Інтернет — це таке суспільство, де за великим рахунком не важливо: чи правильно розставляєте знаки пунктуації, пишіть ви з помилками чи без. Головне — щоб висловлену думку вдалося донести до читачів. Але для тих, у кого основна професія тісно пов’язана з написанням текстів, хороший склад і знання типографіки, як і вміле використання друкарських знаків, просто життєво необхідно. До того ж, я не сумніваюся, що є і безліч користувачів, яким глибоко небайдужі правила великого і могутнього. Тому сьогодні ми поговоримо про друкарських символах і їх розміщенні в Mac OS X.

Таблиця спеціальних символів

В Snow Leopard (в принципі, як і в будь Макос) є діалогове вікно, в якому зібрані всілякі символи з абсолютно всіх встановлених в системі шрифтів. Викликати таке віконце можна через меню Правка->Спеціальні символи або натиснувши на клавіатурі шорткат Command+Option+T.

Спецсимволы

У ньому можна вибрати не тільки необхідні нам лапки, тире, тире, знаки параграфів та світових валют, але і більш екзотичні, начебто сердечок, знаків зодіаку, маркерів і т. п.

Ось тільки є невелика проблема — гліфи називаються по-англійськи і їх так багато (хоч вони і непогано категоризированы), що очі розбігаються. Знайти що-небудь конкретне в такому великому обсязі на перших порах досить складно. Так що настійно рекомендую часто використовувані символи додавати в обране, щоб не переглядати кожен раз всі категорії.

Скажу чесно, я вдаюся до цього діалогу рідко, так сказати, в крайніх випадках, тому що у мене завжди під рукою…

«Гарячі клавіші»

Безліч символів можна знайти тут же, на клавіатурі Макінтоша і викликаються вони «гарячими клавішами». Спочатку буде трохи незвично, однак після нетривалого використання цих клавіатурних сполучень рук вже наказувати не доведеться — вони самі натискають клавіші, навіть коли не потрібно :) Отже, ось список з найбільш важливих скорочень:

 • Тире можна поставити за допомогою Option+Shift+- (наприкінці клавіатурний мінус).
 • Апостроф зазвичай використовується в іноземних іменах та прізвищах людей, назви місцевостей, при відділенні російських закінчень від іноземних слів, записаних латиницею і т. п. Для його установки потрібно буде натиснути Option+Shift+P.
 • В англійській розкладці існує подібний символ, одинарна лапка (Alt+]), який раніше не рекомендувалося використовувати в ролі заміни апострофа, але часи змінюються — тепер за це не засуджують :)
 • Німецькі лапки, вони ж „лапки-лапки“, — справжні традиційні лапки другого рівня. Саме так повинні виглядати вкладені лапки в російськомовному текстовому наборі. Ставляться вони наступним чином: ліва — Option+Shift+/, права — Option+/.
 • Значок копірайту ставиться за допомогою Option+G.
 • Значок Євро в англійській розкладці може вийти при натисканні Option+Shift+2.
 • «Гаряче поєднання» для зображення фунта стерлінгів Option+Shift+3.
 • Значок градуси: Option+K.
 • Знак товарної марки (™): Option+Shift+N.
 • Знак наголосу (зазвичай використовується тільки в тому випадку, якщо можливі різночитання слова): Option+E.
 • Для трикрапки використовується хоткей Option+Shift+Ж.
 • Знак параграфа в англійській розкладці ставиться за допомогою Option+6.
 • Так само в англійській розкладці доступний гліф надкушеного яблука Apple: Option+Shift+K.

Відразу скажу, що це далеко не весь список, тому що практично на кожній клавіші є різні символи. Тому для вивчення символів пропоную використовувати екранну клавіатуру. При виборі клавіші-модифікатора вона замінює літери, знаки, так що тут складно заплутатися :)

screen-keyboard

Друкарська розкладка Бірмана

Зізнаюся відверто, я віддаю перевагу іншому рішенням, тому що мені хочеться певної уніфікації. У тому сенсі, що на PC і Mac мені хочеться використовувати одні і ті ж сполучення клавіш, отримуючи при цьому однаковий результат. В цьому випадку мені на допомогу прийшла типографська розкладка Іллі Бірмана. Не хочеться довго співати їй хвалебні дифірамби, лише зазначу, що всі необхідні знаки я можу без зусиль відшукати на ній в обох системах, що дуже зручно.

Від її використання є один великий і жирний плюс: розкладка не засмічена «абсолютно всіма» знаками й містить саме затребуване. Та чого тут довго говорити, дивіться самі :)

layout-mac

Символи вводяться з натиснутим Альтом. Наприклад Alt+ дадуть «лапки-лапки». Якщо символ намальований у верхній частині кнопки, значить потрібно натиснути Shift, наприклад Alt+Shift+C вставити знак цента. По-моєму, для Mac OS X це не має значення, хоча я вже звик саме до правої клавіші Option, а ось на PC потрібно використовувати тільки правий Alt або рівносильне йому Ctrl+Alt.

У висновку хочу зауважити, що не змушую вас стрімголов кидатися вивчати закони типографіки, писати за правилами і дотримуватися законів російської мови. Але саме такі дрібниці дозволяють відчувати себе всебічно розвиненою і інтелігентною людиною.