У додатку Fortune для iPad з’явилася нова пятисотое додаток, доступне через In-App Purchase за 4.99$ під назвою «Inside Apple». У ньому лашінскі (Adam Lashinsky) розкриває маловідомі, але від цього не менш цікаві факти з життя яблучної компанії і її керівників.

Цілком очевидно, що більша частина фактів потрапила в інтернет. Наприклад, кожен раз, коли хто-то в управлінській ієрархії Apple досягає рівня віце-президента, Джобс розповідає цій людині улюблену притчу «Різниця між Прибиральником і Віце-Президентом». У ній глава Apple акцентує увагу на відмінностях між «виправданнями» і щоденною відповідальністю віце-президента.

Джобс уявляє прибиральника і запитує, чому в кабінеті регулярно не прибирається сміття, на що отримує лише виправдання: поміняли замки і в прибиральника немає ключів — це поважна причина для тих, хто збирається все життя чистити сміттєві баки. І якщо прибиральнику дозволено пояснювати, чому щось пішло не так, то керівнику — ні.

«Виправдання щось значать, коли працюєш прибиральником», — говорить Стів своєму співрозмовнику, — «Але в роботі віце-президента причини провалу не значать нічого».

У матеріалах Fortune наводяться інтерв’ю з безліччю колишніх співробітників Apple і людьми, знайомими з культурою компанії. Декілька слів про значення Стіва Джобса:

Джобс — корпоративний диктатор, приймає кожне критичне рішення і, здавалося б, безліч некритичних: наприклад, від дизайну автобусів, які возять співробітників з Сан-Франциско, до меню кафетерію.

Після невдалого запуску MobileMe влітку 2008 року, коли з’явилося безліч негативних відгуків про повільною і нестабільної роботи серверів Apple, Стів Джобс зібрав команду розробників цього сервісу і влаштував їм справжній рознос, після чого миттєво призначив нового керівника команди:

«Ви заплямували репутацію Apple. Ви повинні ненавидіти одне одного за те, що дозволили себе принизити. Хто-небудь може мені сказати, що повинен робити MobileMe?» — обурювався глава компанії. І отримавши зрозумілу відповідь, він вигукнув: «Так якого біса сервіс цього не робить?».

Управлінська ієрархія Apple налічує десятки віце-президентів, імена яких вам ніколи не вдасться отримати від PR-відділу компанії. Ось структура, яку наводить Fortune:

Інші цікаві факти та історії

  • Код мобільного Safari для iPad написало всього дві людини.
  • В компанії ніколи не виникає плутанини «хто за що відповідає», тому що на кожній планерці з’являється відповідальна особа (мовою Apple його називають DRI, directly responsible individual) і всі знають, з ким потрібно контактувати за проектом.
  • По понеділках Стів Джобс зустрічається з керівниками для розгляду важливих проектів. А по середах він проводить маркетингові та комунікаційні засідання.
  • Підхід Джобса до дизайну і «відчуття» продукту є загальним для всієї компанії, навіть якщо деякі співробітники ніколи з ним не зустрічалися.
  • Як тільки проект наближається до завершення, Apple прикладає всі зусилля, щоб зробити його досконалим. Наприклад, саундтрек для iMovie записувався Лондонським симфонічним оркестром; для весільного демо-відео знімальній групі довелося спочатку летіти на Гаваї, а потім влаштовувати несправжню церемонію в церкві Сан-Франциско.
  • Перед відходом на другий лікарняний Стів Джобс найняв команду яйцеголових» — декана Єльської школи менеджменту Джоела Подольного (Joel Podolny) і професорів-ветеранів Гарварду, які написали тематичні дослідження для підготовки співробітників компанії до «життя після Джобса». Ці дослідження базуються на останніх бізнес-рішеннях і внутрішню культуру Apple.