Анонс iMac з дисплеєм Retina 5K справив настільки сильне враження на користувачів, що деякі всерйоз задумалися про заміну своїх Mac Pro на новий моноблок. Одним з них став творець відомого сервісу Instapaper Марко Армент (Marco Arment), який провів досить детальне порівняння двох яблучних комп’ютерів.

Ціна

Вартість нового iMac стартує від 2500$, а Mac Pro — від 3000$, проте професійні користувачі не повинні звертати увагу на базові моделі цих комп’ютерів. Зараз найкраще поєднання ціни та якості серед доступних опцій процесора у 4-ядерного CPU для iMac і 6-ядерного для Mac Pro.

Марко також рекомендує витратитися на придбання 16 ГБ або 32 ГБ оперативної пам’яті, а також SSD-накопичувача на 512 ГБ або 1 ТБ. iMac за замовчуванням пропонує своїм покупцям гібридний Fusion Drive, однак конфігурація з одним лише твердотільний накопичувач буде працювати значно швидше і надійніше.

З такою «усередненої» конфігурацією iMac вже не за яких обставин не можна назвати «дешевих», але він буде мати явну цінова перевага над Mac Pro, адже у неї також вбудований дисплей:

  • Retina iMac з 4-ядерним процесором, 16 ГБ ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті, SSD на 512 ГБ і відео-картою M295X: 3500$
  • Mac Pro з 6-ядерним процесором, 16 ГБ, SSD на 512 ГБ і адаптерами D500: 4300$

Звичайно, Mac Pro з часом краще збереже свою вартість, а куплений окремо монітор можна буде надалі використовувати і з іншими комп’ютерами, але все одно різниця в ціні дуже велика.

Продуктивність

Процесори з архітектурою наступного покоління (Broadwell) серйозно затримуються, так що зараз Intel випустив кілька топових моделей Haswell. В якості опції покупці нового iMac можуть замовити Core i7 4790K, який на даний момент є найшвидшим процесором на планеті для більшості однопоточних завдань.

Проблема в тому, що процесори Xeon Mac Pro використовують більш стару мікроархітектури Ivy Bridge, тому однопоточні додатки на них будуть працювати повільніше навіть у порівнянні з попереднім поколінням iMac. Згідно з першими результатами Geekbench, 4-ядерний процесор з тактовою частотою 4.0 ГГц на 25% швидше 6-ядерного Mac Pro в однопоточних завданнях і всього лише на 15% повільніше в багатопоточних. Це просто неймовірно.

Ми поки що нічого не знаємо про продуктивність графічних адаптерів, обраних інженерами Apple для iMac, однак на підставі попереднього досвіду можна припустити наступне: яблучний моноблок буде більш ігровим комп’ютером порівняно з Mac Pro, але гірше за нього, коли мова зайде про активну роботу з OpenCL і професійними 3D-додатками.

Можливість розширення

Минуле покоління Mac Pro володіло величезною перевагою з точки зору розширення: у них було 8 слотів для оперативної пам’яті, 4 внутрішні відсіки для жорстких дисків, 4 слота PCI-Express, два відсіки для оптичних дисків і безліч портів на задній стінці. У нового покоління з усього цього залишилися тільки порти на корпусі.

Так чи інакше, Mac Pro досі в деякому сенсі більш розширюваний. У нього є 6 портів Thunderbolt для підключення більшої кількості моніторів і високошвидкісних зовнішніх накопичувачів. Також в нього можна встановити до 64 ГБ оперативної пам’яті замість 32 ГБ в iMac. В іншому різниця незначна.

5K проти 4K

Насправді різниця куди більше, ніж може здатися на перший погляд. Це як порівнювати 21″-024″ і 27″-30″ монітори: у комп’ютерного монітора з позначкою “4К” 8.3 мегапікселів, в той час як у дисплея “5К” 14.7 мегапікселів. Без допомоги спеціального програмного забезпечення, яке буде розтягувати зображення для симуляції більше щільності, «правильним» розміром для 4K буде 24-дюймовий монітор, тоді як для 5K правильний розмір — від 27 до 30 дюймів.

Це і правда велика різниця.

Чекаєте зовнішнього 5К-дисплея від Apple Mac Pro?

Марко Армент припускає, що чекати доведеться ще довго, оскільки вони не будуть працювати ні з одним із продаваних на даний момент Маком. Навряд чи Apple зможе випускати такі панелі в достатній кількості, так і зовнішні дисплеї ніколи не були пріоритетними для компанії. Поточний Thunderbolt Display, зроблений на основі революційної LCD-панелі оригінального 27″ iMac, з’явився лише через рік після релізу. Але навіть це не найголовніша проблема.

Для показу такої великої кількості пікселів потрібно набагато більша пропускна здатність, ніж може забезпечити стандарт DisplayPort 1.2, який використовується Thunderbolt 2 для виведення відео-сигналу. Щоб все це хоч якось працювало через один кабель, потрібно дочекатися релізу DisplayPort 1.3, Thunderbolt 3 на Skylake, архітектурі-наступника Broadwell, яка не вийде ще як мінімум рік, а може і довше.

Ймовірно, для роботи 5K-дисплея вистачить двох DisplayPort 1.2 і двох кабелів Thunderbolt 2, але тільки в тому випадку, якщо GPU зможе правильно працювати з кожним портом, створюючи два логічних дисплея, а LCD-панель на іншому кінці — правильно об’єднати і синхронізувати их1. Так чи інакше, Apple навряд чи випустить окремий 5K-дисплей раніше 2016 року, і він не буде працювати ні з одним з поточних Маків, включаючи Mac Pro 2013 року випуску.

А як же 5K-монітор від Dell?

Dell збирається випустити 5K-монітор незабаром, і він буде використовувати два кабелі для підключення до DisplayPort 1.2. Ціна питання — 2500$, як базова модель iMac. Тим не менш, ми не знаємо, чи буде він взагалі працювати з поточним Mac Pro. Як і теоретичний зовнішній 5K-дисплей від Apple, він буде покладатися на описаний вище трюк, щоб дві логічні половинки на виході об’єднувалися в один великий монітор. Але, знову ж таки, він може не підтримуватися Mac Pro або глючити.

До того ж, це Dell. Раніше у них були відмінні монітори, але в останні роки їх якість помітно знизилося. Не кажучи вже про зовнішньому вигляді або використанні класних матеріалів.

Чекаєте iMac на Broadwell або Mac Pro на Haswell?

Підходять для установки в iMac процесори Broadwell з’являться не раніше, ніж через рік. До того ж, головним поліпшенням Broadwell порівняно Haswell стане знижене енергоспоживання — це критично для ноутбуків, але не настільки важливо в світі десктопів. Тому від оновлень iMac наступного року варто чекати приблизно 10-015% поліпшення продуктивності.

Якщо Apple найближчим часом відновить Mac Pro, вони поставлять в нього нові процесори Haswell-EP. Середня модель з 6 ядрами скоріш за все залишиться кращої за співвідношенням ціни/якості та буде використовувати Xeon E5-01650 v3. Давайте порівняємо його з 4 ГГц CPU в новому iMac — навіть у цьому випадку Core i7 все одно випередить Mac Pro в однопоточних завданнях і не сильно програє в багатопоточних обчислень, якщо врахувати, що у нього всього 4 ядра.

Ви також можете порівняти Core i7 4790K з новими 10-ядерними Xeon’ами в порівняльних тестах AnandTech — він конкурентний у всьому, крім просунутих паралельних завдань.

Так що немає причин сподіватися на істотну зміну продуктивності між iMac і Mac Pro в найближчому майбутньому. iMac залишиться швидше в однопоточних завданнях, Mac Pro буде випереджати його в багатопоточних завданнях і роботі з OpenCL. Причому, цей розрив збільшиться ще сильніше, якщо покупці виберуть 8 – або 12-ядерний Mac Pro.

Нагрівання і шум від вентиляторів

Що не кажіть, а Mac Pro неймовірно тихий. При будь-якому навколишньому шумі ви просто його не почуєте. І це не залежить від того, що ви робите, — навіть при повному завантаженні його не чути! Єдиний теплообмінний контур з одним гігантським вентилятором чудово справляється зі своїм завданням.

Новий iMac використовує той самий дизайн внутрішніх компонентів, що і попередні 27-дюймові Аймаки, з тепловими трубками і радіаторами, охолоджуваними одним вентилятором середнього розміру. Apple заявляє, що iMac з дисплеєм Retina всього на 0,5 дБ гучніше Mac Pro під час звичайного використання. Але під високими навантаженнями моноблок повинен бути значно голосніше, виходячи з конструкції системи охлаждения2.

Якщо ви дбаєте про мінімізацію нагріву і шуму, до вибору комп’ютера варто підходити обережно. Більш швидкий процесор, графічний адаптер і Fusion Drive здатні збільшити нагрівання і, як наслідок, шум від роботи вентиляторів.

Надійність

Mac Pro використовує Xeon’и, чіпсети серверного класу і пам’ять з корекцією помилок — всі вони розроблені більш консервативно і з урахуванням більш суворих допусків порівняно з компонентами споживчого класу в iMac.

На практиці компоненти споживчого класу завжди трохи багнутые. Вони не завжди коректно виходять з режиму сну або можуть змусити «панікувати» ядро OS X без видимої на те причини. Звичайно, це трапляється дуже рідко, але для декого це може стати важливим чинників.

Також Марко вказує на можливу проблему з перегрівом, яка здатна вилитися в дорогий ремонт комп’ютера першого покоління, якщо доведеться міняти екран, і він буде вже не на гарантії. У зв’язку з цим Армент рекомендує придбати сервісний план AppleCare.

Так для кого Mac Pro?

На даний момент, Mac Pro підходить для користувачів, які:

  • активно використовують OpenCL-додатки;
  • потребують максимальної потужності процесора для паралельних обчислень (наприклад, професійні відео-редактори) і можуть дозволити собі 8 – або 12-ядерні CPU;
  • використовують велику кількість Thunderbolt-пристроїв;
  • потребують підключення безлічі моніторів, HDMI-вихід або двох вбудованих мережевих інтерфейси;
  • бажають отримати самий тихий комп’ютер, незалежно від завантаження;
  • бояться, що апаратний збій може стати дуже дорогим.

Всім іншим Марко рекомендує звернути увагу на новий iMac з дисплеєм Retina 5K.

  • Багато 4K-монітори використовують цей трюк, розбиваючи себе на логічні ліві/праві половинки і працюючи як окремі монітори на повному дозволі і частоті кадрів. Але на практиці все це глючить і дуже погано підтримуватися. Так що теоретично ідея підключити 5K-дисплей через два кабелі Thunderbolt виглядає ще більш складною та проблематичною в реалізації. ?
  • Більшість власників 27″ iMac сходяться на думці, що комп’ютер практично весь час працює безшумно. Вентилятори стають чутні лише під час тривалих паралельних навантажень начебто кодування відео. ?