Сьогодні аукціонний дім christie’s виставить на торги оригінальний Apple I, що знаходиться в повністю робочому стані. Рідкісний персональний комп’ютер входить в саму першу партію пристроїв, яку особисто продав 21-річний Стів Джобс в 1976 році в гаражі батьківського дому за 600$.

За все своє життя цей Apple I змінив не одного господаря: спершу він досить довго лежав без діла вдома у першого покупця — Чарльза Рікеттса, але в 1999 році його продали підприємцю Брюс Уэлдэк, засновник компанії DigitalNation, який зберігав комп’ютер у себе протягом восьми років аж до своєї смерті. Далі прабатько сучасних Маків разом зі всією необхідною документацією був куплений Робертом Лютером, схоже, до кінця не осознававшим, яке «скарб» потрапило йому в руки.

До складу лота входять не тільки Apple I, але і кілька банківських чеків. Перший з них на суму в 600$ був виписаний Чарльзом Рикеттсом 27 липня 1976 року на ім’я Apple Computer і призначався для «купівлі комп’ютера у Стіва Джобса в гаражі його батьків в Лос-Альтос», а другий — на 193$ — «Стіву Джобсу за програмне забезпечення» датований серпнем того ж року.

Завдяки саме цим чеками минулої осені міська рада Лос-Альтоса домігся включення сімейного будинку засновника Apple в Національний реєстр історичних пам’яток.

Як вже говорилося, Apple I знаходиться не просто в хорошому, а повністю робочому стані, що дивно для його 38-річного віку. Він працює під управлінням оригінального програмного забезпечення Microsoft BASIC і може запропонувати своєму майбутньому власнику зіграти в гру Star Trek, розроблену спеціально для Apple I.

На думку організаторів аукціону, за цей унікальний лот можна отримати від 400 до 600 тис. доларів. Але мені чомусь здається, що вони занадто скромничає, адже кілька місяців тому музей Генрі Форда з міста Дірборн (штат Мічиган) придбав ще один робочий Apple I за 905 тис. доларів, перевищивши початкову оцінку організаторів більш ніж в 2 рази.

Роком раніше німецький аукціонний будинок Брекер виставляв на продаж ще два схожих комп’ютера в оригінальній упаковці. Перший був проданий за 330 тис. доларів, в той час як за другий переможець віддав усього 671,4 тис. доларів, оскільки разом з ним розігрувалося лист оригінальному власнику Apple I за підписом Стіва Джобса.

Ах так, мало не забув! Сьогодні christie’s також розіграє колекцію рідкісних документів, яку зважився пустити з молотка Рональд Уейн — третій співзасновник Apple Computer, легковажно продав свою частку акцій новоспеченої компанії за смішні гроші через два тижні після підписання установчих документів.

Серед них можна знайти посібник користувача Apple I, креслення корпусу Apple II, які значно відрізняються від того, що згодом було випущено у продаж, форма замовлення Apple II і безліч інших документів в хорошому стані. За свою колекцію Уейн сподівається отримати від 30 до 50 тис. доларів.

Я обов’язково доповню цю статтю після того, як торги будуть закінчені.

UPD від 12.12.2014: В ході торгів Apple I був проданий за 365 тис. доларів, а колекція документів Рональда Уейна — всього за 25 тис. доларів. Таким чином, вартість продажу не перевищила навіть нижню оцінку організаторів аукціону.