Починаючи з минулих вихідних в мережі за мірою доступності нових продуктів, представлених на останній презентації Apple, стали з’являтися звіти про їх розкритті і виміри продуктивності. На відміну від інших профільних ресурсів я вирішив не мучити наших читачів однотипними нотатками і дочекався, поки iFixit закінчить «розтин» iPad mini 3, щоб зібрати все саме цікаве в одній статті.

iMac з дисплеєм Retina 5K

Першим ділом техно-маніяки з iFixit відправилися в найближчий роздрібний магазин Apple за iMac. Щоправда, вони не стали захоплюватися його 27-дюймовим дисплеєм Retina, кутами огляду або «живою картинкою», а одразу ж направили в свої кришталево чисті лабораторії, де моноблок був розібраний на дрібні запчастини і підданий пильного вивчення.

Вже на самому початку виправдалися всі здогади: новий iMac використовує аналогічну конструкцію, що і попереднє покоління цього яблучного комп’ютера, включаючи легкодоступні RAM-слоти, які дозволяють звичайним користувачам без проблем встановити власну оперативну пам’ять в домашніх умовах.

Головною відмінністю від торішніх iMac став, звичайно ж, дисплей Retina 5K з роздільною здатністю 5120 x 2880 пікселів. Його постачальником є LG Display — той самий партнер Apple, який виробляв дисплеї для яблучних моноблоків в минулому.

Крім процесорів Intel Core i5-04690 та графічного адаптера AMD Radeon M290X співробітники iFixit знайшли в «піддослідний» 2 ГБ графічної пам’яті GDDR5 від SK Hynix, твердотільний накопичувач SanDisk PCIe, який також можна знайти в MacBook Pro з дисплеєм Retina (Late 2013), з контролером Marvell, а також таку ж бездротову карту AirPort/Bluetooth, що і в торішньому iMac.

Думаю, нікого не здивує, що за підсумками розтину оцінка ремонтопридатності iMac з дисплеєм Retina 5K (5/10) не змінилася в порівнянні з попереднім поколінням яблучних моноблоків: користувачі досі можуть замінити ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті, твердотільний накопичувач і процесор, але їм доведеться зіткнутися з деякими труднощами при зняття захисного скла і LCD-панелі, оскільки в конструкції комп’ютера використовується досить багато клею.

Якщо говорити про продуктивність нового iMac, то результати синтетичних тестів виявилися цілком передбачуваними. Швидкодія базової моделі з процесором Intel Core i5-04690 виявилося всього на 3% швидше за свого попередника в режимі Single-Core і на 5% в режимі Multi-Core, що пов’язано зі збільшенням тактової частоти з 3,4 ГГц до 3,5 ГГц. Для більш серйозного зростання продуктивності доведеться чекати процесорів Intel з архітектурою Broadwell.

Через деякий час в базі Geekbench з’явилися результати топової моделі iMac з процесором Core i7-04790K (4.0 ГГц), який набрав 4405 очок в режимі Single-Core і 16409 в режимі Multi-Core, опинившись на 11-013% швидше торішнього моноблоку без дисплея Retina.

Куди більш цікавим, на мій погляд, є той факт, що базові моделі iMac і Mac Pro тепер практично порівнянні з точки зору многопоточной продуктивності. У свою чергу топовий iMac, як і передбачав Марко Армент, в однопоточних обчисленнях випереджає всі нинішні Mac Pro і лише на 13% швидше базової моделі. У будь-якому випадку Аймаку ще дуже далеко до більш просунутих професійних десктопів.

Mac mini

Розтин Mac mini піднесло трохи більше сюрпризів, ніж розтин iMac. Виявилося, що інженери Apple трохи ускладнили завдання користувачам, які намагаються потрапити всередину мініатюрного комп’ютера, використовуючи найменші гвинти Torx, які коли-небудь бачили співробітники iFixit. Такий крок цілком зрозумілий: компанія з Купертіно припаяла модулі RAM прямо до материнської плати, а значить і лазити в корпус тепер нічого.

Всередині техно-хірурги знайшли нову бездротову карту AirPort, яка підключена безпосередньо до слота PCIe замість використання кабелю, і всього один порт SATA, у зв’язку з чим власники Миников більше не зможуть підключити до нього додатковий жорсткий диск або твердотільний накопичувач. В іншому начинка Mac mini не змінилася в порівнянні з моделями 2012 і 2011 років. А вищезгадані мінуси конструкції призвели до того, що iFixit знизив оцінку ремонтопридатності з 8/10 до 6/10.

Якщо говорити про продуктивність, то тут взагалі все сумно. Незважаючи на невеликий приріст продуктивності в режимі Single-Core, біля комп’ютера істотно знизилося швидкодію багатопоточних обчислень, оскільки тепер топова модель Мініка комплектується 2-ядерним i7 (Haswell) замість 4х-ядерного i7 (Ivy Bridge).

На думку Джона Пулу (John Poole) з Primate Labs, компанії-розробника Geekbench, Apple могла вчинити так із-за того, що 2х – 4х-ядерні процесори Haswell використовують різні сокети, а значить компанії довелося б конструювати дві різні материнські плати Mac mini, що є розкішшю для комп’ютери за 500$.

Схоже, оновлення Мініка в цьому році не вдалося. Не того очікували користувачі, не того.

iPad Air 2

В ході розтину Air iPad 2 iFixit-вівці виявили більш швидкий процесор A8X і 2 ГБ оперативної пам’яті Elpida F8164A3MD, що складається з двох чіпів по 1 ГБ, які розташовані на різних сторонах логічної плати. В купленому планшеті також встановлена флеш-пам’ять SK Hynix, більш слабкий акумулятор (7340 маг) і той самий NFC-модуль NXP 65V10, що і в iPhone 6/6 Plus, але без NFC-антени, тому розплачуватися в магазинах за допомогою Air iPad 2 користувачі не зможуть.

Сенсор відбитків пальців Touch ID в планшеті проведений NXP Semiconductors і не відрізняється від того, що встановлений у нових iPhone. Схожа і 8-мегапіксельна камера, а ось сенсор освітленості у планшета розділений на дві частини — одна половинка розташовується, де зазвичай, а друга — в аудіо-роз’єм, ймовірно, для більшої точності. В іншому зміни в конструкції незначні і виражаються в переміщенні по корпусу деяких компонентів.

Куди більше відмінностей між поколіннями iPad Air з точки зору продуктивності. В режимі Single Core процесор A8X виявився на 23% швидше SoC A7 і на 13% швидше чіпа A8, встановленого в iPhone 6/6 Plus.

Але головний сюрприз криється в продуктивності A8X в режимі Multi-Core. Виявилося, що новий 3х-ядерний процесор з тактовою частотою 1,5 ГГц і 2 ГБ оперативної пам’яті на 55% швидше звичайного A8 і на 68% швидше SoC A7, встановленого в торішньому Air iPad 2.

iPad mini 3

Нарешті, останнім у руки iFixit потрапив новий iPad mini. Співробітники фірми підтвердили, що третє покоління міні-планшета практично нічим не відрізняється від свого попередника — Apple продовжує використовувати той же самий 7.9″ дисплей Retina, процесор A7 і співпроцесор руху M7, 5-мегапіксельну камеру і бездротовий модуль з підтримкою 802.11 n.

Головна зміна, що стосувалося конструкцію гаджета, пов’язане з появою сенсора Touch ID і NFC-модуля NXP 65V10 без NFC-антени, який як і у випадку з iPad Air 2 використовується для зберігання секретної інформації про картках користувачів для роботи платіжної системи ? Pay. На зображенні нижче він обведено синім прямокутником.

За результатами розтину iFixit поставив iPad mini 3 ту ж саму оцінку ремонтопридатності, що і його старшому братові, — 2/10, яка вказує на дуже складний ремонт і можливість пошкодити компоненти і з’єднують їх шлейфи. Питання продуктивності я, думаю, піднімати не варто, оскільки вона буде на рівні попереднього покоління iPad mini.