З того самого моменту, коли Стів Джобс представив Mac App Store, який є однією з ключових функцій Mac OS X Lion, мені було дуже цікаво дізнатися думки розробників програмних продуктів для яблучної операційної системи, яким, наскільки я розумію, вже зараз доводиться відчувати всю «принадність» спілкування з цензорами нового магазину десктопних додатків. Особливо, в світлі досить цікавих і місцями суперечливих вимог Apple. Подивимося, що скажуть розробники? Зазначу відразу, що матеріалу знайшлося багато, тому я розділив цю статтю на дві частини.

Брент Сіммонс (Brent Simmons), творець NetNewsWire:

Я трохи схвильований і злегка стурбований. Чи я зможу реалізувати у своєму додатку архітектуру плагінів, щоб інші розробники могли додавати в нього нові функції, а користувачі — завантажити і встановити ці плагіни? Чи зможуть просунуті користувачі створювати теми для програм з використанням скриптів JavaScript, доступних з інших джерел?

Для мене дрібні зміни Mac-додатках представляють особливе задоволення і якщо Mac App Store заборонить таку свободу, то від цього постраждають певні типи додатків.

Чи зможемо ми одночасно продавати свої програми паралельно з Mac App Store в інших магазинах? Чи iAd доступний? А механізм In-App purchase? І так далі.

Загалом, зараз у мене більше запитань, ніж відповідей і дуже складно дати однозначну характеристику Mac App Store. Але я думаю, що він дозволить розробникам заробити більше грошей, і мені це подобається!

Гус Мюллер (Gus Mueller), Flying Meat Software:

Я обережний в оцінках, але налаштований оптимістично. Після прочитання вимог Apple виникає багато питань: як, наприклад, буде стягуватися плата за оновлення? Загалом, якщо це полегшить життя моїх клієнтів, то я за. Але якщо магазин заповнить велику кількість додатків за 99 центів і низьким рейтингом, то погано буде для всіх.

Ерік Бониш-Волькман (Eric Boehnisch-Volkmann) з Devon Technologies:

Я не був здивований і вважаю, що для користувачів це великий крок вперед. Наприклад, установка і оновлення додатків до цих пір є одним з головних питань підтримки наших клієнтів навіть з фреймворком Sparkle. Але у нас все одно існує велика кількість питань з приводу вимог Apple.

Домінік Лека (Dominique Leca), розробник Sparrow:

Це чудова новина для Sparrow і всього Mac-спільноти. Протягом трьох років у центрі уваги була iOS, залишаючи в тіні все це час розробників настільних додатків. Наша команда має великий досвід роботи в мобільному AppStore і ми раді, що така екосистема і легкість у використанні (платіжна система, повідомлення про оновлення) відмінно вписуються в десктопну операційну систему.

Крім цього, Mac App Store дозволить «новонародженим» з додатками на зразок Sparrow постати перед великою публікою. Загалом, магазин додатків, безумовно, має сенс.

Лорен Брихтер (Loren Brichter) з Atebits:

Раніше вимагалося:

 • знайти розробника сайту;
 • натиснути на посилання для завантаження архіву;
 • розархівувати його;
 • перетягнути папку Програми;
 • запустити завантажену програму;
 • знайти кнопку реєстрації;
 • знову зайти на сайт розробників;
 • натиснути кнопку «Купити»;
 • ввести інформацію про кредитну картку;
 • знову нажати кнопку «Купити»;
 • дочекатися електронного листа з ліцензією;
 • відкрити лист;
 • скопіювати ключ;
 • вставити ключ.

А в майбутньому буде потрібно тільки натиснути на кнопку «Купити».

Після виходу Mac App Store лише деякі захочуть використовувати старий спосіб покупки і чим менше труднощів — тим більше користувачів будуть купувати програми, дозволяючи розробникам знижувати їх вартість. І я б з задоволенням знизив ціну Tweetie для Mac до 3$. Ось і вся арифметика.

Річ Сігель (Rich Siegel), засновник Bare Bones Software:

Для нас Mac App Store є фантастичною можливістю. І хоча досі не можна оцінити всі наслідки впровадження магазину додатків, ми маємо намір прийняти участь у найбільшому удосконалення операційної системи як для розробників, так і для їх клієнтів. Ми розраховуємо на співпрацю з Apple і збираємося розширити клієнтську базу настільки, наскільки це можливо.

Джеймс Томпсон (James Thompson), творець DragThing і PCalc:

Ні, я не здивувався — я чекав оголошення чогось подібного на кожному WWDC протягом останніх кількох років. Mac App Store пропонує розробникам практично ті ж плюси і мінуси, що і мобільний магазин.

З одного боку, Apple посилить контроль над нашими додатками, але при цьому про них зможе дізнатися більше потенційних клієнтів. Я думаю, через деякий час це стане основним способом придбання програм для Mac і навряд чи середньостатистичний користувач захоче «визирати» за межі магазину. Це буде вигідно Apple, це буде вигідно нам, тому я не бачу причин не брати участь в подібному змаганні.

Інше питання полягає ось у чому: затвердив Apple наше додаток? Приміром, DragThing знаходиться на ринку вже 16 років, але навряд чи цей факт дозволить йому безперешкодно влаштуватися в Mac App Store. Судячи за принципами відбору програм, існує принаймні чотири причини, щоб відмовити нам, в тому числі, схожість з вбудованими додатками на зразок Finder або Dock. І той факт, що DragThing старше Дока на шість років, не має великого значення. Я думаю, PCalc знаходиться в більш вигідному положенні, але мені все одно доведеться змінити його, щоб відповідати всім вимогам Apple. І я впевнений, що не самотній.

Також, я щасливий, що Apple ділить прибуток у відношенні 70/30 на користь розробників, адже компанія бере на себе багато турбот, пов’язаних з продажем. Звичайно, ми б не відмовилися від більшого, але вже звикли до подібного розподілу прибутку в магазині для iOS.

На жаль, Apple намагається зайняти позицію між розробником і користувач, тому буде складно отримати інформацію про клієнтів. По суті, ми не знаємо, хто насправді купив наш додаток. Я також впевнений, що ми побачимо гонку 99-центових додатків, але це не дуже добре.

І, звичайно, магазин додатків повністю змінить ринок програмного забезпечення для Mac. Його не вдасться ігнорувати і сподіватися, що він «не злетить».

Продовження випливає.