Напевно багато хто вже чули – цього тижня «Доктор Веб випустив перший вітчизняний антивірус для Mac OS X». Новину цю протрубили багато ресурси, але багато користувачів OS X поставилися до цього ДУЖЕ скептично. Я ж, після деякого аналізу ситуації, спробую просто поділитися власною думкою про програму та перспективи. А далі вам вирішувати.

Почну з того, що ніякого антивіруса в мене на повне mac ‘ е ніколи не стояло. На це вплинуло те, що практично всі сурмлять, що під OS X нема вірусів (крім одного, якого я не зустрічав, та й не поспішаю, загалом), а якщо і будуть, то не так вже й просто заразити все і вся, а тим більше «нагородити» ним інших. Коротше, імідж (Mac OS X) – всі :)

Ну, а раз все анонсують – чому б і не подивитися, що пропонують?

Установка

Першим ділом, звичайно ж, пішов на сайт розробника, відкрив сторінку з лінком на закачування, клікнув на нього і… отримав цікаву сторінку:

ftp

Спробував ще раз – те ж саме. Спочатку посміявся, що самі розробники не стежать за своїм сайтом, потім подумав – гаразд, я можу і полазити по фтп. Перейшов на рівень вище, там знайшов той же файл, і він вже пішов на закачування. Після цього повернувся назад на офіційну сторінку і натиснув на лінк знову – все працює… Що це було – глюк Firefox, кеші сервера або ще що – не став з’ясовувати.

Далі. Відкрив образ диска, запустив установник (саме установник, а не готове додаток – це антивірусний комплекс, з системними моніторами), встановив, запустив додаток, і ось ті на – навіть демо режим вимагає ліцензії, а що саме неприємне – ця ліцензія не лежить вже в пакеті і підключена автоматично, а її треба запитувати (причому, форма просить ввести email).

license1

Ну да ладно, пожертвую на благо народу. Ввів необхідну інформацію, натиснув Отримати ліцензію, і знову оп-па… Ліцензія є:

license2

а що далі? Вікно з запитом десь пропало, за логікою – тисну ту кнопку, яка є (єдина), і отримую те ж вікно з запитом ліцензії, де я сам повинен шукати цей файл… ДУЖЕ НЕ СПОДОБАЛОСЯ. А що робити?.. Знайшов файл, підключив ліцензію, все запустилося. Ну і ладно, все ж, встановилося, і навіть запустили без помилок.

license3

В панелі меню відразу з’явилася нова іконка:

menu

Деякий відступ у вигляді виправдання програми. Спочатку я поспішив всі встановити і не зробив скріншотів, але при повторній установці (для знімків) після запиту демо ліцензії вона сама підключилася, причому вікно вийшло на передній план як і повинно було бути з самого початку. Але чому такого не трапилося з першого разу (а було те ж вікно із запитом на задньому плані) – не зрозумію, бо вважаю що у мене, принаймні, руки все-таки прямі. Але, в будь-якому випадку, вікно з шляхом отриманою ліцензією повинно б мати кнопку ОК або Закрити, а то у вас не залишається вибору, окрім як жати те, що є, або просто закривати вікно хрестиком, що при установці не завжди сприймається як нормальний крок.

До речі, треба віддати належне розробникам – перезавантаження після установки не потрібно, і дєїнсталлятор працює коректно – прибирає всі «хвости» (весь диск не перевіряв, але папка, де лежали налаштування і ліцензії пішла), і перевантаження теж не вимагає. Це однозначно в плюсах.

Використання

Після запуску маємо головне вікно додатка:

home

Радує, що дизайн в стилі стандартних мак-додатків, а не копія з Windows. Це теж в плюси.

Тут – швидкий доступ до основних компонентів пакету. До речі, іконки зліва теж кликаются, і роблять те ж, що і кнопки праворуч. Можна вважати теж плюсом. SpIDer Guard я вирішив не чіпати, нехай собі працює. А ось Сканер вирішив запустити. Вибрав Швидку перевірку, щоб оцінити, наскільки ж вона швидка.

scan

Поки сканер шурхотів, шуршало та вентилятори… Але, справедливості заради – завершилося все досить швидко, зайняло близько 2-03х хвилин.Після чого показало скрін Результатів зі статистикою (але без прив’язки до Сканера, і без статистики за часом, що в мінус):

stats

Що далі? Відразу після установки і сканера деякі операції стали пригальмовувати. Наприклад, відкриття додатків, відкриття папок. Але після деякого часу все начебто «устаканилось».

А тепер найголовніше питання:

Навіщо воно нам?

Питання у мене в першу чергу виникає з-за того, що по-перше – інформації про віруси під Mac OS X і заражених системах я особисто не чув (принаймні, порівняно з Windows, де з періодичністю кілька місяців проходить інформація про досить агресивний вірус), а по-друге – антивірусних програм теж якось не вагон (я зустрічав інформацію про 2-03х, можна навіть сміливо стверджувати – незайнята ніша, чому б і не випустити новий продукт?).

Що це означає? Особисто я вважаю, що вірусів все-таки немає. А якщо і є, то принаймні не такі вже й віруси (в тому розумінні, що в середовищі Win), і поширюються зовсім не так, як на тих же Win-системах. Зустрів навіть жарт:

— Як поширюються віруси під Linux ?:
«- Ух ти!!! Дай подивитися!»

Це ж, майже в тій же мірі відноситься і до Mac OS X. І головна причина – в тому, як працюють програми в системі: якщо в Windows всі програми запускаються під активним користувачем, і якщо він не має права адміністратора, і перешкод для вірусу немає; в той час, як додатки в *nix системах працюють по-іншому – навіть якщо користувач із правами адміністратора, будь-які операції, що вимагають більше прав все-одно пройдуть через запит пароля, що, в свою чергу, як мінімум, змусить користувача замислитися, навіщо текстового редактору або gif’ке права адміна?

Інша справа – деякі скрипти на рівні програми (наприклад, макроси Word), які, швидше за все тільки цей додаток (точніше документи цього додатка) і зможуть попсувати.

Також, є і деякі трояни і інші «коди», які крадуть вашу персональну інформацію (що якраз і неприємно, а іноді і дуже збитково), і які можна підчепити з файлообмінників разом з «ломанным» софтом або «ломалками». Тут вже треба бути вкрай обережним (ну, за законом – взагалі такого софта не брати). Але для того, щоб і ці «елементи» знешкодити (точніше – зробити їх непотрібними), досить встановити Little Snitch, який прямо вам і скаже, що додаток хоче щось слати в інет. Ліцензія (причому постійна, а не на період) на нього обійдеться в $30, хоча і демо-версію можна використовувати «до посиніння», лише б вистачило терпіння запускати його кожні 3 години (хоча, можна і процессик/скриптик який замутити).

Тепер, ще один варіант (може і останній) – захист від Windows-вірусів, точніше, не так захист Mac OS, як захист інших Windows-юзерів. Тобто, якщо ви взяли у кого-то Word – документ з вірусами, то вам може і нічого не буде, але буде вкрай неприємно, коли вже ВИ відправите цей файл поштою (або теж на флешці) комусь іншому. Ось тут і потрібен антивірус. Але і тут теж свій камінь спотикання – адже є безкоштовний ClamXav, що з цим завданням справляється досить добре. Відповідно – «навіщо платити більше?»

Висновок

Я не скажу вам однозначно «купуйте» або «не купуйте» Dr.Web. Бо тут немає ні вагомих аргументів ЗА, ні таких же ПРОТИ.

Можна нічого не робити, і обходитися тим, що система сама по собі досить надійна, і якщо не запускати програми сумнівного походження, то нічого і не повинно статися. Багато хто так і працюють з системою роками без перевстановлення і без проблем.

Можна встановити окремі компоненти (Little Snitch + ClamXav), і рівень захисту буде таким же, і обійтися повністю безкоштовним варіантом (з деякими незручностями), або вкластися в $30.

А можна встановити і повний пакет (Dr.Web), і мати повний комплекс захисту в одному додатку. Правда, платити прийдеся регулярно від 140 руб за ліцензію на один місяць до 2178 руб за ліцензію на три роки.

Далі – вам карти в руки, вам і вирішувати. А моє діло дати їжу для роздумів.

Охороняйтеся у всіх сенсах! :)