Моє перше враження від дебюту OS X 10.8 було змішаним, поєднуючи в собі здивування, подив і відчуттів не дуже вдалого розіграшу. Тим не менш, після прочитання прес-релізу Apple від скепсису не залишилося й сліду, тому пропоную пробігтися по ключовим можливостям Mountain Lion, як я і обіцяв в попередній замітці.

Прощай iChat, привіт Messages

Після виходу iOS 5 більшість дивувалися, яким чином можна отримати доступ до листування на iPhone і iPad з комп’ютерів Mac. У Гірському Леві Apple вирішила цю проблему радикально: вона замінила старий iChat новим додаток Messages, яке призначене для спілкування в iMessage і інших мережах обміну миттєвими повідомленнями на кшталт AIM, Yahoo, Jabber/Google Talk.

Сам додаток було суттєво перероблено зовні: список контактів і вікно розмови з поточним співрозмовником тепер становлять єдине ціле і здорово схожі на аналогічну програму для iPad. У користувачів буде можливість перейти від текстового обміну повідомленнями до відео-дзвінком FaceTime, спілкуватися з декількома людьми в конференції і стежити за доставкою/прочитанням повідомлень.

Вам не потрібно чекати літа, щоб випробувати Messages — бета-версія програми доступна вже зараз по прямой ссылке і це саме чудове (після установки потрібно перезавантажити систему).

iCloud

Само-собою, нова OS X дуже тісно «зав’язана» на iCloud. Все, що потрібно від користувача, це ввести свої облікові дані на екрані початкового настроювання системи. Підтримується інтеграція з Mail.app, Адресною книгою, iCal, Messages, FaceTime, нотатками, нагадуваннями, Mac App Store, Safari і так далі.

Досить велика роль відведена функції Documents in the Cloud — тепер вона підтримує не тільки Pages або інші програми з пакету iWork, але навіть стандартний TextEdit. Після запуску програми відображається список документів, доступних з iCloud, хоча користувач також може вибрати будь-який файл з жорсткого диска свого Маку.

Notification Center з’явиться і в OS X

Ще одним відлунням iOS в новій системі є Центр повідомлень, ще відомий як Notification Center. Загальні принципи його роботи залишилися незмінними — це єдине місце, де збираються повідомлення від різних програм.

Доступ до Notification Center можна отримати натиснувши на спеціальну кнопку в правому куті панелі меню або спеціальним мультитач-жестом, після чого на екрані з’явиться добре знайома смужка з повідомленнями від різних програм.

Десктопні аналоги iOS-додатків

На додаток до функцій на рівні системи в Mountain Lion з’явиться ряд додатків, вже знайомих нам з iOS 5 — це настільні аналоги Нагадувань (Reminders.app) і Заміток (Notes.app), які були виведені зі складу iCal. Всі елементи, створені у цих додатках будуть синхронізуватися з іншими комп’ютерами Mac і іДевайсами, підключеними до одного облікового запису iCloud.

Що цікаво, в нові замітки ви можете додавати фотографії, вкладення, посилання, маркіровані списки, а також прикріплювати їх прямо до робочого столу. Причому, вони будуть показуватися, навіть якщо основне додаток закрито.

Соціальні функції настільного Game Center також збігаються з мобільною версією цього додатка, але його головна «фішка» полягає в незалежності від платформи. Наприклад, ви можете грати в мультиплеєр RealRacing 2 на Mac, а ваші друзі — на iPhone або iPad.

Діліться інформацією з усіма

У Гірському леві Apple додала нову і досить цікаву функцію під назвою Share Sheets, яка доступна для всіх додатків і дозволяє обмінюватися інформацією через велику кількість соціальних сервісів на зразок Twitter, Flickr, Vimeo, AirDrop, Messages, Mail.app і так далі.

Природно, це передбачає і інтеграцію деяких соціальних сервісів на рівні системи. Користувачі можуть ввести облікові дані від своїх акаунтів на Twitter, Flickr, Vimeo і AOL, щоб потім працювати з ними минаючи браузер. Поки що немає підтримки YouTube і інших сервісів Google і у мене є підозра, що це не випадково.

AirPlay Mirroring

Можливо, однією з найпривабливіших особливостей Mountain Lion стане функція AirPlay Mirroring, яка дозволяє відобразити на телевізорі все, що діється на екрані вашого Mac, без проводів. Правда, для цього між HDTV і комп’ютером повинен бути встановлений Apple TV.

На даний момент підтримується передача потоку 720p-відео зі звуком, але з виходом нового покоління маленької чорної коробочки (в чому я вже не сумніваюся) Apple зобов’язана додати підтримку 1080p. Природно, все це працює «з коробки», дозвіл підлаштовується автоматично і від користувача взагалі нічого не потрібно — девіз «Воно просто працює» в дії.

Зустрічайте GateKeeper

Gatekeeper призначений для забезпечення безпеки комп’ютера Mac, допомагаючи запобігти завантаження і установку шкідливого ПЗ. Також, він надає контроль над джерелами отримання додатків. Можна вибрати один з трьох варіантів: завантажувати програми ото всюди (і бути менш захищеним), використовувати підписані додатки і качати їх з Mac App Store, або ж зовсім обмежитися магазином дектопных програм Apple.

Я думаю, що найбільш логічним буде використання другого варіанту: розробникам не складе праці підписати свої додатки і раніше поширювати їх через Mac App Store, або через свій офіційний сайт, якщо програма не відповідає жорстким вимогам Apple.

Інші можливості

Існує ще кілька можливостей, які не потрапили в попередні розділи, але про них теж варто згадати:

  • Apple нарешті остаточно прибрала слово «Mac» з назви своєї операційної системи. Тепер замість «Mac OS X» буде просто «OS X».
  • Нарешті у Safari з’явиться єдине поле для введення веб-адреси та пошукового запиту.
  • Велика кількість ресурсів подвійного розміру, що недвозначно натякає на комп’ютери Mac з retina-дисплеєм.
  • В системі існує деякі специфічні можливості для китайських користувачів.

Загалом, у мене враження дуже позитивні. Тепер найголовніше питання полягає в наступному: безкоштовно або дешево? Я б поставив на перший варіант. До речі, а що думають наші читачі про це все неподобство? :)