Нарешті компанія Intel довела свою технологію високошвидкісного вводу/виводу до того стану, в якому її не соромно випустити на ринок і просувати в маси. Сьогодні ми поговоримо про Thunderbold — саме таке фінальне назву отримала ця перспективна технологія, ставши однією з головних «фішок» нового покоління найкращих в світі ноутбуків преміум-класу.

По думкам розробників, цей порт має стати універсальним роз’ємом для підключення різноманітних периферійних пристроїв на зразок дисплеїв, накопичувачів даних, відео і аудіо-девайсів, а також дозволити на мобільних комп’ютерах використовувати раніше недоступні швидкості передачі даних.

Вперше технологія з кодовою назвою Light Peak була анонсована на Intel Developers Forum 2009 році і розроблялася в якості заміни різноманітних інтерфейсів (FireWire, USB і іншим), дозволяючи в теорії передавати дані в двох напрямках через волоконно-оптичні лінії з пропускною здатністю до 100 Гбіт/с.

Крім цього, перехід на даний стандарт дозволив би значно збільшити саму довжину проводів у порівнянні з нинішньою міддю: вже під час демонстрації технології представники Intel використовували 30-метровий кабель, по якому дві сторони транслювався 1080р відео-потік, мережевий трафік і файли на SSD-RAID.

У своєму першому «поза лабораторному» втіленні Thunderbold може використовувати одночасно мідні та оптоволоконні з’єднання для двонаправленої передачі даних зі швидкістю до 10 Гбіт/с, що в 20+ разів швидше USB 2.0, в 12 разів швидше, ніж FireWire 800 і два рази швидше USB3. Але в даній реалізації ця швидкість є не «теоретично досяжною», а реально використовується (суммируемой) для одного порту і всіх підключених до нього пристроїв.

Але, все-таки, скільки це — 10 Гбіт/с? Приміром, фільм Blu-Ray копіюється на жорсткий диск всього 30 секунд, близько хвилини потрібно на те, щоб «забити під зав’язку» 64 ГБ модель iPod touch, а копіювання, скажімо, 20 ТБ даних піде 35 хвилин. Щоправда, наскільки я розумію, одного порту не достатньо — самі пристрої повинні підтримувати таку швидкість читання і запису.

На даний момент Thunderbolt використовується спільно з роз’ємом Mini DisplayPort, що змінив свою піктограму на блискавку. Досить дивне рішення у виборі графічного символу, на мій погляд, адже він, напевно, практично повсюдно використовується для попередження користувачів про високій напрузі.

Оскільки кожне Thunderbolt-пристрій повинен включати в себе крихітний контролер, вироблений в Intel, їх можна буде послідовно підключити до одного і того ж порту. Більш того, ці пристрої зможуть безпосередньо зв’язуватися один з одним (peer-to-peer). Для них не потрібна наявність хаба, як у випадку з USB, і «уваги» процесу для ініціалізації або обробки зв’язку між пристроями. Також, порт може запропонувати підключеному гаджету харчування (до 10 Вт) або «попросити» передати його по ланцюгу іншого пристрою.

На даний момент Thunderbolt підтримує протоколи DisplayPort і PCI Express, тому основною перевагою такої конструкції є «прозоре» використання рідних драйверів для PCI Express або DisplayPort — не потрібно додаткової установки яких-небудь додаткових драйверів. А монітори, обладнані Mini DisplayPort, і існуючі перехідники на VGA, DVI або HDMI вже сумісні з Thunderbolt, тому можуть бути підключені безпосередньо до роз’єму.

Контролери Intel дозволяють одночасну передачу даних через обидва протоколу по одному і тому ж кабелю. Вони, також, оптимізовані для мінімальної зв’язку затримки (latency) і підтримують QoS, що вкрай важливо для професійних відео – та аудіо-додатків — підключені пристрої можуть бути синхронізовані з точністю до 8 наносекунд.

Загалом, такий компактний і недорогий контролер як не можна до речі підійде для мобільних комп’ютерів, дозволяючи MacBook Pro або навіть ультрапортативным ноутбуків начебто MacBook Air/Sony Vaio (S-серії) підключатися одночасно до високопродуктивної аудіо-контролеру для запису звуку, RAID для швидкого резервного копіювання і зовнішнього HD-монітора. І все це через один порт.

Великі компанії включилися в процес інтеграції нової технології у свої продукти. Вже зараз до них можна віднести Promise Technology, Universal Audio, LaCie, Nikon і Western Digital. У найближчому майбутньому очікується значне розширення цього списку. Тому розташовуючи значними перевагами перед існуючими технологіями, Thunderbolt може очікувати хороше майбутнє.