Після тривалого ув’язнення в лабораторіях Купертіно Лев нарешті зміг одним оком оглянути всіх присутніх у залі. Аналізуючи події середи я прийшов до висновку, що Джобс знову блискуче викрутився з, здавалося, патовій ситуації: компанії ніколи займатися розробкою настільної ОС, але вони все-таки показали напрацювання в цьому напрямку журналістам та блогерам, які прийшли в кампус Apple за новими враженнями. Правда, говорити про Царя Звірів поки що не доводиться — показаного навряд чи вистачить на маленького новонародженого левеня — і я пропоную детальніше поглянути на особливості і функції майбутньої системи.

Mac App Store

Якщо новий Air став результатом «генетичних експериментів» з MacBook Pro і iPad, то Lion здався таким собі гібридом між нинішнім Mac OS X і iOS. І першим показаним додатком, що зайвий раз підтверджує цю тезу, можна сміливо назвати Mac App Store — додаток має дуже простий інтерфейс, який схожий на планшетної версії App Store.

Покупка і установка програм відбувається дуже просто — все робиться автоматично, по натисненню однієї кнопки. Крім цього, кожне куплене додаток буде ліцензовано для використання на всіх особистих Mac, що повинно порадувати користувачів з великим парком» комп’ютерної техніки. Але найбільше мене тішить те, що нам не доведеться чекати наступного літа для тестування цієї функції, адже Стів Джобс обіцяв запустити її протягом найближчих 90 днів.

Щоправда, за кілька днів у мене склалося двояке враження: з одного боку, це безсумнівно зручно, так як інформація, скріншоти, користувальницькі рейтинги і коментарі будуть зібрані в одному місці. З іншого боку в магазині мобільних додатків набагато простіше знайти популярні додатки, що приносять високі доходи розробникам. А невеликі програми, які часто не гірше і навіть краще лідерів «туляться» десь на задвірках App Store.

Повторюся, що в Купертіно не підуть (принаймні зараз) на тотальний контроль настільних додатків і користувачів залишиться можливість встановлювати їх «по старинці».

Launchpad

Друга річ, яка прийшла з iOS — це Launchpad, який являє собою суміш класичних лаунчер для Mac і домашнього екрану мобільної ОС. Вона дозволяє не тільки відображати і швидко запускати всі встановлені на вашому комп’ютері програми, а також змінювати розміщення іконок, створювати папки і управляти екранами прямо як в iOS.

Напевно, це набагато зручніше здійснювати з сенсорними пристроями введення начебто Magic Mouse або трекпад ноутбуків.

Чи потрібна мені така функція? Щодня використовувані програми прекрасно поміщаються в Доці, а решта запускаються через Spotlight, тому мої очікування невеликі. Правда, це може бути дійсно зручним :)

Повноекранні додатки

Відтепер програми зможуть працювати в повноекранному режимі і відповідає за нього зелена кнопка, розташована в кожному заголовку вікна Mac OS X. Ця функція, за словами Джобса, стане ключовою в новій системі буде оброблятися окремо від звичайних вікон, дозволяючи перемикатися між додатками добре знайомим жестом перегортання екранів в смартфонах.

Ставлення до подібної ідеї теж двоякі: це супер-фішка для невеликих дисплеїв начебто 11″-015″ ноутбуків, але навряд чи підійде для великих (27″) екранів. Чого вже гріха таїти, у мене немає необхідності розвертати вікно на повний екран (хоча у мене всього 20″ монітор). Однак, спробувати цю можливість можна вже зараз в оновлених програмах iLife ’11.

Mission Control

Apple доклала чимало зусиль для того, щоб «приборкати» нинішній набір утиліт для керування вікнами. Mission Control включить в себе елементи Expose, Spaces, Dashboard і повноекранних додатків, про які я сказав трохи раніше.

Частина мене, яка прагне до мінімалізму, схвалює такий підхід — всі вікна, віджети, стеки вікон і робочі області можуть бути показані одним жестом або натисканням на кнопку. Впевнений, що за допомогою нового інструменту керувати вікнами стане ще простіше.

Автозбереження

На презентації Джобс згадав про автоматичне збереження, але нічого більше не сказав. На мій погляд, тут малися на увазі відразу дві можливості — збереження документів (горезвісний Cmd+S) і збереження поточного стану додатків при виході з них, як це відбувається в iOS.

З практичної точки зору є деякі нюанси, але в цілому це дуже цікава ідея, яка вже відмінно працює на iPhone і iPad, так чому б не додати їй в Mac OS X? Подивимося, що вийде в результаті.

Що в підсумку?

Як і від більшості запропонованих нововведень у мене склалося двояке враження, швидше за все тому, що я задоволений поточним станом речей і не очікував надприродного. У будь-якому випадку, Apple показала лише малу дещицю того, що з’явиться в майбутній версії Mac OS X, і зняла напругу зголоднілій громадськості. І саме тому Джобс не сказав ні слова про точну дату релізу або вартості майбутньої системи.

Загалом, «мене це хвилює і я хочу про це поговорити»… в коментарях. Приєднуйтесь! :)