Через деякий час стало можливим оцінити і порівняти швидкодію нещодавно оновлених MacBook Pro, основна відмітна риса яких — це нові процесори Intel Core i5 і i7. В результатах тестів, описаних нижче, ніяк не враховується друге серйозне нововведення в лінійці Pro–шек — відеокарти від NVidia з автоматичним перемиканням між вбудованим і дискретним адаптером. Тести засновані на оцінці продуктивності процесорів і оперативної пам’яті всієї лінійки MacBook Pro (April 2010), зроблені на реальних зразках реальними користувачами за допомогою утиліти Geekbench.

Передісторія

За півтора місяці до того, як Apple оголосила про оновлення лінійки ноутбуків MacBook Pro, стався цікавий інцидент — в Мережу просочилися результати benchmark-тестів якихось Pro-шек ще невідомого науці і не виявленого в дикій природі виду. Пікантність ситуації полягала в тому, що ці ноутбуки були оснащені новітніми процесорами Core i7 від Intel. Сама згадка цих «каменів» викликає рясне слиновиділення у значної частини geek-населення планети, «цікавиться питанням». У поєднанні з фактом, що до того моменту MacBook Pro не оновлювався вже досить давно, «витік» бэнчмарків породила масу обговорень.

Вже після виходу нових моделей професійних ноутбуків Apple стало зрозуміло, що ті передчасні результати ставилися до реальних Pro–шкам з новими Intel i5/i7. А питання їх появи, як мені здається, лежить у тій же площині, що і «Гизмодовский iPhone 4G», який увійде в історію як власне ім’я, на кшталт «Тунгуського метеорита»:)

Geekbench — соціальні тести продуктивності

В абзацах вище я говорив про бенчмарках компанії Primate Labs, які можна отримати за допомогою невеликої софтінкі Geekbench. Як заявляють розробники, Geekbench надає набір детальних тестів, розроблених для швидкої і точної оцінки продуктивності процесора і оперативної пам’яті. В процесорних тестах враховується «ядерность» (не плутати з «ядреностью»:) ); є можливість коректно провести як 32-бітові, так і 64-бітні тести (див. Технології Mac OS X: 64-бітний режим); окремо можна виміряти продуктивність середовищі Rosetta, в якій запускаються PowerPC-додатки на Mac з Intel-платформою. На довершення всього, Geekbench багатоплатформовий і може бути запущений в Windows, Linux і Solaris.

Соціальність Geekbench полягає в тому, що користувач, після прогону тесту процесора і пам’яті, результат — кількісну оцінку продуктивності (benchmark) і модель випробуваного, може завантажити на сайт Primate Labs. І, відповідно, через Geekbench Result Browser кожен може подивитися дані комп’ютерного звіринця інших користувачів.

Бэнчмарки MacBook Pro (April 2010)

У своєму блозі розробники Geekbench опублікували результати тестів всієї лінійки останніх моделей MacBook Pro на даний момент. Серед надісланої інформації, доступної через Geekbench Result Browser, для кожної моделі, оснащеної мінімум 4 ГБ DDR3 1067 МГц, були відібрані результати тестів, отримані на Mac OS X 10.6.3. Крім цього, розташовуючи даними попередніх тестів, можна порівняти продуктивність нових моделей з аналогічними ноутбуками з попередньої лінійки (з процесорами Intel Core 2 Duo на борту).

Я трохи перебудував діаграми від Primate Labs і додав ще дещо від себе, які виразніше показують різницю у швидкодії між різними учасниками.

Не дивно, що нові MacBook Pro значно швидше. Цікаво відзначити, що самий повільний Core i5 поточного модельного ряду виявився потужніше найшвидшого з Core 2 Duo, встановлених в MacBook Pro 2009 року. І це при частоті більше ніж пів-гігагерца меншою. Такий приріст в продуктивності став результатом поліпшення архітектури процесорів i5 і i7.

З’явилися в цих настільних процесорах технології Turbo Boost і Hyper-Threading дозволяють набрати Pro-шкам з новими процесорами більше очок в тесті цілочисельних обчислень (integer) і обчислень з плаваючою точкою (floating point). Велика частота процесора може дати виграш за однопоточних навантаженнях, коли задіяно тільки одне ядро, в той час як багатопотокові завдання виконуються швидше, грубо кажучи, за кращої підтримки процесором паралельних обчислень.

У теж час, в бенчмарках нових MacBook Pro, пов’язаних з оперативною пам’яттю, видно значне поліпшення. Особливо помітний приріст у результатах тестів «Stream», який фактично оцінює ширину смуги пропускання пам’яті — обсяг даних, які можна записати/прочитати за одиницю часу. Якісний стрибок в роботі з пам’яттю в MacBook Pro квітня 2010 стався знову ж таки із-за нових процесорів i5/i7, які мають вбудований контролер пам’яті.

Для того, щоб краще «відчути» цифри бенчмарків зроблених Geekbench, я перебудував ще й діаграму загальної оцінки продуктивності. Якщо для кожної моделі загальну оцінку (зелена колонка) поділити на відповідний показник молодшої 13″ моделі, то ми отримаємо грубу прикидку того, у скільки кожна Pro-шка швидше і продуктивніше молодшої моделі в поточній лінійці (для неї цей показник буде дорівнює одиниці), і цифри стають наочніше. Для MacBook Pro 2009 і 2010 року виходить наступне:

На прикладі моделей 2009 року добре видно, що сама «наворочена» семнашка всього на грубих 30% спритніше молодшого тринадцяти дюймового брата. У той час як в модельному ряді 2010 року відрив між молодшими 13″-моделі з Core 2 Duo і 15″/17″-моделями з Core i5/i7 істотніше і становить приблизно 60%. Знову ж таки, добре видно цей приріст продуктивності в півтора рази в нових MacBook Pro, про який скрізь йдеться.

Висновки

З усього сказаного і написаного можна зробити кілька висновків і дати кілька рекомендацій. Насамперед, заявлені на папері мега-можливості процесорів Intel Core i5/i7 в кінцевому продукті дійсно суттєво додають прудкості — MacBook Pro з новими процесорами приблизно на 40-60% швидше своїх застарілих вже аналогів. Нові архітектурні рішення від Intel дозволили вважати як швидше, так і працювати з пам’яттю ще оперативніше.

А що робити, якщо ви хочете купити MacBook Pro, але руба постає питання: «А яким процесором брати — i5 або i7?». Дивіться, MacBook Pro 15″ з самим слабеньким i5 дешевше “старшої” п’ятнашки з i7 на 25%, а в продуктивності втрачає всього близько 15%. Навіть не дивлячись на те, що буде менше місця на гвинті і менше відео пам’яті, літати має за менші гроші можна порівняти спритно. Мені здається, що має сенс інвестувати зекономлені на процесорі гроші в 8 Гб оперативки або SSD-гвинт.

У будь-якому випадку, на мій погляд, це було одне з найбільш «смачних» оновлення MacBook Pro :)