Різноманітні технологічні конференції вже давно стали для Тіма Кука такою «тихою гаванню», де немає настирливих журналістів і неадекватних аналітиків, навперебій пророкують загибель Apple. Ось чому вчора він в черговий раз відвідав конференцію Goldman Sachs і протягом двох годин з задоволенням говорив про свою компанію, її продуктах, філософії, стратегічних рішеннях і планах на майбутнє.

Неймовірні досягнення

Перше питання стосувалося неймовірних досягнень Apple за останній рік, які не перестають дивувати фінансових експертів, фондовий ринок та абсолютно всіх користувачів незалежно від того, чи люблять вони компанію з Купертіно або ненавидять її. Коментуючи цю тему Тім Кук був як завжди скромний:

Ми не зосереджені на цифрах. Ми зосереджені на продуктах, завдяки яким досягнення подібних результатів. Ми є продуктовою компанією і задоволені результатами минулого року. iOS 8, Yosemite, найбільш значні поліпшення iPhone в історії, самий швидкий запуск iPhone, поява Touch ID на iPad, Mac продовжує добре продаватися, незважаючи на значне падіння продажів у галузі. Так що в цьому напрямку багато позитивних моментів, що дозволяють відчувати себе добре.

Ми замислюємося про майбутнє. Розробили Swift, нова мова програмування, який здатний зробити нашу екосистему сильніше, могутніше і швидше. HealthKit дозволить збирати дані про здоров’я з різних додатків і ділитися ними з вашим лікарем. За допомогою HomeKit можна управляти будинком, і так далі. Також не забувайте про CarPlay. Ми «розширили» iOS на ваш автомобіль, ваш будинок і ваше здоров’я.

Ми також збільшили свою присутність у світі в цілому і в Китаї зокрема, відкривши 27 нових роздрібних магазинів. Уклали великі угоди з China Mobile і IBM для корпоративних клієнтів. Подивимося, які результати вони дадуть. Ми тут, щоб створювати кращі продукти, які здатні збагатити життя людей. Не забувайте також про наші освітні ініціативи і роботу з Глобальним фондом протидії поширення Сніду в Африці, який завдяки нам отримав вже більше 100 млн. доларів.

Що відрізняє ? Watch від інших «розумних годин»?

Відповідаючи на це питання Тім згадав про те, як його компанія випустила iPod і iPad:

Якщо ви озирнетеся на історію MP3, то зрозумієте, що ми не були першою компанією на цьому ринку. Тоді було багато музичних плеєрів, але у них були огидні інтерфейси, а самі пристрої — не чіпляли. Схожа ситуація була на ринку планшетів до виходу iPad. Тому я розглядаю категорію «розумних годин» точно так само. Зараз продається кілька гаджетів, які називають «розумними годинами», але жоден з них не зробив те, що зробили в свій час iPhone або iPad — вони змінили наше життя, наші підходи до роботи. Сподіваюся, ? Watch стане саме таким пристроєм.

Різноманітність і настроюваність наших годинників просто вражають. Ви навіть не могли собі уявити, що існують такі способи взаємодії з пристроями. Наприклад, більшість чоловіків носять свої мобільні телефони в передньому кишені джинсів. І це дуже сильно відволікає, коли на зустрічі доводиться виборювати звідти смартфон, якщо він раптом знадобився. У випадку з годинником все набагато простіше.

Я також постійно користуюся ? Watch в тренажерному залі і слідкую за результатами вправ. А якщо я занадто довго сиджу на одному місці, вони нагадають, що пора пройтися. Адже більшість лікарів вважають сидячий спосіб життя небезпечним для здоров’я. Тому пристрій буде нагадувати вам кожна година, що пора прогулятися. Це лише один з найпростіших прикладів, але подивіться, наскільки це круто!

Який профіль у Apple?

Історично журналісти називали Apple апаратної компанією, але зараз вона більше асоціюється з програмними продуктами і сервісами. Тім Кук вважає використання цих категорій не зовсім коректним:

Думаю, ми не були «апаратної компанією» з тих пір, як я сюди прийшов. Упевнений, наші клієнти відчувають те ж саме. Коли вони купують Mac, вони платять не тільки за залізо, разом з ним вони отримують прекрасне програмне забезпечення і сервіси. Те ж саме і у випадку з iPhone або iPad. Звичайно, зараз ми окремо зазначаємо доходи від сервісів у фінансовій звітності, тому що в минулому році вони принесли нам близько 18 млрд. доларів. Але коли ви купуєте iPhone, ви отримуєте не тільки «залізо», але й майбутні оновлення, які дозволять зберегти враження від продукту на колишньому рівні через роки, коли програмне забезпечення і сервіси вийдуть на нові висоти.

Як споживачі сприйняли ? Pay?

За словами Тіма Кука, впровадження ? Pay випереджає його найсміливіші очікування:

Адаптація йде набагато швидше, ніж я очікував. Ми думали, що вона сповільниться з-за святкового кварталу, оскільки рітейлери не бажали нічого міняти в касовому обладнанні в цей період часу. Але в грудні виявилося, що дві третини мобільних платежів через Visa, MasterCard або AMEX припадали на частку ? Pay. Зараз нас підтримує 2000 банків і кредитних організацій у США, незабаром їх стане ще більше. Те ж саме можна сказати про роздрібні мережі. Прогуляйтеся навколо готелю — ви можете купити каву або чай, випічку і навіть нову пару взуття в Foot Locker. Насправді, ? Pay підтримує навіть вендінговий автомат в лобі… а адже таких апаратів по всій країні понад 200 тисяч. Загалом, впровадження йде швидше, ніж ми думали.

Деякі компанії пішли ще далі. Наприклад, Panera Bread дозволяє вам зробити замовлення і оплатити його за допомогою ? Pay після доставки. JetBlue тільки що оголосили, що з середини цього місяця вони теж почнуть підтримувати нашу систему. Загалом, подібні речі трапляються все частіше і частіше. Це можливо лише тому, що ми розробляємо своє залізо, програмне забезпечення і сервіси.

? Pay і конфіденційність користувачів

А як же конфіденційність користувачів і збір персональних даних, яким грішать ваші конкуренти на ринку мобільних платежів?

Я думаю, що наші клієнти мають право на конфіденційність, і основна частина споживачів не хочуть, щоб компанії знали про них все. Коли ви робите покупку, ми заробляємо гроші. Це дуже просто і очевидно. Тому нам не потрібно знати, що саме і де ви купуєте. Те ж саме у випадку з HealthKit. Ми думаємо, що в майбутньому споживачі стануть користуватися продуктами тільки тих компаній, яким вони можуть довірити свої дані. Деякі люди, навіть не знаючи про це, діляться інформацією з іншими сервісами, і вона може бути зібрана воєдино. З часом люди починаю це розуміти і хотіти більшої конфіденційності.

Зверніть увагу, що ми не даємо продавцям номер вашої кредитки. У нас його теж немає! Тому ? Pay набагато безпечніше, ніж оплата картою, у якої на одній стороні — її номер, а на іншій — код безпеки.

Другосортні продукти і конкуренція на ринку

У ході підбиття останніх квартальних підсумків Тім Кук сказав, що дуже багато нових покупців iPhone перейшло з Android. Ведучий конференції поцікавився, чи не бажає Apple випустити дешеві продукти, щоб залучити ще більше покупців?

Ми завжди хочемо кращого. І якщо є можливість розробити кращий продукт і продавати його дешевше, ми так і робимо. Але ми не збираємося робити другосортні продукти. Досить багато людей говорять, що нам потрібно випустити більш дешеві смартфони для конкуренції в Китаї. Це повна нісенітниця. Для всіх на першому місці завжди стоїть якість. Не всі можуть це дозволити, але на ринку існують пропозиції для кожного.

Що стосується конкурентів, нам завжди протистояли сильні компанії. На ринку персональних комп’ютерів це був Microsoft. На ринку мобільних телефонів — Nokia і BlackBerry. Якщо говорити про iPad, то там, швидше, ми боролися з нерозумінням користувачів, які запитували, навіщо ви взагалі зробили цей планшет? Так чи інакше, ми створюємо кращі продукти і думаємо тільки про себе.

Apple та IBM

Наскільки для Apple важливо партнерство з IBM і що зацікавило гігантів комп’ютерної індустрії один в одному?

У IBM є величезний досвід роботи з великими даними та аналітикою, у нас його немає. У Apple є пристрої, які хочуть користувачі, і прості мови програмування, а в IBM їх немає. Ми бажали змінити підхід людей до роботи. І коли почали думати над цим, то зрозуміли, що просто не володіємо достатніми знаннями у даній сфері. У нас немає таких фахівців і інженерів, здатних написати унікальні програми. Але ми чудово розуміли, що вони знадобляться нам для роботи з корпоративними клієнтами. Презентації, текстові процесори — це загальне. Але коли ви починає думати про спеціалізовані інструменти для пілотів, лікарів, банкірів, вам потрібні унікальні знання.

Тому нам нічого не залишалося, як заручитися підтримкою партнерів. Озирнувшись навколо, стало зрозуміло, що IBM — просто приголомшливий партнер.

Що очікує Mac?

Яке майбутнє чекає на Mac?

Звичайно ж, світле майбутнє. Незважаючи на проблеми індустрії, ми протягом десяти років поспіль збільшуємо свою ринкову частку. Ми в п’ять разів підвищили свій прибуток у галузі, яка, за словами деяких людей, на ладан дихає. Ми зайняли всього 7%, і це — не межа! Ми продовжуємо здійснювати інновації та інвестувати, ось чому я впевнений у світлому майбутньому Маку. Ми також розробляємо фішки на зразок Continuity… намагаємось об’єднати функції, щоб iOS і OS X працювали разом, як єдине ціле. І споживачі дуже позитивно відповідають на подібні зміни. Знову ж таки, тільки Apple може зробити щось подібне.

Плани на майбутнє

В кінці розмови ведучий повідомив, що пройшло вже майже 4 роки з моменту призначення Тіма Кука на пост генерального директора Apple. А які в нього плани на наступні 4 роки?

Для мене найбільш важливими факторами залишаються люди, стратегія і реалізація. Якщо з цим у вас не буде проблем, все інше стане на свої місця і так. Мені чудово працюється з Лукою Маэстри, Анжелою Арендтс, Джиммі Айовином і, звичайно ж, з усіма співробітниками компанії. Про стратегії ми сьогодні наговорилися достатньо, так само як і про ті речі, які ми збираємося або не збираємося зробити. Нарешті залишається реалізація. У сучасно світі і великої конкуренції реалізація відіграє найважливішу роль.

Чесно кажучи, мені приємно усвідомлювати, що Тім Кук всі ці роки не намагався кожне рішення пропустити через призму «а як би в цій ситуації вчинив Стів Джобс?» Чим більше часу проходить з моменту його призначення на пост CEO, тим очевидніше: перед нами абсолютно нова Apple.

Apple Тіма Кука.