Років шість тому Apple і Google були якщо й не щирими друзями, добрими приятелями. Перша компанія тільки-тільки збиралася випустити iPhone, а друга навіть не намагалася вийти на мобільний ринок, принаймні, публічно. Все змінилося, коли Google представила свій смартфон на Андроїді, а керівництво компанії зайняв дивну позицію: ми не копіювали iPhone і до всього додумалися самі.

Зараз вже важко сказати, що саме планував випустити Google, але знайдені нещодавно ілюстрації концептів перших гуглофонів в черговий раз підтвердили очевидний факт: компанія не намагалася створити сенсорний смартфон, а після анонса iPhone вони вкрали його концепцію.

Так ось, у 2006 році Google взяв ці ілюстрації і пішов до стільниковим операторам, запропонувавши їм залізо і супутні мобільні сервіси в обмін на клієнтів, які могли б користуватися мобільним інтернетом і, відповідно, переглядати контекстну рекламу. В цілому, для тих років телефон виглядав пристойно, хіба що зовні не був схожий на iPhone (хоча тоді ніхто не здогадувався, що це за пристрій і як воно виглядає).

Ресурс The Verge навіть десь роздобув досить загальні технічні характеристики пропонованого телефону:

Google описав «найменший спільний знаменник» для всіх пристроїв на базі Android: процесор ARMv9 з тактовою частотою 200 МГц, GSM-модуль (переважно 3G), 64 МБ RAM і ROM, зовнішній накопичувач MiniSD, 2-мегапіксельна камера з окремою кнопкою спуску затвора, підтримка USB, Bluetooth 1.2 і мінімум 16-бітний QVGA-дисплей. У той час сенсорний екран серед вимог не значився — для базової специфікації потрібні були дві програмовані клавіші меню, а це вказує, що в планах компанії сенсорного екрану зовсім не було.

Загалом, Google пропонував стільниковим операторам усереднений мобільний гаджет. Але потім Apple анонсувала iPhone, він був трохи більше, ніж повністю революційний і суттєво відрізнявся від всіх представлених на ринку телефонів. У Google швидко зметикували: без сенсорного екрану їх пристрій просто «не злетить», тому вони різко змінили свої плани, скопіювали концепцію iPhone і назвали її «своєю».

Після таких ілюстрацій я прекрасно розумію, чому Стів Джобс, побачивши «придуманий Гуглом» смартфон, дуже сильно розлютився і пообіцяв витратити кожен цент із «золотого запасу» компанії на знищення вкраденого продукту, адже спочатку пошуковий гігант був занадто зайнятий копіюванням Blackberry.

Шкода, що цих доказів не було у Стіва Джобса на легендарній зустрічі з Еріком Шмідтом, на якій генеральний директор Apple вимагав припинити використовувати ідеї Apple. Уявіть, як міг повернутися ту розмову: «Це неправда, ми завжди мріяли випустити телефон з сенсорним екраном!» — виправдовується Шмідт. Після чого Джобс жбурляє на стіл ілюстрації даного концепту, спопеляє генерального директора Google довгим немиготливим поглядом і мовчки йде.

А що думають з цього приводу? Копіював Google тільки що вийшов яблучний смартфон, або вони різко змінили свої плани в результаті жахливого збіги?