Вчора в NY Times, одному з улюблених видань Стіва Джобса, яке він щодня читає на прототипі ще не випущеного iPad другого покоління, опублікували дуже цікаву статтю про те, як могла скластися доля Apple, якби Великого Боса з Купертіно не усунули від управління компанією в 1985 році. Чого він навчився за ці довгі 12 років і який урок для себе взяв? Про це і буде досить вільний, за традицією, переклад.

Сага Стівена Пола Джобса настільки добре відома, що стала частиною національної міфології: блудний син повернувся в Apple в 1997 році на потопаючий корабель і перетворив її в одну з найцінніших компаній в світі.

Але Джобс зразка середини 80-х, ймовірно, не зміг би привести Apple до нинішнього успіху, якби не вирушив він у свій час в наповнену муками бізнес-одіссею.

Лоуренс Еллісон (Lawrence J. Ellison), виконавчий директор Oracle, добре знає про це. У серпні, після звільнення Марка Херда з поста виконавчого директора Hewlett-Packard, Еллісон в електронному листуванні з NY Times зазначив, що рада директорів HP прийняв «найгірше кадрове рішення з тих пір, як багато років тому ідіоти з правління Apple звільнили Стіва Джобса».

Насправді, його не звільнили. Джобс був звільнений від операційних обов’язків під час реорганізації компанії в травні 1985 року. Але він все ще був головою компанії. Apple відчувала себе погано: продажі Macintosh, представленого в попередньому році, не виправдали очікувань і компанія попрямувала до першого у своїй історії провалу. А у вересні 1985 року Джобс пішов з Apple і заснував свою нову комп’ютерну компанію «NeXT».

Давайте уявимо, що Стів не пішов у 1985 році. Припустимо він переконав правління витіснити свого заклятого ворога, Джона Скаллі, після чого відразу ж став виконавчим директором і президентом компанії. Підкорилися б Apple досягнуті вершини вже 12 років тому?

Відверто кажучи, навряд чи сталося б що-небудь подібне. Стів Джобс, який повернувся в Apple, став більш впевненим лідером завдяки своєму негативному досвіду в NeXT. Він провів 12 бурхливих, болісних років, так і не зумівши зробити свою нову компанію прибутковою.

NeXT створювалася з метою створення потужного комп’ютера спеціально для клієнтів у сфері вищої освіти, надаючи студентам і вченим те, що Джобс назвав «персональним великим ЕОМ».

Радники з університетів відзначали, що ціна такого комп’ютера не повинна була перевищувати 2000$ (в той час повне mac ‘ і продавали в коледжі за пільговою ціною в 1000$). Але вартість NeXT, після його подання в 1988 році, склала 6500$. До того ж, він не комплектувався принтером, який коштував ще 2000$. Не дивно, що коледжі та університети відмовилися від такої пропозиції. Тоді Джобс спробував вийти на корпоративних клієнтів, користуючись послугами компанії Businessland, однак, нова ціна в 9995$ залишила ринок байдужим.

Соратники Джобса намагалися вказати йому на проблеми, але він залишився незворушний. У 1992-093 роках сім з дев’яти віце-президентів NeXT були звільнені або пішли за своїм бажанням.

У цей період Стів контролював практично кожен аспект роботи компанії. Він керував розробкою комп’ютера, будівництвом і дизайном інтер’єрів офісів компанії і навіть міг протягом півгодини вказувати команді з озеленення прилеглих територій садових точне розміщення спринклерних головок.

Комплектуючі та програмне забезпечення NeXT були наповнені інноваціями, Джобс створив першу просту у використанні Unix-машину, але основний ринок знизав плечима, адже він вже допоміг популяризувати інший «простий у використанні» комп’ютер Mac. Тому NeXT не зміг себе диференціювати — і справа була навіть не в грошах, які хотіла компанія за свій комп’ютер.

Продавши тільки 50000 комп’ютерів за сім років, Джобс закінчив з виробництвом апаратного забезпечення, звільнив більше половини з 500 своїх співробітників і зосередився на розробці/продажу програмного забезпечення NeXT. Після чого, у кінцевому підсумку, Apple придбала компанію в 1997 році і використовувала NeXTSTEP в якості основи Mac OS X.

Всі останні роки, з iPod, iPhone і iPad, він працював над пристроями, яким немає місця у вузьких рамках визначення «комп’ютер». Він не винайшов медіаплеєр, смартфон або планшет, але він зрозумів, що на цих ринках ніхто ще не представив еквівалент Mac. Таким чином, це дало широкі можливості для випробування його талантів.

Кевін Комптон (Kevin Compton), виконавчий директор Businessland у часи NeXT, описував після повернення Джобса в Apple таким чином: «Все той же Стів у своїй пристрасті до досконалості, але новий Стів в розумінні того, як можна розширити можливості великої компанії і реалізувати своє бачення». Однак, Джобс дізнався в NeXT найголовніше — не варто все робити самому.

Щоб це зрозуміти, треба було 12 гнітючих років, багато синців і безцінний досвід, накопичений у вигнанні. Якби він замість цього залишився в компанії, перетворення Apple Computer в одну з найбільших сучасних корпорацій, можливо, ніколи б не сталося.