На початку липня минулого року Vitol’в руки попалася практично одна з перших збірок четвертої версії браузера Safari. У його огляді була описана дуже цікава функція, яка, чомусь, не потрапила в бета версію Safari 4, що вийшла в кінці лютого 2009 року, як раз перед початком «гарячої березня». Я кажу про Web Application, за допомогою якої можна створювати звичайні програми з веб-сайтів і сервісів і запускати їх поза браузера.

Не так давно на очі мені попалася програма Fluid, яка забезпечує той самий функціонал без будь-яких труднощів, швидко і легко, пропонуючи користувачу розширити функції якого-ліба порталу за допомогою користувальницьких скриптів проекту userscripts.org. Для того, щоб не розтікатися мыслею по древу, пропоную відразу розглянути кілька прикладів. Але для початку необхідно зайти на сайт розробників Fluid і завантажити останню версію (на даний момент версія 0.9.6, 3,6 МБ), встановити її куди-небудь. Я скопіював її в папку Application.

Google Mail на нашому комп’ютері

Насамперед, треба знайти гарну іконку, яка в доці буде радувати око :) Недовгий пошук по картинках дозволив знайти відмінний варіант. Тепер саме час звернутися до програми — тому ми запускаємо встановлений Fluid і у вікні вводимо дані сайту, який хочемо додати. В даному випадку це:

  • URL. Сміливо воодите gmail.com (можна http://gmail.com — не має значення).
  • Name. Яке хочете — це ім’я буде відображатися в меню і доці.
  • Location. Місце, де буде розташовуватися додаток (по-замовчуванню в папці Application).
  • Icon. Можна залишити іконку сайту (якщо у нього є favicon) або встановити свою. Ми, звичайно ж, скористаємося своєї.

Після цього, програма трохи «подумає» і запропонує запустити отримане додаток. У результаті запуску перед нами з’явиться вікно з веб-додатком, в Доці з’явиться іконка програми Google Mail зі своїм особистим меню.

Логинимся в аккаунт і перед нами повноцінний сайт GMail. Тепер необхідно як-небудь вдосконалити наш додаток. Пропоную вивести в док на іконку кількість непрочитаних листів у папці. А що, хороша ідея! :)

Як я вже сказав, Fluid (а значить і всі його «програми-нащадки») підтримують користувальницькі скрипти, добре знайомі користувачам Firefox аддону all-пн-ключ. Значить нам лише треба знайти відповідний скрипт і «прикрутити» до нашого додатком Google Mail. За скрипти в Меню відповідає спеціальний пункт із зображенням грамоти:

А шукати ми його будемо так: натискаємо на кнопку приховування/показу тулбара і перед нами з’являється адресна рядок, в яку ми вводимо адресу userscripts.org.

Хочу відразу сказати, що всі інші адреси, які не відносяться до нашого додатком і Userscripts будуть відкриватися у вікні Safari.

У рядку пошуку або на самому сайті з користувацькими скриптами ми шукаємо ті, які відносяться до Gmail. Я пропоную скористатися таким Gmail Unread Message Count in Favicon (що по-російськи означає «Число непрочитаних повідомлень Gmail на іконці сайту»). Натискаємо на кнопку Install, після чого перед нами з’явиться пропозиція встановити наш скрипт.

Погоджуємося і через деякий час в Доці ми зможемо споглядати на іконці нашого додатка кількість непрочитаних листів. Прям як в Mail :)

Кожна програма-сайт Fluid має вікно зі своїми власними налаштуваннями і ще кілька цікавих особливостей:

  • MenuExtra SSB — функція додавання вікна додатка до іконок у Menubar (як, наприклад, додаються Growl, Evernote і други додатки).
  • Embedded SSB — наскільки я зрозумів, в цьому випадку вікно з програмою розтягується на весь екран (навіть під Доком) і виконує роль wallpaper’a :)

Ще приклад веб-додатки — мобільна версія Маковода

Для мене поки що найбільший інтерес представляє перша особливість. Правда, пошту таким чином використовувати не хочеться. Тому ми створимо додаток для блогу Macovod :) Я не буду описувати процес створення цього додатка. Просто скажу, що воно створюється так само, як і наш «поштовик». Але тут ми трохи схитрим: ми будемо відображати не звичайний сайт, а його мобільну версію. Для цього в нашому додатку змінимо User Agent на Mobile Safari.

Таким чином, якщо ми тепер зайдемо за допомогою Safari в блозі, перед нами буде версія, призначена для iPhone. У тому ж самому меню вибираємо Convert to MenuExtra SSB і в панелі меню у нас з’являється нова іконка, що відображає останні повідомлення нашого блогу :) Тепер наше додаток виглядає приблизно так:

Підсумок

Підводячи підсумки, можна сказати, що Fluid є досить цікавою розробкою для користувачів, оскільки можна винести найбільш часто використовувані інтернет-сервіси в док і користуватися ними як звичайними додатками. Підтримка користувальницьких скриптів дозволить як підвищити зручність використання сервісів, так і поліпшити зовнішній вигляд (наприклад, Gmail super clean). Ах так, зовсім забув сказати, що Fluid в добавок до всього підтримує Growl.

Нерухомість у Києві нині серйозно подешевшала.