Після виходу Lion влітку цього року основну увагу медіа-ресурсів і звичайних користувачів була прикута до різноманітних «відчутним» змін в операційній системі начебто Launchpad або обраним напрямом скролінгу. Але Apple, також, провела ряд удосконалень «під капотом» у своїй моделі безпеки, що в недалекому майбутньому може торкнутися продаються в Mac App Store додатки.

Серед таких нововведень можна виділити надійну систему «пісочниці» (sandboxing). Суть цієї системи зводиться до наступного. Запуск додатків в «пісочниці» призначений для мінімізації збитку від дій додатків, якщо воно було скомпрометовано шкідливою програмою. Таке ізольоване додаток вже не зможе здійснювати деякі дії, дозволені нормальному процесу.

Наприклад, звичайна програма, яка виконується від імені певного користувача, може видалити будь-який файл, що належить цьому користувачеві. Очевидно, що нормальна програма цього робити не стане, але всяке шкідливе ПЗ з задоволенням скористається цією можливістю.

Турбота про «пісочниці» лягає на плечі розробників — їм потрібно змінити свої програми, щоб дозволити їм робити тільки те, що необхідно. Правда, ці обмеження стосуються дій, які були ініційовані самим додатком. А це, в свою чергу, означає, що програми не будуть мати широкого доступу до файлової системи і не зможуть взаємодіяти з іншими додатками.

Спочатку Apple повідомила, що підтримка даної функції стане обов’язковою для програм з Mac App Store вже в листопаді 2011 року. Але, мабуть, процес йде не так швидко, як хотілося компанії з Купертіно, тому граничний строк реалізації «пісочниці» був перенесений на 1 березня 2012 року, про що Apple повідомила розробникам в спеціальному поштовому повідомленні.

Хоча такий підхід значно підвищить безпеку, це однозначно позначиться на корисності додатків, тому що розробникам доведеться видаляти з них цілі функції, а також скорочувати їх функціональність, щоб відповідати вимогам Apple. А сам Mac App Store ризикує перетворитися в каталог аркадних ігор і програм, що виконують одну дію, що вплине на всю екосистему Mac.

На жаль, ніякої визначеності на даний момент немає і розробники сподіваються на те, що компанія до березня наступного року придумає варіант, що задовольняє всіх — і Apple, і творців настільних додатків і користувачів, які, швидше за все, постраждають найбільше.

Оновлення від 01.03.2012: Apple знову відтермінувала неминуче, але зараз, здається, вже в останній раз. Розробники повинні привести свої додатки в порядок до 1 червня 2012 року.