Портативний AirPort Express може не тільки служити бездротової точки доступу, але і будучи підключеним до аудіо-системі відтворювати музику з комп’ютера користувача. Правда, тільки з iTunes і не з додатків сторонніх розробників. Тому Джеймс Лейрд (James Laird) вирішив виправити це непорозуміння, зламав закритий ключ устрою і створив його декодер з відкритим вихідним кодом, який назвав SharePort.

Допомагаючи своїй дівчині налаштувати зв’язок між бездротовою точкою доступу і AirPort Express, суворий американський хлопець дуже засмутився, коли дізнався, що Apple використовує для роботи системи схему шифрування з відкритим ключем, зберігаючи закритий ключ «всередині» пристрою. Природно, він розібрав AirPort Express, отримав доступ до його ROM і, застосувавши зворотний інжиніринг, отримав закритий ключ!

Невеликий ліричний відступ: технологія AirTunes використовувалася компанією з Купертіно для потокової передачі медіа-контенту з iTunes на AirPort Express, в якому був передбачений спеціальний аудіо-роз’єм для підключення віддалених колонок.

Трохи пізніше Apple розвинула її до сучасного вигляду і перейменувала в AirPlay. Ця технологія виконує схожі функції на iPhone, iPad, Apple TV другого покоління і інших сумісних пристроях.

Таким чином, відтепер виробникам досить скористатися відкритими вихідними кодами декодера SharePort (tag.gz, або копія на github) і реалізувати у своєму продукті емулятор AirPort Express, що дозволяє розшифровувати пакети, отримані по закритому протоколу Remote Audio Output Protocol (RAOP). І що найцікавіше, при цьому не потрібно купувати у Apple дорогу ліцензію.

Звичайно, з одного боку це дуже радісна новина для всього хакерського співтовариства, але навряд чи виробники сумісних пристроїв, які вирішили чесно купити ліцензію, захочуть скористатися «недокументированными» можливостями і в одну мить зіпсувати відносини з Купертіно. З іншого боку, хто знає, наскільки вистачить фантазії розробників софта і всяких «залізних» штук? Може бути, вони зможуть знайти цілком корисне застосування цього проекту.

Apple не хоче відкривати AirPlay для всіх без винятку з кількох причин. Наприклад, подібним чином Купертіно намагається підтримувати продажу своїх власних пристроїв на зразок AirPort Express або Apple TV. Друга причина полягає в тому, що компанія боїться втратить контролю над виробниками, які випускають аксесуари для AirPlay по ліцензії. Адже «напів-якісні продукти, в першу чергу, негативно позначаться на репутації Apple, навіть якщо винні в поганій роботі певного продукту його творці або розробники програмного забезпечення. Третя причина зачіпає вічні проблеми зі звукозаписними компаніями і використанням продається в iTunes Store музики.

Так чи інакше, пропоную трохи почекати і поспостерігати за ситуацією, діями Apple і виробників, які можуть скористатися розробкою Джеймса Лейрда. А можуть і не скористатися.