Минулого разу ми з вам розбиралися, за що саме Apple хоче 50$, продаючи перший у світі Thunderbolt-кабель, і чому замість нього можна використовувати дріт від зовнішнього монітора, який підключається до Mini DisplayPort. Але яка доля чекає на цю безумовно перспективну технологію: чи зуміє вона покласти кінець гегемонії USB або повторить долю FireWire?

На даний момент ситуація з Thunderbolt дуже нагадує запуск FireWire: створений Apple і вперше представлений в їх комп’ютерах оригінальний FireWire 400 порівняно з USB 1.1 пропонував значно більш високу швидкість передачі даних, міг ефективніше забезпечувати енергією периферійні пристрої і використовував архітектуру, за якої з’єднані в ланцюжок FireWire-сумісні пристрої могли «спілкуватися» один з одним — у цьому випадку відпадала необхідність підключати їх до одного комп’ютера або хабу.

Незважаючи на ці переваги, реалізація FireWire коштувала дорожче, оскільки в кожен девайс сумісний потрібно вбудувати окремий чіп. До того ж, Apple хотіла отримувати ліцензійні відрахування за використання товарного знака FireWire і логотипу, що зробило USB більш привабливою і менш дорогою альтернативою для сторонніх виробників.

Пізніше Apple зменшила свої апетити, але до цього моменту почала отримувати широке поширення альтернативна 4-контактна версія FireWire без харчування, названа «IEEE 1394» (вона ж i.Link від Sony). Паралельно конкуренцію FireWire 400 склав USB 2.0, запропонував порівнянну швидкість і зберіг свою цінову перевагу. А для роботи абсолютно нового 9-контактного роз’єму більш швидкого стандарту FireWire 800 потрібні перехідники на пристрої з 6-контактним FireWire 400 або 4-контактним роз’ємом IEEE 1394.

З-за таких незручностей та додаткових платежів FireWire (при всіх його перевагах) не зумів перемогти USB — в основному він використовувався для виробництва високошвидкісних дискових накопичувачів і в зростаючої індустрії цифрового відео і аудіо.

Наскільки я знаю, випущені до цього моменту пристрої з Thunderbolt відносяться до тим же категоріям — накопичувачі та пристрої для роботи з відео/аудіо — висока пропускна здатність, низька латентність технології ідеально підходить для цих завдань. Але необхідність встановлення в кожен девайс додаткового контролера і відносно дорогі активні кабелі можуть негативно вплинути на плани «світового панування» творців Thunderbolt.

До того ж, Intel крім Apple згадує всього двох великих виробників, які розглядають можливість інтеграції Thunderbolt в свої комп’ютери — це HP і Sony. Перші вирішили не зв’язуватися з технологією найближчим часом. А Sony анонсувала новий ноутбук Vaio Z, в якому буде встановлений контролер Thunderbolt, але інженери японської компанії вирішили використовувати проприетарную оптичну зв’язок на основі модифікованого порти USB 3.0.

Так чи інакше, скептично налаштовані користувачі можуть виявитися праві — Thunderbolt (при всіх його перевагах) може «не злетіти», якщо Apple залишається єдиним постачальником комп’ютерів, обладнаних цим високошвидкісним портом вводу/виводу, і сумісних з ним аксесуарів на зразок кабелів. Ключову роль у поширенні Thunderbolt повинні зіграти саме сторонні виробники.