Apple і GT Advanced Technolgies з усіх сил намагалися зберегти в секреті документи, що описують ексклюзивну угоду між колишніми партнерами, після того, як друга компанія звернулася в Суд з питань банкрутства США з проханням надати їй можливість реорганізувати свій бізнес. Але нещодавно суддя постановила відкрити їх, оскільки ці документи не містять корпоративні таємниці або іншу конфіденційну інформацію. І тепер ми можемо дізнатися не тільки умови угоди з сапфіровому, але й поглянути на практику ведення бізнесу компанії з Купертіно.

Згідно з письмовими свідченнями головного операційного директора GT Даніеля Сквиллера (Daniel Squiller), спільний проект отримав кодову назву «Project Onyx». Співробітникам GT суворо заборонялося згадувати Apple або сам проект, крім як з кодовим іменем. До того ж, їм потрібно пройти спеціальні тренінги щодо конфіденційності та таємності, а також підписати велике угоду про нерозголошення інформації. Про подробиці проекту знали тільки ключові співробітники — так яблучна компанія сподівалася зберегти угоду в таємниці як можна довше.

Від GT потрібно створити кваліфіковану службу безпеки і дотримуватися суворих принципів, які передбачають спостереження за своїми працівниками у режимі 24/7, відстеження всіх конфіденційних поставок і безпечне знищення непотрібних матеріалів для запобігання потенційних витоків.

За однією з умов угоди, Apple отримувала можливість проводити повний аудит, інспектувати завод у місті Меса і опитувати персонал, щоб переконатися в тому, що GT дотримується угоди про нерозголошення, а за кожне порушення постачальнику довелося б заплатити значний штраф в розмірі 135 тис. доларів, щоб оплатити вартість аудиту та посилення безпеки на підприємстві.

Незважаючи на всі ці обмеження, GT Advanced Technolgies повинна була відповідати кодексу Apple для постачальників, забезпечуючи безпечні робочі умови для всіх співробітників, виконувати замовлення протягом семи років після закінчення встановленого строку життя» яблучних продуктів, що використовують сапфірове скло, а також підтримувати адекватний запас матеріалів» для їх сервісного обслуговування. Судячи з усього, подібні угоди Apple полягає зі своїми іншими постачальниками.

Тепер кілька слів про причини банкрутства компанії. Як зазначив Сквиллер, цьому посприяли драконівські умови контракту. Технологічний гігант уклав «обтяжливу і односторонню угоду з постачальником в 2013 році. Спочатку Apple погодилася купити печі для випалу сапфірового скла самостійно, але потім раптово передумала і змусила свого партнера купувати все необхідне обладнання за свій рахунок, надавши їм для цього кредит у розмірі 440 млн. доларів.

Таким чином яблучна компанія переклала всі економічні ризики на GT Advanced Technolgies, співпрацюючи з ними в якості кредитора. Більш того, в Apple не було ніяких зобов’язань щодо купівлі сапфірового скла. Але GT нічого не залишалося, як погодитися на нові умови, оскільки вони «витратили місяці на укладення цього контракту, не маючи можливості розглянути інші пропозиції від конкурентів Apple» — в ході «великих і всепоглинаючих» переговорів виробнику сапфірового скла було заборонено спілкуватися з іншими компаніями.

Apple також повідомила, що GT потрібно або погодитися на всі умови, або втратити можливості подальшого співробітництва. Надалі з’ясувалося, що витрати на покупку устаткування виявилися для постачальника непідйомними, плюс компанія з Купертіно вибрала такі печі для виробництва сапфіра, які просто «не дозволяли випускати продукт, що задовольняє вимогам Apple», а після відмовилася вносити зміни у список устаткування. В результаті GT довелося залучити практично всі свої грошові та корпоративні ресурси» в облаштування аризонського заводу, що поставило під загрозу факт існування компанії — тільки на підтримку операційної діяльності їм доводилося витрачати щодоби по 1 млн. доларів.

Прес-служба Apple вже встигла назвати показання Даніеля Сквиллера «неправдивими, що не відносяться до справи і дискредитують»:

Заяви містера Сквиллера виходять далеко за рамки того, що є розумним і необхідним для опису поточної фінансової ситуації боржників. Замість цього вони включають безпричинну характеристику мотивів, тактику ведення переговорів і ділову практику Apple.

Не сперечаюся, бути постачальником Apple непросто, але без такого жорсткого відбору підрядників у неї просто не вийшло б випускати кращі продукти на ринку. Радує одне — компанії полюбовно домовилися про припинення співпраці і звільнили одне одного від будь-яких взаємних претензій.