Минулого тижня у продаж надійшла нова біографія засновника Apple під назвою «Becoming Steve Jobs», в якій Рік Тецели і Брент Шлендер спробували розповісти про те, як Стів Джобс перетворився з зарозумілого молодого лідера самої успішної корпорації сучасності. По мірі прочитання книги спливає все більше і більше історій, які раніше були невідомі.

Стів Джобс не хотів повертатися в Apple

Мені неодноразово доводилося читати думку колишнього генерального директора Apple Джила Амеліо, що повернення в Apple Стіва після продажу NeXT було частиною його плану помсти. Однак у книзі йдеться, що Джобс до останнього не був впевнений в правильності цього рішення. Еві Теванян і Йон Рубінштей — «дві людини, яким Стів довіряв в Apple більше всього» — виявилися солідарні в думці, що він довгий час не збирався ставати главою Apple. Компанія перебувала в дуже важкому фінансовому становищі, і Джобс добре розумів це.

Перший вечір після повернення Стіва Джобса в Apple

Рік тому Стів зізнався авторам книги, що він, як співав його кумир Боб Ділан, просто не міг залишатися осторонь, нехай навіть довелося піти на великий ризик. Джобс не боявся невдач і того, які наслідки вони будуть мати для його репутації, тому вирішив кинутися у вир з головою: «Нарешті я зважився. Будь що буде, адже мені дійсно цього хочеться. Якщо я спробую і провалюся, що ж, я буду знати, що доклав всі можливі зусилля». З перших днів в Apple після повернення Джобс призначив себе на посаду тимчасового генерального директора — interim CEO або скорочено iCEO, — відображаючи свою невизначену позицію.

Джил Амеліо намагався викупити Newton

Повернувшись в компанію, Стів Джобс першим ділом істотно урізав її продуктову лінійку. У тому числі розігнав інженерів, які займаються розробкою Newton, одного з перших серійних КПК, який багато хто вважають прообразом сучасного iPad. Але автори книги відкрили ще один цікавий факт, відомий лише найближчому оточенню Джобса: в кінці 1998 року підрозділ Newton намагався викупити Джил Амеліо.

Але Джобс навідріз відмовився приймати пропозицію свого попередника, постійно ставав об’єктом для насмішок за свою некомпетентність в управлінні компанії з Купертіно: «Я можу бути підлим і злим, але у всього є межа. Я б ні в якому разі не дозволю йому і далі принижувати себе… або Apple».

Джонатан Айв боявся звільнення

Зниження кількості розроблюваних і продуктів, що випускаються означало також скорочення числа співробітників. І одним з тих, хто боявся втратити роботу, був Джонатан Айв. Це зараз усім зрозуміло, наскільки неоціненну роль він зіграв в успіху Apple, але на момент повернення Джобса в практично збанкрутілу компанію ніхто не міг поручитися за збереження свого робочого місця. Всесвітньо відомий дизайнер згадує, як новопризначений генеральний директор вперше відвідав його «вотчину»:

Під час першого відвідування Джобсом дизайнерських лабораторій, Джонатан Айв був сповнений тривоги і сильно нервував. «Тоді був перший раз, коли ми зустрілися, і Стів без кінця говорив про возз’єднання з Хартмутом Эсслингером, засновником компанії Frog Design, який допомагав у розробці дизайну перших комп’ютерів Macintosh», — згадує Айв. — «Коли він увійшов в студію, я подумав, що зараз мене звільнять».

Звичайно, Стів не став цього робити, хоча Айв знав, що у нього були всі підстави це зробити, оскільки «продукти, які ми випускали в той час, були зовсім не класним». На щастя, Джобсу відразу сподобався молодий дизайнер завдяки своїй здатності дуже просто пояснювати складні ідеї: «Ви знаєте Джоні. Він мені відразу сподобався. Під час нашої першої зустрічі я сказав йому, що Джил Амеліо витрачав його талант даремно».

Ідея цифрового хаба Apple народилася у Білла Гейтса

У січні 2000 року Білл Гейтс під час виступу на CES оголосив відвідувачам цієї виставки споживчої електроніки про своєї концепції майбутнього, в якому комп’ютери, побутова техніка, автомобільні системи, телефони, телевізори і КПК будуть взаємопов’язані. Ця ідея настільки сподобалася Джобсу, що той не замислюючись реалізував її, назвавши це під час анонса iTunes в 2001 році «цифровим хабом». Але найцікавіше полягає в тому, що Microsoft терпіла невдачу кожен раз, коли намагалася втілити цю стратегію в життя.

Ставлення Джобса з представниками ЗМІ

Спілкування Джобса з журналістами було набагато більш розважливими, ніж люди могли собі уявити. Під час написання книги у Шлендера і Тецелли неодноразово складалося враження, що вони не беруть інтерв’ю у Стіва, а Стів бере інтерв’ю у них. В кінцевому результаті кожен з них знав, що використовує один одного заради підвищення інтересу читачів: «У нього завжди був прихований мотив, коли він телефонував», — резюмую автори.

Цією стратегією Джобс став щосили користуватися після повернення в Apple і найму Кеті Коттон на посаду віце-президента з корпоративних зв’язків. Він став чи не єдиним співробітником Apple, який міг спілкуватися з обмеженим числом друкованих ЗМІ (з роками їх замінили вибрані інтернет-видання). Також він завжди особисто представляв яблучні продукти, оскільки був найкращим оратором в компанії.

І наостанок «бонусний» факт про нинішньому генеральному директорові Apple: у 1998 році Тім Кук був відповідальний за утилізацію десятків тисяч нікому не потрібних Маків. Це було задовго до того, як компанія з Купертіно стала використовувати вторинну переробку продуктів і стала піклуватися про екологічні аспекти своєї діяльності.