Природно, однією з найголовніших функцій iPad і майбутньої прошивки iPhone OS 4 став електронний магазин iBooks, в якому будь-який користувач може (чи зможе в недалекому майбутньому) скачати улюблену книгу і насолодитися нею, сидячи ввечері в кріслі або в задушливому вагоні метро по дорозі на роботу. Правда, тут нас чекає підступ — цей магазин доступний тільки для власників акаунтів в США, тому всі книги там будуть тільки англійською.

Хочу зауважити, що у світі вже існують мільйони електронних книг, прямо в форматі iPad, досить знати, де їх шукати.

І як таке можливо?

Незважаючи на те, що Apple презентували планшет тільки в січні, вже давно існує безкоштовний і стандартизований формат файлу для електронних книг (EPUB) начебто TXT або PDF. Це означає, що майже кожна електронна читалка (а також ноутбук або настільний комп’ютер) може однаково розуміти і використовувати такі файли.

Цілком імовірно, що Apple вибрала EPUB для iBooks з двох причин:

  • по-перше, це забезпечить сумісність з вже існуючими книгами і видавцями, які обов’язково захочуть потрапити в iBook Store.
  • по-друге, він підтримує захист цифрового контенту за допомогою DRM.

Найдивовижніше, що Amazon зі своїм Kindle не підтримує EPUB, працюючи з PDF, TXT і своїм власним AZW. Відстій, згодні? Я думаю, що справа буде виправлено після першого піврічного звіту Apple.

Google = Більше мільйона безкоштовних книг

Звичайно, відносини між Apple і Google зараз не настільки доброзичливі, але це не заважає використовувати переваги обох компаній для власної вигоди. Наприклад, книжкові полиці Google Books просто ломляться від різноманітної літератури, доступної для читання з браузера. Минулого літа гугловцы також розмістили більше мільйона книг у форматі EPUB для вільного скачування.

Правда, у Google Books існує один нюанс: пошуковий гігант для безкоштовних книг використовує оптичне розпізнавання символів (OCR), що само по собі непогано, якщо тільки ви будете вичитувати після помилки розпізнавання. Природно, Google цього не робить.

Думаю, не варто говорити, що більшість книг в цьому сервісі представлені англійською мовою, хоча я знайшов і багато чого старослов’янською, і навіть гоголівського Тараса Бульбу іспанською.

Суспільне надбання: EpubBooks.com

Розробник Майк Кук (Mike Cool) зібрався довести до розуму громадський Проект «Гутенберг» та викласти деякі книги на своєму сайті EpubBooks.com у вільному доступі. Навіщо? А потім, що електронні книги в цьому Проекті найчастіше дуже слабо відформатовані (якщо взагалі хоч якось відформатовані), багато хто з них доступні тільки у форматі TXT. Майк використовував свої навички в Perl/XML/XSLT і написав інструменти для створення своїх власних файлів у форматі EPUB, як годиться, з шахами і поетесами.

Звичайно, безліч книг сайту EpubBooks.com вже можна знайти на Google Books. Однак Кук і його помічники з усього світу провели дуже багато часу, щоб забезпечити високу якість для своїх варіантів електронної літератури, багато з них навіть забезпечені чорно-білими або кольоровими ілюстраціями.

Класика літератури ManyBooks.net

«Найкращі електронні книги за найкращою ціною: безкоштовно!» говорить слоган на сайті ManyBooks.net, який орієнтується на класичну літературу. У базі порталу міститься 26865 книг на 35 мовах. Правда, серед них знову немає російської. Як і epubBooks, цей сайт є розробкою однієї людини, взявся за приведення до божеського вигляду обширної бази даних Проекту «Гутенберг» і побудував свою віртуальну бібліотеку класики.

Всі пожертви автор спрямовує на підтримку сервісу: оплату хостингу, широкосмугового інтернету, серверного заліза, щоб такі халявщики як ми могли завантажувати і безкоштовно читати шедеври світової літератури.

Читати і публікуватися на Feedbooks.com

Французький сайт Feedbooks.com не тільки містить тисячі книг, які є суспільним надбанням, а також регулярно поповнює бібліотеку оригінальними творами нових авторів і навіть пропонує видавничі послуг для поширення власних робіт (а раптом? :) )

Електронні книги у форматі EPUB доступні англійською, французькою, німецькою та іспанською мовами. В недалекому майбутньому планується підтримка російської. Конвертація файлів відбувається «на льоту», в залежності від потрібного формату.

Зроби сам

Припустимо, вам не підходить жоден з вищеперелічених варіантів, але вдома на комп’ютері повним-повно книг в різних форматах (TXT, FB2, PDF тощо), які ви хотіли б почитати. Що ж робити? Звичайно конвертувати в потрібний формат, для чого нам і стане в нагоді платформна утиліта під назвою Calibre. Відверто кажучи, вона страшна як смерть, але зате безкоштовно і робить все як треба. Більш детальніше про неї ви можете почитати в цій статті.

Природно, це далеко не всі можливі варіанти, але цих сайтів вистачить, як мінімум, для «швидкого старту».