В цей понеділок було представлено абсолютно новий MacBook і оновлена 13-дюймова модель MacBook Pro з інноваційним трекпадом Force Touch. Але оскільки Apple повністю позбулася всіх рухомих деталей в його конструкції, інженерам яблучної компанії довелося піти на хитрість і імітувати… клік.

В Force Touch вбудовані спеціальні датчики, які здатні розпізнавати силу натиснення, відкриваючи маководам нові здатні взаємодії з операційною системою: легке натискання буде рівносильно звичайному кліку, а більш сильне натискання дозволить виконати додаткову дію — скажімо, побачити значок файлу або прискорити прокручування відео-ролика. Більш того, користуватися ним стало набагато зручніше, оскільки новий тактильний механізм однаково реагує на клік в будь-якому місці трекпеда, забезпечуючи комфортний і рівномірний відгук.

Це стало можливим завдяки радикальної зміни принципів роботи маніпулятора, з якого були прибрані всі рухомі елементи, і встановлення чотирьох датчиків Force Sensors. Але з-за подібних метаморфоз Force Touch позбувся «теплого лампового» кліка, і в нього була інтегрована технологія Taptic Engine, яку також можна знайти в «розумних годин» ? Watch.

Taptic Engine відчуває, коли відбувається натискання на трекпад, і забезпечує тактильну зворотний зв’язок, даючи людині зрозуміти, що його дія було успішним. Як зазначив редактор TechCrunch Метью Панцарино (Matthew Panzarino) під час першого знайомства з новеньким MacBook, дана технологія дозволяє повністю нівелювати відсутність рухомих деталей:

У конструкції трекпеда існує кілька елементів, які забезпечують тактильну зворотний зв’язок. Завдяки їм ваш мозок може «повірити», що ви натиснули на механічну кнопку. В основі даної технології лежить явище, відоме як поля поперечної сили (Lateral Force Fields або скорочено LFFs), завдяки якому у людини виникає відчуття, що поверхня «кликабельна» або володіє глибиною. А сенсори сили натискання дозволять юзерам ще сильніше «вдавлювати» сенсорну панель, надаючи додаткові рівні зворотного зв’язку. Ефект настільки реалістичний, що складно повірити в те, що насправді трекпад зовсім не рухається. Це здорово і страшно одночасно.

Хоча основний акцент на Force Touch зроблений в контексті нового MacBook, оновлений 13-дюймовий MacBook Pro став першим яблучним продуктом, який обзавівся цим трекпадом. І, цілком природно, така Прошка вже на наступний день потрапила в руки співробітників iFixit, після чого була піддана ретельному вивченню.

«Розтин» показало, що з технічної сторони Taptic Engine працює завдяки чотирьом электромагнитам, які створюють декілька типів зворотного зв’язку. Вони швидко притягають і відштовхують металеву рейку, розташовану під трекпадом, створюючи «крихітний шум» під час кожного кліка (або додатковий шум, якщо користувач натискає на Force Touch сильніше).

Також iFixit-вівці виявили тензометричні датчики, які і визначають силу, з якою користувач тисне на поверхню трекпада. В іншому розташування внутрішніх елементів залишилося не зворушеним, якщо не вважати легку «дефрагментацію» компонентів на логічній платі.

Особисто мені не терпиться спробувати ці технології в живу. А ще цікаво, чи з’являться вони в новому поколінні iPhone і iPad?