Якщо ваш Mac працює повільно або не так, як хотілося б, не варто йти в магазин і купувати наддорогі новенькі комплектуючі зразок швидкої оперативної пам’яті або спритних SSD-вінчестерів. Можливо, вистачить «генеральної профілактичної прибирання». Ось кілька простих порад, які можуть подбати про вашому комп’ютері. Однак, перш ніж переходити до рішучих дій, варто зробити резервну копію вашої системи або, принаймні, життєво-необхідних документів, а також конфіденційних файлів. У будь-якому разі, гірше від цього не буде.

Mac OS X містить безліч різних налаштувань і тимчасових елементів, як на програмному, так і на апаратному рівні, які можуть впливати на роботу системи в цілому та окремих додатків. На апаратному рівні є налаштування PRAM і SMC/PMU, дані завантажувального тома і структура таблиці розділів. З точки зору, існують системні і користувальницькі кеші, а також права доступу до файлів.

Починаємо

Для початку можна завантажити один з додатків для очищення і обслуговування Mac OS X. Обов’язково переконайтеся, що воно сумісне з вашою системою, так як деякі розробники створюють декілька варіантів своїх продуктів для різних версій ОС. Ось список найбільш популярних програм:

 • OnyX
 • MacCleanse
 • Yasu
 • MacKeeper
 • Snow Leopard Cache Cleaner
 • MacPilot
 • MainMenu
 • Cocktail
 • CleanMyMac
 • і так далі.

Після інсталяції програми можна приступати до профілактики системи.

Завантажувальний тому

Думаю, і так зрозуміло, що починати потрібно з «заліза», тому першим ділом запускаємо систему з відновного диска або альтернативного завантажувального тома (наприклад, клонований розділ, інсталяційний DVD з комплекту або підключення до іншого повне mac ‘ у через кабель FireWire).

Якщо ви використовуєте інсталяційний DVD, то після вибору рідної мови запустіть Дискову утиліту з меню Утиліти. Виконайте перевірку диска (verification) і, якщо необхідно, його відновлення (ремонт). Відновлення прав доступу для файлів (fix permissions) залиште на потім.

Варто відзначити, що можливостей Дискової утиліти з головою вистачить для більшості цілей, але ви можете скористатися завантажувальними дисками сторонніх виробників (наприклад, Drive Genius, Disk Tools Pro, DiskWarrior або Tech Tool Pro), якщо маєте такими. Вони здатні перевіряти структуру тома, таблицю розділів, поверхню диска, а також проводити інші більш складні тести.

Скидання SMC/PMU

Після перевірки жорсткого диска, можна скинути SMC (System Management Controller) або PMU (Power Management Unit). Насправді, це необов’язковий крок, який необхідний тільки в разі проблем з охолодженням корпусу, сплячим режимом, неможливістю включення від батареї та інших пов’язаних з харчуванням помилок.

Для різних мас’ов процес скидання SMC/PMU трохи відрізняється, тому ознайомтеся зі спеціальними статтями з бази знань Apple, в яких описані симптоми і послідовність дій (всі статті англійською):

 • Скидання PMU для PowerBook і iBook.
 • Скидання PMU для PowerMac.
 • Скидання SMC для Intel-Маков.

Скидання PRAM

Після скидання SMC/PMU можна скинути PRAM за допомогою натискання клавіш Command+Option+P+R. Система буде перезавантажуватися до тих пір, поки ви не відпустите ці кнопки. Кілька перезавантажень буде досить, після чого дозвольте комп’ютера завантажити нормально.

Завантаження в безпечному режимі

Завантажитися в безпечному режимі — для цього слід використовувати клавішу Shift. У цьому випадку, Mac OS X стартує з мінімальними перешкодами з боку «неважливих» розширень ядра і системних служб.

Також будуть запущені кілька системних процедур обслуговування, а жорсткий диск знову перевіриться на наявність помилок, хоча якщо завантажитися з іншого з іншого тому, ефективність процедури збільшиться.

Відновлення прав

Ось і настав час провести відновлення прав за допомогою Дискової утиліти. Не запускайте цей процес з іншою ОС (або інсталяційного DVD), тому що база дозволів може бути прочитана неправильно.

Багато утиліти для профілактики Mac OS X мають схожу можливість, але результат їх роботи буде той же.

Запускаємо додаток для очищення системи

Передостаннім пунктом у «генеральному прибиранні» вашого Mac має стати очищення системи. У залежності від програми, сценарії можуть змінюватися. Приміром, в утиліті Onyx можна виконати такі дії:

 • Очистити всілякі системні кеші, в тому числі, ядра, завантажувальний, шрифтовый та інші.
 • Видалити всі пов’язані з користувачем кеші.
 • Запустити щоденні, щотижневі та щомісячні скрипти.

На додаток до цих завдань можна видалити індекси Spotlight, непотрібні аудіо та медіа компоненти, і так далі.

Перезавантаження

Останнім пунктом має стати перезавантаження. І не одна, а цілих дві, так як перший запуск системи може зайняти тривалий час. Зате наступного разу комп’ютер повинен включитися нормально.

І на закінчення я хотів би додати ось що: не варто виконувати всі вищевикладені поради при першій можливості — досить повторювати їх з розумною періодичністю.