Півтора місяці тому Асоціація чесної праці (FLA) приступила до інспекції заводів Foxconn і лише вчора опублікувала перший звіт про результати цієї перевірки. У ньому говориться, що ця некомерційна організація виявила суттєві порушення, що зачіпають оплату і безпеку роботи, понаднормові та інші аспекти праці.

За словами президента і головного виконавчого директора Асоціації чесної праці, його аудитори проінспектували 3000 робочих годин і опитали понад 35 000 співробітників трьох заводів найбільшого постачальника Apple (це 3% від загального числа робочих Foxconn, на яку трудиться приблизно 1,2 млн. осіб).

Серед головних проблем, виявлених в ході перевірки, аудитори FLA виділили наступні:

  • У минулому році на всіх трьох заводах Foxconn були співробітники, які працювали більше 60 годин на тиждень (основний час плюс понаднормові). Деякі з них працювали по 7 і більше днів поспіль без обов’язкового 24-годинної перерви на відпочинок.
  • Для 14% опитаних співробітників неправильно розраховувалися незаплановані понаднормові.
  • 64% респондентів сказали FLA, що зароблених грошей не вистачає для задоволення основних потреб. Асоціація спільно з Foxconn спробує визначити рівень життя навколо фабрик та оцінить необхідність виплати додаткових грошових компенсацій.

  • Більше 43% робітників стали жертвами або свідками нещасних випадків (від пошкодження руки до травм, завданих транспортними засобами та обладнанням в межах заводів).
  • Інші ризики, пов’язані з безпекою умов роботи, начебто заблокованих виходів для евакуації, несправних або відсутніх засобів захисту і так далі. За словами аудиторів FLA, ці недоліки були «негайно виправлені».

Вже за результатами першої перевірки Foxconn пообіцяв виплатити всі неправильно розраховані понаднормові, забезпечити працівників кращими житловими умовами, домогтися відповідності робочого тижня китайському законодавству (не більше 49 годин) і скоротити понаднормові з 80 до 36 годин максимум, створити умови, які б захистили персонал від втрати доходу і навіть найняти більше людей, щоб компенсувати зниження робочих годин для нинішніх співробітників. Foxconn погодилася зробити все це до липня 2013 року.

Але існує і зворотна сторона медалі — далеко не всі співробітники підтримали наміри свого роботодавця зробити умови праці більш людяними. Ось що в інтерв’ю Reuters сказала 25-річна Чень Ямей (Chen Yamei) з провінції Хунань, яка працює на фабриках Foxconn протягом чотирьох років:

«Ми прийшли сюди працювати, а не відпочивати, тому заробіток дуже важливий. Нам тільки що сказали, що ми не зможемо працювати надурочно більше 36 годин на місяць. Але багато хто з нас незадоволені цим рішенням. Ми вважаємо, що 60 годин понаднормової на місяць було нормально, а 36 годин — дуже мало». За словами Чен, на даний момент вона отримує трохи більше 4000 юанів на місяць (приблизно 634$).

Цілком очевидно, що Foxconn знизить кількість робочих годин, але навряд чи створить обіцяні умови для захисту свого персоналу від втрати доходу. І це куди більше турбує робітників.