За підтримки: Pro.m — справжній Apple, а не якісь там підробки!

Доброго часу доби, шановні читачі. Сьогодні я хотів би трохи пофілософствувати на тему «Що таке добре і що таке погано» і розповісти вам про одному судовому процесі. Думаю, деякі вже здогадалися, про що йде мова.

Фірми вибирають різні шляхи розвитку: одні трудяться в поті чола, придумують щось нове, цікаве, пропонують свою продукцію (товари, послуги і т. д.) покупцям і заробляють на цьому гроші. Важко, довго, але зате чесно. Інші ж фірми (яких більшість) нічого не вигадують і користуються ідеями інших (переймають досвід, так би мовити). Своєрідний паразитизм? Може бути, зате не треба думати, мучитися і вкладати великі гроші в дослідження. Досить підглянути, повністю скопіювати, придумати назву співзвучне і видати це за вінець свого творіння. Цей легкий шлях, але він точно не заслуговує поваги.

У свій час, цим грішили, особливо китайці, виготовляючи кросівки Pima, треники Abidas і духи Chennel #6. Точніше і зараз багато хто цим грішать, але є одна компанія, яка зазнала в цьому ділі особливий успіх. Я маю на увазі Psystar зі штату Флорида (США).

Коротенько нагадаю суть справи (крім цього, у статті «Коротка історія Mac-клонування» трохи піднімалася ця тема): компанія Psystar відзначилася тим, що клонувала Mac і використовувала дистрибутиви ком’юніті OSx86 для установки на, нібито, «свою» розробку — OpenComputer. Таким чином, вони вбивали двох зайців: отримували безкоштовне ПО та використовували розкручений бренд операційної системи.

Одним з постулатів «хакинтошного» спільноти, виділений жирним великим шрифтом в будь-якому readme будь-якого дистрибутива, є наступний: «Версія лише для ознайомлення. Якщо вам сподобалося — купити справжній Макінтош, з ним не буде головного болю і проблем з законом». А проблеми у користувачів могли бути, тому що поточна ліцензія Мак ОС забороняє встановлювати систему на будь-який, відмінний від Мак, залізо. Правда, поки що це нікому не заважає :)

snow-openq-osx

У компанії (хоча на сайті вона названа гордим терміном «Корпорація») Psystar пішли далі — вони не тільки порушили умови ліцензії, але і вирішили на цьому заробити досить-таки непогані гроші. Правда, що цілком очікувано, відразу ж після цього отримали «любовний лист» від Apple у вигляді повістки в суд. Але компанія… е-е-е… корпорація виявилася не з боязких. Вони гордо прийняли виклик і навіть подали зустрічний позов, мотивуючи це тим, що Apple є монополістом і веде «антиконкурентна бізнес».

Знали б вони, як обурився Netkas, розробник EFI, емулятора Мак-біоса на PC. Адже йому явно не перепаде ані копійки за його копітка і гідну працю. Та й не в грошах, напевно, справа — найбільше він побоюється того, що Apple перестане «закривати очі» на співтовариство OSx86. А Энгаджет, діставшись до OpenComputer, відрапортувала, що він не володіє такою стабільністю, як нативний Мак. Чого і слід було очікувати.

Не буду приховувати, я не юрист, але в мені загорівся спортивний інтерес: мені дійсно захотілося дізнатися, чим же закінчиться справа між Яблучним гігантом і маленьким цехом, гордо іменують Корпорацією, вихідців з третіх країн світу, що працюють за їжу і збирають псевдо-маки.

Активність щодо цієї справи відновилася в кінці жовтня цього року, коли у своєму прес-релізі Psystar не лише заявили про те, що не збираються припиняти свою нелегальну діяльність, але і анонсировани підтримку Blu-ray-приводів у своїх комп’ютерах. При цьому, ген.директор корпорації почав публічно критикувати Apple за відсутність цієї підтримки в Mac OS. Ось вже воістину, повна відсутність совісті та професійної етики! :) Правда, в FAQ ‘ е написано, що OpenComputer’и можуть поки що тільки читати/писати диски в HD-форматі, але не відтворювати Blu-ray відео.

Крім цього, у своєму листі AppleInsider’у, представники компанії відзначили, що хоча зараз у продажу і немає мобільного комп’ютера (простіше кажучи, ноутбука), але скоро буде. Продукт перебуває в стадії розробки :)

Розробка розробкою, але проблему потрібно якось вирішувати. Не дивно, що без судового врегулювання нічого з місця не зрушиться, тому після довгих роздумів обидві фірми попросили суд перенести слухання справи, оскільки справа дуже складне і заплутане. Не вдаючись у нетрі американської судової системи, скажу, що винесення вердикту відклали до наступної осені, на 9 листопада 2009 року. Для тих, кому ж все-таки цікаво, даю посилання на розклад (на англ. мовою). А за цей час, Psystar може розширити пропозицію і випустити, приміром, OpenBook або OpenPhone :)

Ось така «особлива вулична магія», шановні маківники! :)

P. S.
Додам ще ось що. Не Mac OS’ом єдиним живий Psystar. Компанія пропонує користувачам системи на базі GNU/Linux і Windows Vista. І навряд чи Vista там ліцензійна :) На сайті, принаймні, у специфікації про це не сказано. Причому крім дектопных варіантів вони пропонують навіть серверні рішення!

За підтримки:
Теплові завіси
М’які іграшки Nici