Зазвичай все, що стосується питань інтелектуальної власності, дуже неявно, розмито і досить неоднозначно. Запатентувати, за великим рахунком, можна все що завгодно (з деякими застереженнями, звичайно) і потім судитися з виробниками наліво і направо, отримуючи при цьому дуже непоганий дохід.

У більшості випадків, великі корпорації судяться з дрібними виробниками, але загроза поразки в патентній війні нависла і над Apple.

Раунд 1. Nokia

Першими в списку у нас йдуть гарячі фінські хлопці з Nokia. Майже через три роки після виходу iPhone вони все-таки зважилися звинуватити Apple в нечесному використанні своїх розробок у сфері технологій GSM, WLAN і 3G. За запевненням керівних осіб компанії, на наукові дослідження було витрачено близько 40 млрд. євро, але Apple не ліцензувала ці технології, тому Nokia не заробила ні копійки. У фінів дійсно дуже великий патентний портфель, напевно, найбільший в їх галузі. І понад 40 найбільших компаній світу користуються розробками по ліцензії (за гроші, в сенсі).

За словами ген. директора Nokia фінська компанія бажає отримати частку від продажів 34 млн. телефонів, випущених з 2007 року (йдеться про 1-02% від вартості гаджета). Що це за суми, я навіть думати боюся. Однак це дуже великі гроші для компанії, яка переживає кілька збиткових кварталів поспіль. Треба ж баланс якось вирівнювати, особливо на тлі рекордних показників Apple

У мене (та й у вас, думаю) може виникнути одне просте запитання — чому ж ці звинувачення не були пред’явлені під час випуску самого першого iPhone 2G? Та тому, що тоді в Нокії фактично не було конкурентів. Їх становище на ринку мобільних телефонів і смартфонів було не просто вражаючим — домінуючим (близько 45%)! Ні аналітики, ні звичайні люди не могли передбачити такий шалений успіх яблучного телефону: порівняно з минулим роком, його частка на ринку зросла на 8,1% і склала 13,3%.

Зараз же, фінська компанія дуже різко втрачає прибуток та сферу впливу. Чергові «вбивці iPhone» не виправдали очікування прихильників бренду. Звичайно, Nokia 5800 і N97 знайшли свого покупця, але подивіться на рівень виконання «флагмана компанії:

Думаю, подальші коментарі тут не потрібні.

Раунд 2. St. Clair IPC

Другими у списку значиться компанія St. Clair Intellectual Property Consultants, які звинувачують Apple в порушенні чотирьох патентів (власниками яких є позивач). Всі вони стосуються використання цифрових фото – і відеокамер.

Незважаючи на те, що компанія St. Clair IPC не відома споживачам, її ім’я точно добре відомо таким великим виробникам як Sony Electronics (в ході судового розгляду програла 25 млн. доларів) і Canon (34,7 млн.). У зв’язку з цим, позов проти Fuji на 3 млн. доларів виглядає майже безглуздо. На даний момент, St. Clair паралельно судиться ще з HP, Kodak, otorola, Sanyo, Nokia та інші.

Звинувачення Apple були пред’явлені у відносно веб-камер iSight на Маках, фото – і відеокамер в iPhone і iPod nano. За цим позовом я не візьмуся нічого прогнозувати, але невелика компанія налаштована дуже серйозно, щоб відступати в боротьбі з гігантами ринку.

На даний момент, Apple є відповідачем у 47 справах, що стосуються порушення патентів. І 27 з них були заведені в цьому році. Не знаю, хто вийде переможцем у цій сутичці, але для мене ясно одне — усі ці копирастические війни до добра не доведуть. Патентна модель вже давно морально застаріла і потребує модернізації.