За даними аналітиків, Apple зуміла зарезервувати для своїх планшетних комп’ютерів iPad приблизно 60% від загального обсягу сенсорних панелей, які можуть бути випущені в світі в цьому році, люб’язно надавши своїм конкурентам можливість самостійно «перегризти один одному глотки» за решту 40%.

Ресурс DigiTimes рапортує, що поставки ємнісних сенсорних панелей залишаться обмеженим протягом усього року в силу малої кількості їх виробників і активної політики Apple, яка встигла зарезервувала для себе головні потужності компаній Wintek і TPK, уклавши для цього кілька довгострокових контрактів на загальну суму в 3,9 млрд. американських доларів.

Про це ще в січні інвесторам повідомив Тім Кук — другий після Джобса людина в Apple, виконуючий на даний момент обов’язки генерального директора компанії. Крім цього, у Купертіно діє хороший контракт з Samsung майже на 8 млрд. доларів, який передбачає поставку не тільки дисплеїв, але і інших компонентів (таких як NAND-пам’ять).

В результаті цього на ринку може виникнути певний дефіцит і зростання цін на дані компоненти, але зате Apple отримає конкурентну перевагу, адже ще невыпущенные комплектуючі вже куплені за старими цінами. Тому компанія не зіткнеться із збільшенням виробничих витрат і їй не доведеться збільшувати вартість своїх гаджетів.

Причиною цього є унікальне положення Apple на ринку, так як ніякий інший виробник пристроїв в світі не може покладатися на довгостроковий успіх продажів своїх продуктів з тієї ж відносною визначеністю. Більшість аналітиків будують дуже оптимістичні прогнози для iPad на 2011 рік, наприклад компанія iSuppli, говорить про 43,7 млн. планшетів. А в минулому році продажі пристрою перевершили всі очікування, зупинившись на позначці в 14,8 млн.

Жоден виробник «аналогічних» планшетів (за винятком, хіба що, Samsung) не може похвалитися цифрами, що потрапляють у даний діапазон. Більш того, навіть якщо продажі iPad виявляться досить слабкими, зарезервовані потужності підрядників і компоненти можуть бути використані для альтернативних пристроїв на зразок iPhone або iPod touch.

Але чому Apple, маючи величезний готівковим грошовим ресурсом, не купить підприємства постачальників, тим самим гарантуючи собі ще більш дешеві компоненти і повний контроль над ланцюжком поставок? Існує кілька причин, по яких компанія на це не піде.

По-перше, Apple і так час від часу стає мішенню різноманітних правозахисних організацій, які звинувачують її в умисному створенні поганих умов праці на підприємствах постачальників. А покупка такого підприємства вимагатиме від компанії великих грошей для приведення цих самих умов до належного вигляду. По-друге, Apple обов’язково потрапить під прес антимонопольного контролю з боку міжнародного співтовариства. Ні те, ні інше компанії не потрібно.

От і вийде, що ще як мінімум на один рік Купертино отримує стратегічну перевагу перед конкурентів завдяки грамотної стратегії. Не вірите? Подивіться на ціни поточних конкурентів iPad (наприклад, на Motorola Xoom) і дочекайтеся офіційної вартість «таблеток» від RIM і HP.