Слідом за публікацією результатів четвертого кварталу журналісти і інвестори яблучної компанії отримали можливість поспілкуватися з керівниками Apple за допомогою конференц-зв’язку. Пропоную ознайомитися з найбільш цікавими фактами з їх бесіди, оскільки повний список обговорюваних питань виявився просто величезний.

На початку Тім Кук похвалився рекордними результатами серед усіх вересневих кварталів, які перевищили всі очікування Apple, і подякував клієнтів, співробітників, розробників і бізнес-партнерів компанії, оскільки завдяки їм фінансовий рік став кращим в історії.

Також Тім висловив подяку всім інвесторам за їх безперервну підтримку і додав, що випуск нових продуктів став можливим завдяки злагодженій роботі практично всіх департаментів протягом багатьох років. Одним з таких продуктів повинні стати «розумні годинник» ? Watch, які з’являться у продажу на початку 2015 року. Більше деталей про них з’являться ближче до запуску.

В ході сесії питань-відповідей журналісти запитали Тіма Кука про майбутнє компанії:

Питання: Ви представили безліч продуктів, всі хвалять Apple за них. Але кожен запитує, що буде далі. Як-то ви згадали про роботу над проектом, про який досі ніхто навіть не чув. Це досить дивно, враховуючи кількість людей, що стежать за вашою компаній. Яким ви бачите майбутнє Apple?

Відповідь: Я дивлюся в майбутнє з неймовірним оптимізмом. Ми представили продукти в дух нових категоріях за останні 60 днів, включаючи ? Pay і ? Watch. Цілком природно, ми працюємо і над іншими продуктами, але в даний момент я не маю права їх коментувати. Я не збираюся давати вам поради, але на багато речей ми дивимося інакше. У компанії працює багато творчих людей, які хочуть змінити світ, і у них багато чудових ідей.

Сподіваюся, люди правильно оцінять силу і міць представленої продуктової лінії і, що більш важливо, умінь і можливостей Apple. Ми є єдиною компанією на планеті, яка здатна так тісно об’єднати апаратне і програмне забезпечення, отримавши результат світового класу. Саме тому Apple представлена в багатьох сферах. Подивіться, про що ми говорили на минулому тижні — Continuity. Жодна інша компанія не змогла б реалізувати цю функцію. Погляньте на ? Pay — це приклад класичної Apple: взяти стару і заплутану технологію і вирішити проблему дуже елегантно.

iPhone

Тім Кук відзначив, що зараз існує дуже високий попит не тільки на новенькі iPhone 6 і iPhone 6 Plus, але й на попередні моделі смартфонів, що доводить 21% зростання продажів у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Міжнародний зростання продажу пристроїв склав 26%, особливо на ринках, що розвиваються. Цікаво, що попит на Айфони зростає в кожній з 115 країн, за якими пильно стежить Apple — десь більше, десь менше: у США — на 17%, у Західній Європі — на 20%, Південна Америка і Близький Схід — на 50%, Центральна та Східна Європа — більш ніж в 2 рази.

У цьому році компанії вдалося провести швидкий запуск в історії. Зараз попит набагато перевищує пропозицію. І дивлячись на дані я не можу сказати, коли ми досягнемо балансу у випадку з новими продуктами. Я б не хотів вас обнадіювати, що ми наздоженемо попит в нинішньому кварталі. Просто не можу про це сказати. Станом на сьогоднішній момент, на кінці кварталу, ми ні на міліметр не наблизилися до балансу.

Наскільки iPhone 6 продається успішніше iPhone 6 Plus? Наприклад, у США це співвідношення становить 2,5:1, як вважають деякі аналітики:

Ніяких точних даних у нас немає, але ми продаємо все, що робимо. Всі запаси в поточній ланцюжку поставок. Якщо говорити про більш довгострокові перспективи, як тільки у нас буде достатньо компонентів для досягнення балансу між попитом і пропозицією, співвідношення може істотно змінитися. Думаю, всім зрозуміло, що в силу географії ми стикаємося з різними вподобаннями користувачів. Природно ми замислювалися про це, коли планували запуск продуктів. Це все, що я можу сказати на даний момент.

Mac

За минулі 3 місяці Apple продала більше 5.5 млн. Маків, що майже на 1 млн. більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, — це абсолютний рекорд серед усіх вересневих кварталів. Сильний попит на портативні комп’ютери та значні темпи зростання (майже в усіх країнах він виражається двозначними цифрами, що розвиваються — більше 40%) практично на всіх ринках дозволили яблучним комп’ютерів набирати ринкову частку протягом останніх 33 кварталів.

iPad

На відміну від попередніх продуктів, продажі iPad знизилися порівняно з минулим роком з 14,1 млн. до 12,3 млн. За словами Тіма Кука, це було пов’язано з очікуванням нового покоління яблучних планшетів. Журналісти попросили прокоментувати генерального директора Apple рекордні результати Mac і не надто вдалі продажі iPad:

Для Mac це був приголомшливий квартал. Мабуть, найкращий за весь час, завдяки чому ми набрали найбільшу ринкову частку з 1995 року. Приголомшливо. Я дійсно пишаюся цим результатом, пишаюся командою розробників Mac. Очевидно, всі ці зусилля, весь цей труд, який ми вкладаємо у створення наших ноутбуків і настільних комп’ютерів, нашого заліза і знаходить відгук серед клієнтів. Подивіться, як багато Макбуков серед студентів, якщо ви вирушите в кампус будь-якого коледжу. Це якась фантастика — набрати 21% на ринку, який стискається.

Якщо говорити про iPad… знаю, у пресі багато негативних коментарів по цьому приводу, але я бачу це трохи інакше. Якщо ви зробите крок назад, то побачите, що ми продали 240 млн. планшетів всього за 4 роки. Це в два рази більше, ніж зміг досягти iPhone за аналогічний проміжок часу. В 2013 фінансовому році ми продали 71 млн. iPad, так що продажі знизилися всього на 4%. Так чи інакше, ми сподіваємося на подальше зростання. Ми не любимо негативних показників. Багато хто дотримується думки, що ринок планшетників вже насичений і подальше зростання неможливий. Але ми так не думаємо.

Я дивлюся на наші дані і останні результати досліджень на кінець червня. Реальність виглядає так: якщо ви візьмете країни з найбільш слабкими продажами iPad і подивіться, який відсоток людей купив планшет вперше, вас чекає сюрприз — цей відсоток коливається між 50 і 70. Як ринок може бути насиченим з таким відсотком людей, що купують планшет вперше? Споживачі воліють користуватися своїми iPad довше, ніж мобільними телефонами. Ми знаходимося в цьому бізнесі всього 4 роки, тому ще не знаємо, якого циклу оновлень дотримуються користувачі.

Але є більш важливий аспект, ніж дані про продажах, — це те, як він змінив робочий процес людей. Деякі дивляться на Mac і планшет, і вирішують купити Mac. Деякі порівнюють iPhone і iPad, і роблять вибір на користь iPhone. У мене з цим повний порядок. Якщо говорити про довгострокові перспективи, у iPad чудове майбутнє.

Apple Store

За станом на кінець 2014 фінансового року Apple рівне 437 роздрібних магазинів, 41% з яких знаходиться за межами США. Їх дохід склав $5.1 млрд. — ще один рекорд серед вересневих кварталів. До 2015 року компанія планує відкрити 25 нових Apple Store (три чверті — за межами США) і перебудувати ще п’ять.

Середній дохід кожного магазину за рік збільшився з 10,9 млн. до 11,9 млн. доларів. А відвідуваність роздрібних точок перевищила позначку в 102 млн. відвідувачів — щотижня у кожному Apple Store бувало в середньому не менше 18 тис. осіб.

Зміни у звітності

Починаючи з наступного року Apple планує внести невеликі зміни в свою звітність. Вже в Q1 FY2015 компанія буде включати результати роздрібних магазинів дані по кожному операційного сегменту (Америка, Європа, Материковий Китай, Японія, Азіатсько-Тихоокеанський регіон). Роздрібна мережа більше не буде вважатися таким сегментом.

Також компанія планує змінити звіти по продуктових лінійок. Дані про продажі iPhone, iPad і Mac залишаться без зміни. Категорія iTunes/Software/Services буде також включати інформацію про ? Pay. Категорія «Аксесуари» поповниться даними про продажі iPod, ? Watch, Apple TV, продукції Beats, периферії і стане називатися «Інші продукти».

? Pay

До речі, ? Pay була зустрінута користувачами дуже позитивно. Яким яблучна компанія бачить свій платіжний сервіс через деякий час: окремим бізнесом кшталт iTunes або додатковим способом продавати більше основних продуктів?

Нашою головною метою було домогтися неймовірних користувальницьких вражень. Ми були націлені зробити сервіс максимально простим і елегантним. Я використовував ? Pay на вихідних, і він працював фантастично.

Ми зосередилися на безпеці і конфіденційності. Традиційні кредитні карти мають великі проблеми з безпекою. Багато компанії, які розробляють свою систему мобільних платежів, планують монетизувати дані, які вони отримують від споживачів. Але, на наш погляд, люди в більшості своїй цього не хочуть. Ми прагнемо зберегти їх особисті дані.

Ще раз повторюся: зручність використання, безпеку і конфіденційність. Упевнений, ми станемо продавати більше пристроїв, оскільки це вбивча функція. Це набагато простіше, ніж копатися в гаманці і шукати потрібну карту. Але користувачі і продавці за ці зручності платити не повинні. Ми уклали комерційні угоди з банками-емітентами, але не розкриваємо подробиць. Загалом, ? Pay — це неймовірний сервіс, центральним елементом якого є клієнти.

Інші факти

  • Рекордний квартал для App Store. Продажі зросли на 36% порівняно з минулим роком. Кількість завантажень програмного магазину перевищила 85 млрд.
  • Число розробників мобільних додатків збільшилася на 22% і наблизилася до 10 млн. чоловік. До них все активніше і активніше підтягуються розробники з корпоративного сектора — їх кількість за останні 12 місяців зросла на 30%.
  • Доходи від продажів в iTunes досягли позначки в $18 млрд. — це більше річного доходу 2/3 компаній, що входять у список Fortune 500.
  • Протягом фінансового року Apple купила 20 компаній. 7 з них — в останньому кварталі. Щодо Beats у Тіма Кука «чудові плани», але ділитися подробицями він поки що відмовився.
  • Apple продовжує агресивну кампанію з викупу власних акцій. У вересневому кварталі акціонери отримали близько 17 млрд. доларів. За весь 2014 рік — $45 млрд. Всього Apple з моменту оголошення програм з повернення капіталу повернула акціонерам $94 млрд. з $130 млрд. обіцяних
  • За підсумками фінансового року кількість готівкових коштів та їх еквівалентів склало $155,2 млрд. Даний показник вперше на моїй пам’яті знизився (на $9,3 млрд.).
  • У зв’язку з подібними рекордними результатами рада директорів Apple вирішив не розмінюватися на дрібниці і оголосив про виплату дивідендів в розмірі 0,47$ за кожну акцію.