Останні успіхи і рекорди Apple не виникли на порожньому місці, вони залежать від безлічі факторів. До них можна віднести талант і творчий потенціал співробітників компанії, здатних часом робити неможливе, магію її продуктів, феноменальний маркетинг і багато іншого. Однак, ще однією візитною карткою Apple є грамотна система поставок і угод з виробниками.

Протягом тривалого часу журналісти Businessweek вивчали цей аспект діяльності компанії з Купертіно, розмовляючи з колишніми співробітниками і керівниками постачальників Apple, менеджерами та експертами, які не з чуток знайомі з цим питанням. Вони підтвердили, що яблучна компанія побудувала свою закриту екосистему, що дозволяє здійснювати тотальний контроль майже за кожною ланкою в ланцюжку поставок як для своїх внутрішніх потреб під час проектування нових продуктів, так і для звичайного виробництва, спрямованого на забезпечення працездатності роздрібної мережі.

Існує безліч прикладів того, як Apple вдалося випередити конкурентів. Здебільшого це відноситься до здатності прогнозувати потреби, а також забезпечити себе усіма необхідними компонентами і умовами для роботи. А головна заслуга у створенні екосистеми належить Стіву Джобсу і Тіму Куку, який раніше займав посаду головного операційного директора компанії.

В кінці 90-х років під час запуску першого покоління iMac в кольоровому напівпрозорому корпусі, які дозволили майже збанкрутілої Apple нагадати про себе в повний голос, Стів Джобс не пошкодував 50 мільйонів доларів, щоб скупити всі доступні місця у вантажних авіаперевізників на час різдвяних свят. Це дозволило йому забезпечити стабільну і швидку поставку нових моноблоків, а також задовольнити попит споживачів, в той час як більшість конкурентів начебто Compaq використовували старий і повільний метод транспортування по морю.

Схожим чином Apple вступила перед запуском iPhone 4 і iPad 2, і вклала великі гроші, щоб роздобути у постачальників максимально можлива кількість обладнання та компонентів для випуску своїх мобільних гаджетів. Іншим компаніям, які потребують таких самих ресурсах, залишалося нарікати на свою нерозторопність:

Найчастіше дана тактика гарантує доступність і більш низьку вартість комплектуючих для Apple, але іноді це обмежує можливості конкурентів. Перед виходом iPhone 4 в червні 2010 року компанії зразок HTC не могли придбати необхідну кількість екранів, оскільки всі виробники були зайняті виконанням замовлень Apple.

Високий рівень ефективності та контролю не обмежується днем запуску того чи іншого продукту, оскільки заводи продовжують випускати сотні тисяч пристроїв щотижня, гнучко змінюючи плани в залежності від вимог Купертіно. Навіть у роздрібних магазинах компанія може відстежувати щогодинний попит на певну групу товарів, після чого вносити відповідні корективи в ланцюжок поставок.

Ще один цікавий приклад зачіпає виробництво unibody-корпусів для яблучних ” ноутбуків. Близько п’яти років тому Джонатан Айв захотів додати в нього маленьку зелену крапку над екраном, яка б сповіщала про робочої веб-камері. Але виявилося, що фізично неможливо пропустити світло через алюмінієвий корпус портативного комп’ютера. Головний дизайнер Apple не зневірився і після наради з командою експертів по матеріалах придумав рішення — їм був потрібен спеціальний лазер, який міг би «просвердлити» в металі практично невидиме для людського ока отвір, але досить велика, щоб пропускати світло.

Правда, слідом виникла ще одна проблема, пов’язана з масовим виробництвом таких корпусів, адже одного лазера буде недостатньо для промислових обсягів. І знову її вдалося вирішити — команда експертів знайшла американського виробника, який випустив для Apple спеціальне обладнання. Вартість кожної такої установки становила близько 250 тис. доларів, але яблучна компанія переконала своїх нових партнерів підписати довгостроковий ексклюзивний контракт і з тих пір купила сотні аналогічних верстатів, за допомогою яких змушує світитися зеленим світлом бездротові клавіатури і трекпеда та, звичайно ж, мільйони своїх випущених ноутбуків.