Компанія Apple відкрила свій перший турецький роздрібний магазин в стамбульському торговому центрі Zorlu в квітні цього року. І практично відразу ж даний проект привернув увагу Інституту проектування споруд (Institution of Structural Engineers), який влітку включив його в шортлист, а не так давно удостоїв відразу двома престижними архітектурними нагородами.

Кожен рік британський Інститут проектування споруд вибирає найбільш новаторські проекти та кращі зразки досягнення інженерно-будівельної думки у всьому світі і вручає їм нагороди з дванадцяти основних і двох додаткових напрямами. За підсумками голосування журі, до складу якого входять найбільш досвідчені і шановані експерти даній галузі, стамбульський Apple Store став кращим Комерційним і роздрібним спорудою» (основна категорія), а також був відзначений найвищою нагородою за «Досконалість у проектуванні будівель» (спеціальна категорія).

З архітектурної точки зору цей магазин чимось нагадує легендарний нью-йоркський «куб» Apple Store на П’ятому авеню. Він виглядає менш велично, але при цьому більш технологічний: кожна боковинка паралелепіпеда являє з себе цілісну скляну панель довжиною в 10 і заввишки 3 метри, здатну витримати незвичайні сейсмічні навантаження. З їх допомогою компанії вдалося домогтися надзвичайною прозорості та архітектурної «чистоти».

Зверху скляні панелі накриті тонкої дахом з вуглепластика (пластмаси, армованого вуглецевим волокном), який підвищує загальну сейсмостійкість конструкції. У подібному мінімалістському проекті важливі будь-які деталі, тому Apple повністю відмовилася від використання кріплень — п’ять панелей з’єднані один з одним будівельним силіконом!

Члени журі прийшли в повний захват від таких сміливих дизайнерських рішень, втілених компаніями-підрядниками Seele і Premier Composite Technologies:

Судді прийшли до висновку, що даний магазин є видатним прикладом співпраці інженерів і виробників матеріалів. Використання окремих панелей із загартованого замінованого скла для підтримки легкої і ультра-тонкої угепластиковой даху без використання спеціальних кріплень крім силікону виводить технології зведення скляних конструкцій на принципово новий рівень. Це єдиний проект, який може похвалитися інженерним перевагою, неймовірною увагою до деталей і найбільш простотою формою з можливих.

Головним архітектором проекту став Экерсли О Каллахан (Eckersley o’callaghan) з компанії Foster + Partners, яка вже багато років співпрацює з Apple, і крім сучасної архітектури роздрібних магазинів розробила конструкцію «космічної» штаб-квартири Кампусу 2.0.

Варто також відзначити, що Apple Store не в перший раз номінувався на премію Structural Awards. У 2011 році проект магазину яблучної компанії у Верхньому Вест-Сайді вже був включений в шортлист категорії «Комерційні і роздрібні споруди», але поступився хмарочосу Бурда-Халіфа, самому високому спорудження у світі.

Інших переможців ви зможете знайти на сайті Structural Awards 2014. Але тільки розглядайте їх обережно, інакше через деякий час може наступити «візуальна передозування» :-)