Останнім часом я постійно вимикаю свій комп’ютер перед тим, як лягти спати. Звичайно, справа не в економії енергії, про якому Mac mini знає не з чуток, а в періодичних включеннях монітора посеред ночі. Тому кожен раз, при натисканні на кнопку живлення, у мене з’являлася можливість побачити, як відбувається процес включення «крихітки».

Ця послідовність добре відома кажому маководу: спочатку ви чуєте характерний звук, якого в англійській мові відповідає назва Startup Chime, після з’явиться світло-сірий екран, через кілька секунд на ньому з’явиться логотип Apple і обертається шестірня-індикатор. Далі за списком, якщо все пройде добре, блакитний екран і робочий стіл/вікно логіна (якщо за комп’ютером працюють кілька користувачів або відключений автоматичний вхід у систему).

Але що відбувається насправді в той час, коли ці всі екрани відображаються? Пропоную розібратися з кожною «віхою» завантаження і дізнатися (або згадати) багато цікавого.

Startup Chime

Цей звук незмінно супроводжує кожен запуск вашого Mac, сигналізуючи про ініціалізації і запуску BootROM (заліза і прошивки-біоса), який зберігається у флеш-пам’яті материнської плати і є, по суті справи, мініатюрної операційною системою. Після подачі живлення прошивка запускає тести POST (Power-On Self Test), перевіряючи роботу процесора, пам’яті, Wi-Fi, Ethernet і різних периферійних інтерфейсів зразок USB, FireWire і Bluetooth.

Якщо ваше обладнання проходить POST, то звучить той самий звук при запуску системи. Через секунди екрани всіх підключених до комп’ютера моніторів «забарвлюються» в світло-сірий колір, а біос починає шукати завантажувач.

Може статися так, що тести POST не будуть пройдені. У цьому випадку дисплей може відображати або коди помилок, або взагалі нічого не показувати (у різних Mac поведінку трохи відрізняється). Крім цього, комп’ютер може видати інший тип звукових сигналів, блимати зовнішніми або внутрішніми лампочками або використовувати комбінацію цих повідомлень. В цьому випадку логічним буде звернутися в сервісний центр або почати вивчати керівництво користувача з метою знайти опис отриманої від комп’ютера «шифровки».

Правда, мені цей звук набрид і я його відключив до кращих часів.

Сірий екран і логотип Apple

Розташування завантажувача зберігається в енергонезалежній пам’яті (NVRAM), тому біос прекрасно уявляє, де його шукати. А параметри завантаження можуть бути змінені у вікні Системні налаштування.app > Завантажувальний тому або через панель управління Boot Camp для Windows.

Після «знаходження» завантажувача, EFI (Extensible Firmware Interface) починає процес завантаження для Mac OS X або Windows (якщо ви використовуєте Boot Camp). Завантаження в Mac OS X супроводжується відображенням темно-сірого логотипу Apple на світло-сірому екрані.

Якщо прошивка не може знайти на диску, то на екрані з’явиться значок папки зі знаком питання в ній:

Думаю, більшість користувачів здогадуються, що під час завантаження можна використовувати спеціальні шорткаты, які вже були описані в цій статті. Натискати і тримати їх слід після включення живлення або перезавантаження комп’ютера. Коротко повторю найбільш корисні з них:

  • C — запуск з завантажувального CD/DVD, що знаходиться в оптичному приводі.
  • T — запуск в режимі Target Disk Mode, для цього знадобиться підключення до FireWire.
  • Option (Alt) — виклик меню для вибору завантажувального розділу.
  • Shift — мінімальний запуск Mac OS X в безпечному режимі.
  • Command + V — запуск Mac OS X в розширеному режимі з докладним виведенням інформації (так званий verbose boot) білими літерами на чорному екрану.
  • Command+Option+P+R — цілих 4 клавіші для скидання NVRAM і подальшої перезавантаження комп’ютера.

Обертова шестірня

Далі відбувається 2 речі. По-перше, завантажується ядро Mac OS X, по-друге — його розширення, так звані кексти (kext, kernel extension), тому ядро в стані «звалити на плечі» систему і продовжити її запуск самостійно. Якщо ядро успішно завантажено, то ви побачите під логотипом Apple обертову шестірню.

Також, в цей момент стартує launchd, який є батьківським процесом для інших процесів в системі і «допомагає» їм запускатися.

Синій екран «щастя»

Зазвичай в Windows синій екран не віщує нічого доброго, однак, Mac OS X світло-синій екран говорить про те, що launchd допоміг запустити інший не менш важливий процес — WindowServer, що використовується для інтерфейсу користувача.

А ще через деякий час знову-таки launchd запустить loginwindow.app, який є одночасно фоновим процесом і додатком, або відображає робочий стіл.

Приблизно так і відбувається включення копьютера/завантаження операційної системи.