Після звинувачень у тому, що Apple приділяє недостатньо уваги умов праці та жорстокому поводженню з персоналом на заводах своїх партнерів, компанія з Купертіно публічно запропонувала некомерційної організації під назвою Асоціація чесної праці (Fair Labor Association або скорочено FLA) «провести спеціальний і добровільний аудит постачальників, які займаються остаточної складанням продукції Apple, в тому числі, заводів Foxconn в Шеньчжені і Ченду».

FLA практично відразу відреагувала на прохання Apple і приступила до своєї першої інспекції вже сьогодні вранці. Компанія з Купертіно сподівається, що доповідь Асоціації розставить всі крапки над «і» і доведе, що Apple постійно прагне поліпшити умови праці. В опублікованому вчора прес-релізі Тім Кук повторив свою первісну точку зору з цього питання і додав приблизно наступне:

Ми віримо, що робітники в усьому світі мають право на безпечні та справедливі умови праці, тому ми попросили FLA самостійно оцінити наших найбільших постачальників. Проходять в даний час перевірки є безпрецедентними в електронній промисловості. Ми високо цінуємо згоду Асоціації зважитися на незвичайний крок і провести аудит заводів.

В рамках дослідження будуть опитані тисячі співробітників Foxconn, після чого Асоціація спробує скласти загальну картину умов праці, його безпеки й інших аспектів: охорони здоров’я, виплати компенсації, режиму роботи та звернення керівників до своїх підлеглих.

Також, під пильний погляд FLA потраплять виробничі потужності, гуртожитки і документація Foxconn. Асоціація оприлюднить остаточний доповідь на своєму сайті в березні цього року, слідом за відвідуванням заводів Quanta і Pegatron.

Правда, розпочата перевірка не викликає оптимізму у Джона Біггса (John Biggs) TechCrunch. Він знає, що інспекторам ніколи не покажуть «справжніх жахів» Foxconn. Замість цього в звіт потраплять красиві інтернет-кафе або басейни, в яких робітники можуть відпочити після змін… «перед тим, як обессиленно впасти на багатоярусну ліжко»:

Вони не побачать плазунів по штампувальним машин дітей або робітників, прикутих до свого місця до тих пір, поки не буде випущений мільйонний гаджет або він не помре від виснаження. Чому? Foxconn надто довго працює з найбільшими виробниками і добре знає, чого чекати від таких перевірок.

Без сумніву, FLA повернеться з доповіддю, в якій пошлеться на пару неповнолітніх на виробництві, порекомендує будувати більше гуртожитків і поставить задовільну загальну оцінку з точки зору безпеки та якості життя робітників. Вони скажуть: «Це не ідеально, але й не так жахливо».

Що буде далі? Apple знову вийде сухим з води, Асоціація стане менше нападати на Apple і Foxconn за порушення прав робітників, і все повернеться на круги своя.

Чесно кажучи, я не особливо стежу за подібними речами, але такої страшної критиці, по-моєму, піддається тільки Apple. А адже Foxconn (не кажучи вже про інших партнерів) виробляє продукцію для Cisco, Canon, Amazon, Dell, Hewlett-Packard, материнські плати для Intel, мобільники для Motorola і Nokia, ігрові приставки Sony, Nintendo і Microsoft, і купу різних «залізяк» для інших компаній.

Але я не розумію одного: що їм заважає скоординувати свої зусилля для боротьби зі свавіллям Foxconn або зовсім перестати користуватися послугами цього виробничого гіганта? Можна, наприклад, будувати свої заводи, створювати робочі місця, платити людям гідну зарплату. Тільки ось це утопія, і це прекрасно відомо таких компаній як Intel, Dell, Hewlett-Packard, Cisco, Canon, Amazon, Motorola, Nokia, Sony, Nintendo, Microsoft та інших.