На даний момент робота з FTP-серверами не є чимось складним завдяки сучасним додатками на зразок Cyberduck або Transmit. Але завжди може виникнути така ситуація, при якій використання FTP-клієнта неможливо або недоречно». У цьому випадку не варто падати духом, адже навіть без допомоги зручною утиліти ви завжди зможете здійснювати базові операції прямо з командного рядка Терміналу.

Підключаємося до FTP-сервера

Для того, щоб встановити з’єднання з FTP-сервером, вам необхідно знати його доменне ім’я або ip-адреса, а також ім’я користувача і пароль для авторизації. Крім цього, нам потрібно в каталозі /Програми/Спеціальні програми (/Applications/Utilities) знайти Термінал.app, запустити його і ввести наступну команду:

ftp ім’я користувача@ім’я-сервера

Через кілька секунд вам буде запропоновано ввести пароль. Зверніть увагу, що під час введення зірочки (точки або інші символи не відображаються, тому краще відразу набирати його без помилок. Також, ім’я користувача та знак «комерційного at» (@) є необов’язковим. Якщо їх не вказати, то в якості логіна використовується ім’я облікового запису Mac OS X.

Оглядаємось навколо

Після введення пароля, ви побачите рядок ftp> з миготливим курсором, який пропонує нам ввести команду FTP-сервера. Приміром, було б непогано «озирнутися навколо» і дізнатися, які файли знаходяться в поточному каталозі. Для цього скористаємося командою ls (перша літера L в нижньому регістрі).

На початку кожного рядка ви, напевно, побачили конструкцію на зразок -rw-r–r–. Крім того, що вона означає права доступу до файлів і каталогів, для нас особливий інтерес представляє перший символ. Якщо він є дефісом, як у нашому випадку, то перед нами звичайний файл, а якщо латинська буква d, то це каталог.

Для переходу до папки використовуємо команду cd (від англ. «change directory») і через пробіл ім’я каталогу, в який ми хочемо перейти. Для виходу до папки вищого рівня вимагається замість її імені вказати дві точки.
Після цього множно знову отримати структуру каталогу за допомогою команди ls:

ftp> cd ..
ftp> ls

Завантажуємо або відправляємо файли на сервер

Для відправки файлів на сервер потрібно використовувати команду put і знати повні шляхи для файлів як на локальному, так і віддаленій машині. Наприклад, якщо я хочу відправити на FTP-сервер файл info.txt з мого каталогу Завантаження (~/Downloads), мені потрібно виконати наступну команду

put ~/Downloads/info.txt info.txt

Першим параметром є шлях до файлу на локальній машині, а другим — шлях та ім’я файлу на FTP-сервері (звісно, вони можуть не співпадати). Шлях до файлу можна не вказувати, але тоді на віддаленій машині доведеться зайти в потрібний каталог за допомогою команди cd.

Завантажити файл ще легше. Замість команди put потрібно ввести get і ім’я файлу:

get info.txt

Завантажені таким чином файли ви знайдете в домашньому каталозі користувача (зауважте, що це не папка Завантаження).

Отримати список інших команд можна за допомогою чотирьох заповітних букв help, а через пробіл написати ім’я команди (наприклад, help mput), то користувачеві здасться короткий опис mput.