iPod став знаковим продуктом для Apple і всієї індустрії цифрових плеєрів. Він не тільки допоміг встати компанії на ноги, але і перетворився в музичну ікону останнього десятиліття за аналогією з торговою маркою Sony Walkman, свого часу виробляла плеєри для касет і компакт-дисків. І з виходом iPod, ні Sony, ні Microsoft, ні будь-який інший виробник цифрових плеєрів не зміг хоча б на крок наблизитися до популярності культового гаджета з надкусанным яблуком на задній кришці. На жаль, останнім часом все більше аналітиків прогнозують швидку смерть лінійки iPod або заявляють, що він вже помер.

Вперше аналітики задалися подібним питанням після подання першого покоління iPhone, сдвинувшего ринок смартфонів з мертвої точки. Це ж питання виникло після активізації діяльності Apple на ринку планшетних комп’ютерів, логічним завершенням якої став анонс випуск не менше революційного пристрою — iPad. Однак, ґрунтуючись на щоквартальних фінансових результатах компанії, ключ до успіху Стіва Джобса і його вотчини лежить у продажу Mac (більшою мірою ноутбуків), iPhone і iPad, але не iPod.

Звичайно, Apple продала сотні мільйонів портативних плеєрів, а надзвичайний злет акцій компанії у 2004-2008 році на тверді 50% зобов’язані ipod ам, але його вплив на успіхи компанії падає з випуском кожного нового покоління iPhone. Взагалі не можна не відзначити майже десятирічне панування Apple на величезному ринку всього з однієї продуктовою лінійкою! Звичайно, компанія випускала різні моделі плеєрів, але суті це не міняє — Apple контролює понад 70% світового ринку портативних медіаплеєрів.

Аналітики засновують свої припущення про майбутнє iPod на базі безлічі показників: тенденції, потенціал ринку і його стан, майбутні продукти і поточні продажу. І саме величина останнього показника вказується головною причиною такого негативного прогнозу. Давайте подивимося на графік:

Обсяг продажів iPod з першого кварталу 2006 року (55%) знизився до 24% в момент подання iPhone 2G. Зараз негативна динаміка зберігається, тому будь-яка людина, знайомий з основами статистики, може без проблем зробити свій прогноз. Природно, нинішні 8,6% від загального доходу Apple трохи дивують професійних аналітиків, адже колись цей продукт забезпечував більше половини доходів Купертіно.

Невже все так погано? Невже люди перестали купувати ipod’и? Ні, це не так, адже є ще один важливий показник — кількість проданих пристроїв:

Навіть якщо не брати в розрахунок святкові квартали, продажу iPod порівняно з 2006 роком, коли плеєр забезпечував майже половину квартального прибутку, фактично зросли з 8,5 млн. до 10 млн. одиниць за квартал. Це дуже багато, і зараз iPod продається краще, ніж в 2006, за рік до появи iPhone.

Тоді чому здається, що iPod вмирає? Можливо тому, що більшість користувачів роблять свій вибір на користь iPhone. Це і зрозуміло: набагато краще взяти пристрій «все-в-одному», чим носити в кишені або сумочці кілька однотипних гаджетів.

Також, здається, сама Apple менше приділяє уваги iPod, згадуючи про нього раз у рік на спеціальному вересневому музичному заході. До появи iPhone, плеєр з’являвся в презентаціях Стіва Джобса набагато частіше.

Третій фактор полягає в тому, що доходи Apple ростуть з кварталу в квартал з астрономічною швидкістю. Тому виходить кумедний економічний парадокс — iPod продовжує все менше і менше впливати на дохід компанії, незважаючи на збільшення кількості проданих гаджетів:

Тепер зрозуміло, що iPod живіший за всіх живих, як би його не ховали аналітики.