За підтримки: Pro.m — протестовані макінтоші

Останнім часом різко зросла моя купівельна спроможність — LBook, iPhone, машина, навігатор… Я людина не багата, тому покупок всяких гаджетів і механізованих іграшок завжди радію як дитина:) Але з іншого боку, перед всяким мало–мальськи серйозних придбанням я, як людина «сурьезный» і прагматичний, намагаюся вивчити питання — почитати огляди, відгуки у форумах, в загальному, «погуглити і поЯндексить».

Може хтось буде сміятися, але навіть перед покупкою авто я не тільки шукав підходящу за ціною та іншими параметрами машину, але і паралельно подчитывал всяку інфу по кожному кандидату. Про навігатор я взагалі мовчу — перелопатив все вздовж і впоперек, тому що раніше нічим подібним не володів. Теж саме з LBook, хіба що з купівлею iPhone 3G все було простіше — тут я був вже досить в курсі і сам міг кого завгодно просвітити і поставити на шлях істини:)

Аналогічну «експертну» допомогу доводиться надавати багатьом з своїх друзів і родичів, допомагаючи визначитися з тією чи іншою покупкою — від пральних машин і холодильників до цифрових відеокамер та молоковідсмоктувачів Зазвичай збір інформації я починав з англомовних ресурсів, яких чимало і де можна знайти інформацію як за цінами, так і почитати відгуки та огляди. Добре було б чогось на кшталт мати і у нас — наше (трохи не написав «наше радянське:), на рідній (або майже:) російською мовою, що зачіпає нашу цінову дійсність.

Виявляється є вже щось схоже і в нашому Рунеті. Прислали мені тут з тиждень тому посилання на TestFreaks.ru — полазив, подивився і реально зацікавився, вирішивши «протестить» його на предмет сумісності з Apple-тематики і відписатися в блозі.

За словами розробників, TestFreaks.ru — це російськомовна версія «забугорного» однойменного ресурсу, популярного в Штатах і Європі. Мета ресурсу, цитую: «TestFreaks збирає описи і огляди товарів споживчої техніки з кількох тисяч джерел в більш ніж 60 країнах, щоб надати Вам максимально точну інформацію про продукт.» Поки цей портал знаходиться в бета–стадії, але вже можна брати за точку початку збору інформації щодо того, що хотіли б «придбати».

Наприклад, візьмемо iPhone 3G: http://www.testfreaks.ru/cell-phones/apple-iphone-03g/

Ще під час набору в рядку пошуку, вискакують такі AJAX–панельки з відповідними продуктами. На самій сторінці про iPhone бачимо «букет» різноманітної інформації: картинки телефону, відео, сумарна оцінка продукту FreakScore (до речі, 8.7 як–то мало:), купу всяких додаткових оцінок і рейтингів, короткий опис продукту WikiFreak, і, що для мене особливо важливо, є купа посилань на огляди в Мережі.

Оцінки продукту, як я зрозумів, TestFreaks.ru бере поки у свого англомовного брата, тому що «Оцінок користувачів» аж 710 для iPhone 3G, «Оцінок експертів» — 59, «Дизайн» — 110. Наш ресурс, як я говорив, поки ще бета, тому «наших» оцінок поки що стільки набратися не могло. З іншого боку, яка різниця чиї вони — ваші, наші; головне, щоб побільше — що для мене підвищує об’єктивність. Якщо натиснути таку помаранчеву «пімпочку» в лівому нижньому куті, то можна знайти ще пачку оцінок: «Вартість», «Особливості», «Зручність користування» та «Виконання».

Для мене таке колективне оцінювання зазвичай дає тільки приблизне уявлення про продукт. Наприклад, судячи з цих оцінок iPhone 3G на TestFreaks.ru я б подумав: «Так, начебто нічого — народ не зафукивает, і начебто задоволений». Тому основна цінність (для мене) — це посилання на огляди. Я звик сам складати свою власну думку, почитавши там і сям. Для iPhone ресурс знайшов в Мережі більше сотні «експертних» оглядів, у кілька разів більше відгуків від користувачів, що було взято з кількох сотень джерел про всьому світу.

Що порадувало, це те, що є і російськомовні огляди, наприклад, Terralab.ru, PCMagazine.ru і т. д.. Якщо з «аглицким» дружите, можна і «ненаші» почитати. Для мене — це важлива і, напевно, сама корисна фіча.

Є й елементи «социальщины» — можна «Поставити питання спільноті», це схоже звичайне коментування. На iPhone вже два таких повідомлення — мало звичайно, але наш TestFreaks ще «молодий та зелений»:)

Ще один цікавий момент — це wiki–підхід. Тому, схоже, і називається опис продукту «WikiFreak» — його може написати/поповнити/змінити «фрік». Хоча впевнений, що модерування є — воно повинно бути. Чомусь нічого не знайшов на тему «Залишити відгук» — напевно поділитися думок можна «Поставити питання спільноті». Як–то не зовсім «інтуїтивно зрозуміло».

Що по інших яблотоварам? Схоже, що поки туговато — як і взагалі в рунеті. Можна знайти iPod–и: iPod touch, наприклад, nano 2G і ще кілька інших моделей. Макінтошів я взагалі не знайшов: ні Mac mini, ні MacBook, ні Mac Pro з iMac. Відчувається юність ресурсу:) Хоча задатки дуже навіть нічого — іншої електроніки багато і різної, як говориться.

Мій рецепт надання допомоги на наступний сеанс дружніх рекомендацій буде приблизно такий: починаю з TestFreak.ru, доповнюю Яндексом, добиваю Гуглом :)