З кожним роком комп’ютери, представлені на ринку, стають все потужніше і потужніше. Але при цьому ми як і раніше стикаємося з ситуацією, коли деякі особливо «жадібні» процеси та програми використовують практично ресурси, відведені для нормальної роботи операційної системи та інших запущених програм. З одного боку, це може бути корисно, коли вашому комп’ютеру потрібно зосередитися на певному завданні. Але в іншому випадку неповороткість системи пригнічує.

Наприклад, експорт довгого відео в iMovie, монтаж якого ви тільки що закінчили, кодування великої кількості аудіо-файлів в iTunes або копіювання DVD на жорсткий диск з конвертацією вподобаного фільму прямо в Handbrake — для завершення таких завдань потрібно дуже багато часу, інколи декілька годин. А комп’ютер, як би ми його не підганяли, робить все дуже повільно. Особливо це стосується вже «літніх» мас’ов, які вже, на жаль, не в змозі змагатися у швидкодії з новітніми процесорами Sandy Bridge, встановленими в останньому поколінні MacBook Pro.

Яким би терплячим не був маковод, у нього існує з допомогою Терміналу можливість тимчасово призупинити процес, що займає занадто багато системних ресурсів, і виконати якусь необхідну дію.

  • Для початку, слід запустити дуже корисну системну утиліту під назвою Моніторинг системи (Activity Monitor), який розміщується в каталозі Програми > Службові програми (Applications> Utilities).
  • Як тільки ви дочекаєтеся появи вікна системної утиліти, шукаємо у списку назву нашого процесу-«кривдника». Наприклад, я хочу «поставити на паузу» iTunes, який зайнятий кодуванням декількох десятків аудіо-файлів і «з’їдає» при цьому практично 100% процесора. На цьому етапі, нам потрібно запам’ятати ідентифікатор процесу (PID), що знаходиться в сусідній колонці поряд з ім’ям процесу.

  • Тепер запускаємо Термінал з того ж каталогу (Програми > Службові програми) і виконуємо в ньому таку команду, замінивши при цьому слово PID на значення ідентифікатора процесу, який ми попередньо подивилися в Моніторингу системи:kill -STOP PID

  • І практично миттєво після виконання команди зазначений нами процес буде «поставлений на паузу». Не турбуйтеся, ви не втратите напрацювання, процес буде лише призупинено, як ніби завмерло. Моніторинг системи повинен показати нульову завантаження процесора, а комп’ютер тут же стане набагато більше «чуйним» і дозволить виконувати інші завдання в звичайному режимі.
  • Залишилося дізнатися, як знову запустити призупинений процес. Для цього знову звертаємося у вікно Терміналу і запускаємо аналогічну команду, в якій -STOP замінюємо на -CONT і вказуємо PID нашої команди.kill -CONT PID
  • Ось і все, тепер iTunes знову почне використовувати всі доступні ресурси комп’ютера для того, щоб закінчити своє завдання. Аналогічні дії можна виконати, в тому числі, і по SSH.