наприклад, в Шанхаї) щодня приходить просто величезна кількість відвідувачів. Схоже, у них ходять лучі, ніж на бейсбол — 10-мільйонний відвідувач зайшов в лондонський магазин більше чотирьох років тому, а величезний скляний куб в Нью-Йорку став «яблучної Меккою» для туристів.

До того ж, по численним чуткам Apple планує відсвяткувати цю річницю по особливому. Дуже цікаво, що ж вони там придумали?