Щороку повторюється одна і та ж історія: після анонсу великого оновлення iOS і виходу першої бети нової прошивки мільйони користувачів по всьому світу, які ніколи не були розробниками і навряд чи коли-небудь ними стануть, починають проходити захоплюючий квест під назвою «Як поставити бета-версію iOS на свій гаджет».

Їх не лякає загальна нестабільність системи, можливість перетворити свій іДевайс в гарбуз цегла і відсутність підтримки з боку мобільних приложений1. Але головна проблема полягає в тому, що ви не поставите бета-збірку iOS просто так — для цього необхідно стати учасником програми iOS Developer Program і платити 99$ в рік.

Природно, не кожен готовий розлучитися з такою сумою заради того, щоб погратися кілька днів/тижнів з прошивкою, повної багів і глюків, після чого відкотитися на стабільну версію і висловити своє глибоке невдоволення поганою якістю програмних продуктів Apple в соціальних мережах. І користувачі знайшли кілька компромісних варіантів: попросити знайомого розробника «прив’язати» до свого аккаунту ваш UDID (Unique Device IDentifier або унікальний ідентифікатор пристрою), або шукати на стороні того, хто зробить те ж саме за невелику грошову винагороду.

Спочатку подібними речами займалися не зовсім чесні індивідуальні разработчики2 — їм і невеликим фірмам за умовами iOS Developer Program дозволено «прив’язувати» до свого аккаунту не більше 100 мобільних гаджетів. Але незабаром стали з’являтися цілі веб-сервіси, які пропонують повний набір послуг за відносно низькими цінами. Навіть при великій кількості бажаючих таким компаніям нічого не варто зареєструвати наступного девелоперський аккаунт і активувати наступну сотню UDID.

А зараз Apple нарешті звернула свою увагу на подібні сервіси і почала закривати їх за допомогою хост-провайдерів. Федеріко Витиччи (Federico Viticci) з MacStories, звернувшись з електронним листом до власників кількох таких сайтів, зазначає, що на користувальницькому ажіотажі заробляти виходило дуже навіть непогано. Один з власників відповів, що за неповний місяць, який минув з моменту виходу першої бета-версії iOS 6, дохід його сайту склав 75 000 доларів: «Ми не вважаємо, що сервіс порушує настанови для розробників. Незабаром ми запустимо ще один подібний сайт, який буде краще і тяжлей простежити з боку Apple».

Творець іншого сайту відмовився давати коментарі, але поскаржився на статтю Енді Байо (Andy Baio) з Wired під назвою «Хочете iOS 6? Немає проблем: купіть її у порушили закон розробників». Саме після неї Apple в черговий раз звернула увагу на цей специфічний ринок. Крім цього, компанія з Купертіно знову попередила розробників:

Ваше членство в iOS Developer Program може бути припинено, якщо ви надасте доступ до попередніх версій програмного забезпечення Apple особам, що не входять до складу співробітників вашої організації або підрядників, зареєстрованих розробників Apple, і розташовує очевидною необхідністю використовувати програмне забезпечення Apple для розвитку та тестування додатків від вашого імені.

Несанкціоноване поширення конфіденційної інформації (в тому числі, попередніх версій) заборонено і може спричинити за собою як цивільну, так і кримінальну відповідальність.

До речі, західні блогери пишуть ще про якихось сайтах, які за схожою схемою продавали доступ до бета-версіями OS X, але я, якщо чесно, жодного разу таких ресурсів не бачив. Тому що для їх установки нічого реєструвати не потрібно, а настановні образи доступні на будь-якому великому торрент-трекері.

  • А деякі користувачі «відрізняються розумом і кмітливістю», примудряються зіпсувати додатками рейтинг за те, що вони несумісні з бета-версією прошивки. ?
  • Воно й зрозуміло, адже часом на вгамуванні цікавості користувачів можна було заробити значно більше, ніж на опублікованій в App Store програмі. ?