У серпні 1993 року Рон Авицур (Ron Avitzur), один з талановитих розробників Apple, з жахом дізнався, що компанія вирішила заморозити графічний калькулятор, над яким він працював. Менеджери запропонували йому перейти на інший проект, але Авицур відмовився, оскільки до того моменту він вирішив у що б то не стало закінчити програму. Навіть якщо доведеться кожен день не зовсім легально проникати в штаб-квартиру Apple.

Варто сказати, що за тих часів це додаток було дуже корисним. Кожен, кому він розповідав про калькуляторі, вигукував: «Я дуже хотів би мати таку програму в школі!» І якщо її встановити на нові комп’ютери, то вчителі всієї країни змогли б використовувати цей інструмент для демонстрації абстрактних понять — це була справжня революція в математичних класах. Тим не менш, ні про яку революції не могло бути й мови, поки графічний калькулятор не був закінчений. А зробити це без доступу до комп’ютерів компанії було вельми проблематично.

Зухвалий план дозрів, коли Рон прощався зі своїм менеджером, і вона попросила виписати останній рахунок за послуги. Авицур зрозумів: якщо не надати цей документ, то його контракт не буде розірвано, і він зможе отримати такий необхідний доступ до офісу завдяки робочому посвідченню. Так, йому не заплатять, але розробник жив досить скромно і міг простягнути на заощадженнях майже рік.

Незважаючи на те, що Рон формально вже не значився серед співробітників Apple, в його життя практично нічого не змінилося. Він щоранку робив на своїй Тойоті Королле 1987 р. в. один і той же маршрут: від орендованої квартири на краю заповідника в Пало-Альто до кампуса Apple на Infinite Loop. Правда, він паркувався за його межами, щоб не викликати зайвих підозр, після чого проникав у свій старий кабінет і продовжував розвивати калькулятор.

Незабаром до нього приєднався ще один співробітник Apple — Грег Роббінс (Greg Robbins). Його контракт майже закінчився, і він теж працював безкоштовно. Але хлопці були цілком поглинені своїми ідеями, і такі нюанси не мали особливого значення. Для них це був виклик, і вони були сповнені рішучості завершити проект як можна скоріше.

У такому ритмі пройшов місяць. Роббінс, перфекціоніст по натурі, практично весь час сидів в офісі і шукав правильні відтінки сірого для кожного пікселя окремо. У свою чергу, Авицур був більш товариським. Не боячись потрапити, він частенько розмовляв з іншими інженерами, питаючи у них ради або пропонуючи придумати спільне рішення проблеми. Колеги частенько виручали, так як захоплювалися їх захопленістю і вірили в проект.

Зрештою подібна недбалість зіграла з Роном злий жарт — одного разу він лицем до лиця зіткнувся з жінкою, яка просила його виписати останній рахунок: «Ви повинні негайно покинути цей офіс, — кричала менеджер. — А завтра я анулюю ваші посвідчення особи».

Але навіть такий поворот подій не зупинив розробників. Вони просто знайшли інший спосіб проникнення в свій офіс, продовжуючи носити бейджики на шиї. Щоранку товариші чекали підходящого моменту, щоб з великою юрбою потрапити на територію штаб-квартири Apple, але на всяк випадок у них були телефонні номери «співчуваючих» програмістів, які могли впустити їх через одну з бічних дверей.

Після цього інциденту розробники взялися за справу з подвоєною енергією, а колишні колеги — кваліфіковані експерти з контролю якості програмного забезпечення — допомагали безкоштовно тестувати і покращувати калькулятор. В цей раз Авицур став обережніше: при вигляді співробітників служби безпеки або менеджера, яка зловила його в минулий раз, він миттєво розчинявся в натовпі, ховався в найближчу аудиторію або ванну кімнату.

Вже в листопаді Рон і Грег були готові до першого публічного показу свого калькулятора. А інженери, допомагали з його тестуванням, запропонували провести презентацію перед своїми менеджерами. Розробники спочатку готувалися до найгіршого сценарію, але демонстрація пройшла дуже успішно, і вже зовсім скоро цей додаток розійшовся «тиражем» понад 20 млн., оскільки воно було встановлено на все нові комп’ютери Mac, випущені на початку 1994 року.

«Дивно, але нам все сходило з рук, — згадує Рон Авицур, який досі займається розробкою програмного забезпечення і продовжує водити свою стареньку Тойоту Короллу 1987 р. в. — Але ще більш дивно, що ми в кінцевому підсумку створили цінне додаток».

Прекрасна історія, яка в черговий раз демонструє унікальність співробітників Apple і компанії в цілому.