Природно, історія із знахідкою прототипу iPhone HD (4G) не могла просто так взяти і закінчитися на рівному місці. І як у будь-якої успішної п’єси, я вирішив опублікувати продовження ситуації, яка з кожним днем обростає цікавими фактами і подробицями. Перестрілок, погонь, заручників і китайців, які громлять дитсадок молотком, не буде, але тут і так є на що подивитися.

Замість передмови

В статті я буду оперувати поняттям «крадіжка». За законами штату Каліфорнія під це визначення підпадають такі дії: якщо ви знайшли річ, то зобов’язані повернути її власнику або здати в поліцію відразу після знахідки. Якщо цього не сталося, то ви цю річ вкрали. Попрошу під час читання не забувати про даний факт, тому що це дуже суттєво.

Деякі юридичні висновки будуть субъективыми і ґрунтуватися виключно на особистій точці зору.

Поліція і блогер

Джейсон Чен, блогер Gizmodo якому дісталася можливість оглянути майбутній iPhone HD, навіть не підозрював, яку головний біль собі заробив. Здавалося б, він зміг доторкнутися до часточки майбутнього, помацати його руками, зробити відмінний огляд і отримати від цього задоволення. Однак у справу втрутилася поліція.

Копи в Америці — це розмова особлива. Як казав Михайло Задорнов, їм можна не пропонувати хабарі, вони не знають, що їх можна брати. Однак хто б що ні говорив, поліція справді займається розслідуванням злочинів і не вистачає першого зустрічного, звинувачуючи його мало не у вбивстві Кеннеді (як це роблять наші доблесні стражі порядку).

Так ось, 23 квітня люди у формі в прямому сенсі слова увірвалися в будинок Джейсона і, виставивши автора блогу з дружиною на вулицю, провели ретельний обшук. Чену нічого не залишалося робити, як мовчки спостерігати за діями опер групи і за своєю вибитою дверима.

В результаті обшуку поліція вилучила в якості доказів:

  • Візитницю з усім вмістом.
  • Білий MacBook і два MacBook Pro.
  • PC-IBM Think Pad і Dell XPS410.
  • Домашній HP Smart Media Server
  • Три зовнішніх жорстких диска.
  • USB флешку на 2 ГБ.
  • Фотокамери Samsung і Canon Rebel XTI.
  • 16 ГБ iPhone і iPad 32 ГБ.
  • Motorola Droid.
  • і ще багато чого по-дрібниці.

Також був заблокований рахунок у банку American Express. Тому блогер залишився на деякий час без грошей на існування і можливості їх заробити.

Сам Джейсон надалі написав, що у поліції саме до нього особливих претензій не було. Копи шукали сліди тієї людини, який знайшов пристрій (так як його ім’я довгий час трималося в секреті).

Слід зауважити, що в разі доведення факту крадіжки всім причетним до купівлі гаджета загрожує чималий штраф і тюремний строк тривалістю в один рік. Чи варто говорити, що конфісковане майно не буде повернуто?

Реакція Gizmodo

Інформація про те, що в будинку блогера пройшов обшук, з’явилася в інтернеті тільки в понеділок. Швидше за все, Gizmodo всім офісом виробляли стратегію дії, радячись з юристами.

З одного боку, блогери у США прирівнюються до журналістів, тому на них поширюється правова норма, згідно з якою журналіст не зобов’язаний видавати свої джерела інформації.

З іншого боку, ця норма не відноситься до доказів при розслідуванні злочинів. Таким чином, поліція має право «потрусити» Джейсона Чена з метою встановити, яким чином до нього потрапив прототип iPhone.

У першому випадку, автору Gizmodo не тільки повернуть все його майно і публічно вибачаться, але ще відшкодують усі судові витрати і заплатять відповідачу не більше 1000$. А винні слідчі, можливо, підуть патрулювати вулиці і регулювати рух на жвавих перехрестях.

У другому випадку комусь не поздоровиться. Пікантність ситуації полягає в тому, що Gawker Media (власники Gizmodo) відкрито на весь світ підтвердили факт купівлі краденого пристрою за якихось 5000$. Якщо поліції вдасться довести, що телефон був вкрадений у його власника, то компанію чекає ще більш суворі наслідки, адже має місце усвідомлена скупка краденого.

Природно, у першого і другого випадку відразу ж з’явилися як прихильники, так і противники. Останні, до речі, не забули звинуватити Apple в тому, що вони «наступають на горло і перекривають кисень» інтернет-змі, порушивши цим самим конституційне право на свободу слова. Коротше, популізм чистої води, що будь-який нормальний і думаючий головою житель України вгадає з трьох нот, сім років практики було :)

Позиція Apple

Компанія напрочуд спокійно поставилася до опублікованої інформації. Почекавши день-два вони направили в офіс Gawker Media лист з вимогою якомога швидше повернути власність на базу, проте керівники Гизмодо послали Apple куди подалі, пославшись на правову норму, описану в попередньому пункті.

Вчора з анонімного джерела надійшла несподівана інформація про те, що в Купертіно по своїх каналах встановили особу людини, знайшов у барі прототип майбутнього iPhone, і навіть з’їздили до нього додому. Правда, «винуватця торжества» застати вдома не вдалося, а його сусід по кімнаті не пустив представника компанії (принаймні він так представився) далі порогу.

Ця інформація ще сильніше заплутує і без того заплутану справу, хоча згоден, дуже складно вірити анонімному джерелу.

Зрадник і розсіяний

У цій мозаїці є ще кілька чудових деталей. Минулого тижня PR-відділ авіакомпанії Lufthansa USA відпрацював свою річну зарплату на всі 100, присвятивши Грэю Поуэллу (людині, забув прототип смартфона в німецькому барі) ціле лист приблизно такого такого змісту:

«Ми дізналися з новин, що ви втратили в німецькому пивному барі в Каліфорнії якийсь особливий телефон. Всі знають, як це сумно — втрачати свої особисті речі, особливо якщо вони настільки унікальні. З великим інтересом Lufthansa зазначила вашу пристрасть до німецького пива і культурі. Ймовірно, незабаром у вас з’явиться багато вільного часу, у зв’язку з чим ми маємо честь запропонувати вам політ бізнес-класом в Мюнхен, де ви, в буквальному сенсі, зможете продовжити те, що почали.»

Прогнозам найбільшого німецького авіаперевізника не судилося збутися. Поуэлл (якщо він взагалі існував насправді, подумають скептики) досі працює в Apple, чого не можна сказати про інженера по імені A. J.

Цей бідолаха був моментально звільнений після січневого заходу за те, що виніс працюючий екземпляр 3G моделі iPad за куліси і дав його потримати Стіву Возняку. Вооз, як людина захоплений, відразу ж запостив фотографію з девайсом в Twitter, після чого і було нещасливе звільнення. Надалі, Возняк зізнався, що ні за що б не взяв планшет в руки, якби знав, чим це закінчиться для інженера компанії.

А Джобса тут же порівняли з «Хрещеним батьком», пробачили неуважність, але не пробачили удару в спину від свого співробітника.

Людина, з якого все почалося

Дозвольте представити вам Брайана Хогана, 21-річного молодого чоловіка, який знайшов у тому злощасному барі прототип майбутнього смартфона.

Практично всі сусіди, друзі і знайомі охарактеризували його як дуже хорошу людину: восени Брайан збирався йти в коледж, навчав дітей плаванню при церкві, живучи в Китаї з обміну працював у притулку, всіляко допомагав рідним і близьким.

Крім того, і Брайан, і його сусід по кімнаті неодноразово вже заявляли, що намагалися повернути смартфон законному власнику, але ні Грей Поуэлл, ні співробітники Apple, ні журнал Wired (до яких хлопець пішов перед Гизмодо) не відреагували належним чином. І тільки Gizmodo зрозуміли, який скарб тримав у руках Брайан. «Тільки нічого я їм не продавав,» — сенсаційно заявив Хоган, — «дав на час пофотографувати і зробити огляд».

На жаль, можна з упевненістю сказати, що нерви хлопцеві грунтовно зіпсують. Навіть якщо він не отримає реальний тюремний термін, тривалий процес (який може тривати не один рік) буде постійно пити з нього кров.

А як ви ставитеся до прояснившимся фактами? Хто винен і хто правий? Хто каже правду, а хто бреше?