Оновлення від 17.06.09: «Вийшло оновлення iPhone OS 3.0»

Сьогодні, як і було заплановано шість днів тому, відбулося представлення наступної версії операційної системи для iPhone — iPhone OS 3.0. І вже зараз, через кілька годин після перегляду трансляції на Engadget, можна сміливо стверджувати, що третю версію iPhone OS є революційною — припущення в основному виправдалися: з’явився copy/paste, MMS і багато іншого.

Проте не будемо забігати вперед і розберемося з усіма нововведеннями по порядку (попереджаю відразу — картинки взяті з Engadget’a).

Special event почався в 20:00 за московським часом. За компанію і хворіє Стіва Джобса як зазвичай «отудвались» кілька людей. На самому початку Грег Йозвяк (Greg Joswiak), заступник керівника відділу маркетингу iPod і iPhone, озвучив досить загальну інформацію про те, що Apple продали в цілому в 2008 році 13,7 млн. примірників яблучних телефонів, ніж перевиконали план з продажу на 3,7 млн. штук (тепер, разом з touch’ами під iPhone OS працює близько 30 млн. пристроїв, тільки вдумайтеся в цю цифру!), в App Store зараз знаходиться більше 25 000 додатків і все в такому ж дусі. Загалом, відразу видно — маркетолог :)

Після Грега на сцену піднявся Скотт Форстолл (Scott Forstall), старший віце-президент з програмного забезпечення iPhone, який і почав представляти все нові фішки iPhone OS 3.0. Як правило, компанія буде забирати 30% виручки собі. Незважаючи на це, платформа iPhone є найбільш привабливо на сьогоднішній день для створення і поширення платних додатків.

Версія 3.0 SDK містить більше 1000 нових функцій! Крім цього, розробники тепер зможуть використовувати додаткові бізнес-моделі ніж зараз. Наприклад, це може бути підписка або поділ функцій (або ігор на рівні) додатка. Нова система буде більш гнучкою і дозволить особливо жадібним компаніям і програмістам рубати бабло за кожну зайву функцію. Це я про компанії Electronic Arts, яка представила на special event нову версія Sims 3 для iPhone — кожен додатковий предмет буде коштувати 99 центів.

Або інший приклад. Граєте ви, скажімо в якусь цікаву гру, пройшли десять рівнів, а щоб грати на одинадцятому та наступні рівні доведеться заплатити зверху.

Наступне нововведення — це підтримка P2P-з’єднань між пристроями. Для цього не знадобиться Wi-Fi, коннект буде відбуватися за допомогою Bluetooth, причому ця функція буде працювати не тільки для ігор. Так само за допомогою цієї функції можна буде здійснювати взаємодію з іншими P2P-додатками, наприклад bittorrent-клієнтами.

Наступною темою, яку зачепив Скотт, стала можливість розробляти програми, які взаємодіють з аксесуарами для iPhone/iPod touch. Приміром, у вас є зовнішній еквалайзер, налаштувати який можна прямо на айМобилке.

Або навіть поміряти собі артеріальний тиск за допомогою хитрого тонометра. Ось до чого дійшов прогрес! :)

Такі зміни торкнулися Google Maps, у яких є спеціальний API для iPhone. Крім цього, була додана функція Push Notification. Суть приблизно в цьому: телефон постійно підтримує зв’язок з серверами Apple, тому при якому-небудь оновлення (наприклад, нове повідомлення в програмі обміну миттєвими повідомленнями) Apple пересилає його на телефон, а на іконці програми з’являється відповідна відмітка.

У цьому випадку існує проблема з батареєю пристрою, оскільки для постійного підтримання зв’язку потрібно більше енергії. Цього теж було приділено достатньо уваги. Додатки, що працюють у фоновому режимі тепер «з’їдають» всього 23% батареї, в той час як конкуренти типу WinMobile або Android витрачають близько 80% заряду.

На цьому робота Скотта поки що закінчена і він йде зі сцени, надаючи можливість виступити виробникам програм та ігор, які вже встигли підготувати невеликі проекти до заходу:

  • мною вже згадана EA представила гру Sims 3;
  • додаток Meebo стане нативним IM в iPhone;
  • представники Oracle показали цілих 5 додатків для роботи з СУБД в реальному часі;
  • так само представили свої напрацювання ESPN, LifeScan, Mgmoco і Smule.

Настала черга Скотта Форстолла знову вийти на сцену і анонсувати те, чого так сильно чекали всі маківники з самого початку: Copy/Paste, який працює у всіх додатках. Ось чого не вистачало, так не вистачало! Крім цього, можна копіювати не тільки текст, але і фотографії, причому відразу декілька. Підтримується скасування змін.

Портретний режим клавіатури як в Сафарі з’явився Mail і Notes, пошти й інших програмах з’явився повноцінний пошук. Крім цього, з’явилася підтримка MMS. Ур-р-а! Тепер iPhone нічим не відрізняється від всяких бидло-мобілок. :-/

Одним з найбільш приємних нововведень стало додавання в Home screen пошуку Spotlight. Тому організація пошуку необхідного додатка стане набагато легше. Дуже приємне додавання. На мій погляд, можна сміливо відмовлятися від безлічі екранів і пускати все іконки додатків вниз прокручивающимся списком — все одно всі будуть шукати необхідну через Spotlight, я просто впевнений в цьому на 100%.

Які ще були зміни? Стерео bluetooth, антифішингового захист і автозаповнення в Safari, вдосконалений батьківський контроль, доступ до бібліотеці ipod a, голос в іграх, аудіозапис, API батареї і багато іншого.

Бета-версія iPhone OS 3 доступна для розробників вже сьогодні, а користувачі iPhone 3G зможуть безкоштовно змінити свою прошивку тільки ближче до літа. Vitol був прав, не дадуть нею відразу користуватися. А ось користувачам iPod touch доведеться розщедритися на 9.99$. Нічого, думаю iPhone DevTeam ще скаже своє суворе і вагоме слово.

На закінчення цієї події журналістам було запропоновано задати ряд питань, серед яких були досить каверзні.

Наприклад, Time Magazine поставив питання про те, чому раніше не зробили Copy/Paste. На що Форстолл відповів: «Було досить складно вирішити проблеми безпеки і при цьому не споганити інтерфейс». А Engadget поцікавився, чи збирається компанія щось робити з гальмами в роботі додатків, на що отримав ствердну відповідь.

На питання про Flash представники компанії нічого не змогли відповісти. Також iPhone можна буде використовувати в якості bluetooth-модему. Про нові пристрої (напевно малися на увазі iPhone nano або щось в цьому дусі) поки що нічого не відомо.

На цьому, Apple Special Event, цілком і повністю присвячений iPhone OS 3.0 підійшов до кінця.

Вирощування, квітів як і яблук або маків, процес клопіткий, але приємний у всіх сенсах:)