Вчорашнє захід, як і вся конференція WWDC, було повністю присвячено новому iPhone і iOS. Проте, через декілька годин після закінчення презентації, Apple оновили стандартний браузер Mac OS X, оснастивши його великою кількістю змін: новий режим перегляду веб-сторінок, покращена підтримка HTML 5, вражаюча продуктивність, додаткові пошукові системи і розширення. Давайте подивимося, що приготували нам в Купертіно?

Висока продуктивність

Почнемо, мабуть, з самої хворий теми, яка час від часу змушує користувачів передчасно сивіти. Движок Nitro, призначений для роботи з JavaScript, був істотно перероблений. Це означає більш швидку рендеринг веб-сайтів і різних спецефектів у браузері. В цифрах, зміни можна висловити приблизно так — приріст продуктивності в порівнянні з 4-ю версією Safari склав 30%, перевагу над Google Chrome 5.0 виражається в 3%, а от Firefox підкачав — Safari 5 вдвічі швидше Огнелиса 3.6.

Також розробники додали функцію попереджуючої завантаження DNS, яка в загальних рисах означає наступне: якщо на поточній веб-сторінці є посилання на інші сайти, то Safari 5 автоматично визначить їх IP-адреси і користувачеві не потрібно буде чекати відповіді від сервера DNS, якщо він через якийсь час захоче перейти за цим посиланням за межі перегляду сайту.

Оптимізована робота з кешем дозволить швидше завантажувати більшість переглянуті раніше веб-сайти. Звичайно, ці поліпшення виражаються в мілісекундах, але саме вони дозволяють судити про «комфортності» веб-серфінгу.

Підтримка HTML 5

У вчорашньому зверненні до народу» Стів Джобс сказав, що на даний момент Apple підтримує дві платформи: App Store і HTML 5. Нова версія Safari продовжує лідирувати в реалізації цієї специфікації, що дозволяє веб-розробникам використовувати більше дюжини нових можливостей без необхідності встановлювати додаткові плагіни.

Серед таких нововведень:

 • повноекранний режим і приховані субтитри для тега ;
 • підтримка структурних елементів сторінки — article, aside, footer, header, hgroup, nav і section;
 • історія для запитів AJAX;
 • WebSocket;
 • EventSource;
 • можливість перетягування об’єктів;
 • валідація форм;
 • пісочниця для iframe;
 • і багато іншого.

Окремим пунктом варто виділити функцію визначення місцезнаходження (location services), яка відкриває перед розробниками різноманітних сервісів просто неосяжні перспективи. Але про збереження приватних даних можна не турбуватися — як тільки користувач потрапляє на сайт, що використовує геолокацію, Safari відразу ж попередить про це.

Також, Apple пропонує всім бажаючим оглянути можливості HTML5 на спеціальній сторінці. На мій подив, демо працює лише в Safari (а як же webkit-івський Chrome?).

Safari Reader

Для користувачів, який багато читають в інтернеті, але постійно відволікаються на зовнішні подразники, розробники Safari 5 придумав чудову функцію «Safari Reader», яка усуває зайві елементи на сторінці і залишає тільки текст і зображення. Щоб увімкнути цю можливість, достатньо натиснути в адресному рядку на кнопку «Тільки текст» (Reader), або поєднання клавіш Command + Shift + R.

За допомогою елементів управління можна масштабувати інформацію, друкувати або надіслати її електронною поштою. Плюс, всі налаштування цього «переглядача» зберігаються на майбутнє. Ця функція доступна як для Mac і Windows.

Інші особливості

Серед інших нововведень я хотів би виділити:

 • Розширення для браузера. Для їх створення застосовуються HTML/CSS/JS, а до кінця цього літа буде готова галерея розширень.
 • Інтелектуальна адресний рядок. При введенні адреси, Safari виконує пошук по заголовках сторінок з Історії /Закладок.
 • Пошук від Bing, який також представлений в iOS.
 • Поліпшені засоби для розробників веб-інспектор).
 • Апаратне прискорення для Windows-версії.
 • Оновлений вигляд Top Sites. На мій погляд, стало виглядати набагато благородніша.
 • «Приватний режим» ідентифікується в рядку адреси.

Новий Safari 5 можна абсолютно безкоштовно завантажити з сайту Apple або через Оновлення програм (Software Update). Вдалого оновлення!