Оскільки четверте покоління iPad вийде не раніше наступного року, а перспективи анонса нового iPhone на WWDC виглядають туманно, громадськість знову почала активно обговорювати майбутнє ноутбуків Apple в цілому і MacBook Air зокрема. А причиною цьому послужила публікація Digitimes, в якій тайванське видання «розкрило» плани яблучної компанії продавати Air за ціною 799$.

Новина викликала досить активний відгук у середовищі експертів, аналітиків, журналістів та блогерів, адже Apple може випустити найдешевший ноутбук у своїй історії. Правда, при обговоренні цих чуток у деяких користувачів чомусь склалося враження, що Apple буде змушена піти на цей крок під тиском конкурентів, що випускають ультрабуки (які, варто відзначити, самі по собі є прямими клонами MacBook Air). Немає нічого дивного в тому, що Apple може випустити ноутбук за 799$. Але мотивація при його створенні буде інша.

По-перше, Apple не боїться ультрабуків. Интеловской концепції тонкого і легкого портативного комп’ютера, позбавленого оптичного приводу, з твердотілим накопичувачем і акумулятором, якого б вистачило б на цілий день, завжди чогось не вистачало. Навіть суть терміна «ультрабук», як писав у своїй недавній статті для CNET технологічний журналіст Ден Акерман (Dan Ackerman), в значній мірі спотворилася завдяки виробникам комп’ютерів — вони стали називати так мало не всі ноутбуки в середньому ціновому діапазоні. А він, як відомо, Apple ніколи не цікавив, так само як і кровопролитна боротьба між HP, Dell, Acer, Samsung, Toshiba, Lenovo та іншими компаніями в цьому сегменті.

Сьогодні ви без праці можете купити “ультрабук”, який на дюйм товщі і майже на 2 кг важче MacBook Air, з 14 екраном, звичайним HDD і вельми посередньою батареєю. Він може коштувати дешевше або майже стільки ж, скільки і початковий 11″ Air. Але ситуація на ринку істотно не змінюється: виробники ноутбуків з року в рік намагаються перемогти Apple в ціні і специфікаціях, а компанія з Купертіно мовчки отримує прибутку, заради яких конкуренти готові продати душу дияволу (і не тільки свою).

По-друге, ультрабуки продаються не дуже добре. Навіть 300 млн. доларів, виділених компанією Intel, не вистачило для додання імпульсу цієї категорії — продажу ультрабуков під час різдвяних і новорічних свят характеризуються різними неприємними епітетами. Та й споживачі нерідко вирішують почекати з покупкою лептопа, оскільки смартфони і планшети справляються зі все більшим і більшим колом завдань.

По-третє, MacBook Air якраз добре продається. У 2008 році далеко не всі могли дозволити собі цей нішевий концепт. Але зовсім інша доля чекала друге покоління Ейрів, які з’явилися в жовтні 2010 року — оновлений дизайн і більш низька ціна дозволили йому стати важливим елементом у бізнесі компанії. Apple традиційно відмовчується і не публікує точних даних, але за підрахунками аналітиків ще в минулому кварталі поставки Air становили близько 30% від поставок всіх яблучних ” ноутбуків.

В четверте, Apple не знижує ціни на догоду конкурентам. В цьому питанні теорія ніколи не співпадає з практикою. За останні роки яблучна компанія дійсно знижувала ціни на ряд своїх найуспішніших продуктів, але це не була якась спеціально вигадана модель ціноутворення — дешевше коштують старі або відновлені пристрої (з невеликим браком).

Особисто я б не чекав такого дешевого ноутбука Apple ще якийсь час: конкуренти воюють за сегмент самі з собою, а справи у компанії йдуть чудово. Хоча хто знає, що там на умі у Тіма Кука? :)