Впевнений, багато хто з вас знають, що компанія з Купертино за роки існування iOS оснастила її відразу декількома захисними механізмами, які так чи інакше допомагають боротися зі зловмисниками. Це і пароль, в тому числі довільний, і інтеграція з сервісом Find My iPhone, яка дозволяє «прив’язати» місцезнаходження яблучного гаджета до Карт Apple, і навіть спеціальна функція Activation Lock, яка робить вкрадений іДевайс повністю даремним. Але, як це часто буває, з кожного правила є винятки.

Цю історію повідав один з користувачів популярного серед маководів російськомовного трекера InMac.org під ніком Xodos. Я подумав, що вона може здатися нашим читачам цікавою і в черговий раз нагадати їм, що в будь-яких ситуаціях не варто втрачати голову і розсудливість.

Початок історії досить банально: у дівчини вкрали iPhone з iOS 8 і включеною функцією Activation Lock. Пошук через Find My iPhone нічого не дав — злодії відразу вимкнули телефон, і визначити його місце розташування через сервіс Apple не вдалося. Тоді дівчина написала «марне заяву в поліцію», а Xodos заблокував Айфон через веб-інтерфейс і відправив на нього повідомлення з проханням зв’язатися «знайшов» з господинею за вказаним номером.

Через деякий час дівчині подзвонили, представилися приватним сервіс-центром на радіо-ринку і повідомили, що «невідомий» приніс її iPhone для розблокування. А вони, як порядні люди, хочуть повернути його законному власнику. На питання, як забрати нашедшийся гаджет, їй ввічливо дали адресу та телефон даної сервіс-центру, додавши, що зараз вирішать питання і знову передзвонять.

«Добропорядний» сервісний центр і справді передзвонив через кілька хвилин і попросив зайти в iCloud, подивитися, чи не з’явився телефон в онлайні, оскільки повідомлення про його втрату більше не показувалися на екрані. Дівчина відповіла негативно. Тоді співробітник сказав, що вони не можуть просто так віддати iPhone, адже спочатку їм потрібно довести правоохоронним органам факт крадіжки. Багато не треба — достатньо просто відправити схоже повідомлення на мобільний гаджет, щоб воно висвітилося на екрані блокування. Після чого телефон буде оформлений, як вкрадений, і його нарешті повернуть.

І ось тут починається найцікавіше:

Вони попросили її ще раз заблокувати свій iPhone. Для цього їй нібито було потрібно видалити пристрій з iCloud, додати його заново і знову заблокувати.

Вона видалила.

На превеликий жаль, прив’язати пристрій можна тільки з самого пристрою. В даній ситуації вона повністю отвязала телефон від свого облікового запису і добровільно розблокувала його для зловмисників. Природно, телефон і адресу сервісного центру виявилися фейковими, передзвонити назад за номером не вдалося.

Не варто дорікати дівчину в тому, що вона відразу всього не передбачила, про все не подумала. Уявіть себе на її місці: вам телефонують та повідомляють про знахідку, ваш емоційний стан тут же змінюється. Далі людина входить у довіру, залишає адресу та телефон для зворотного зв’язку. Він є співробітником сервіс-центру, йому видніше, адже він кожен із цим стикається. Він просить щось включити в iCloud, видалити пристрій, додати заново. Що може бути в цьому поганого? Нічого! Пароль знаю тільки я, «він розбирається»…

Зрозуміло, через кілька хвилин всі зрозуміли, що це обман, але було вже пізно.

Apple може додавати в свої продукти які завгодно механізми захисту від крадіжки, але вона, на жаль, не може усунути найголовніше — людський фактор. Сподіваюся, наші читачі на ці граблі не